Jakie magnesy neodymowe kupować?
Czym się wyróżniają magnesy neodymowe pierścieniowe?
W naszym sklepie internetowym oferujemy magnesy różnego rodzaju, w tym te z otworem pod wkręt oraz standardowe pierścienie. Magnesy neodymowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia, zarówno profesjonalnych, jak i codziennych. Warto podkreślić, że magnesy neodymowe są aż 10x mocniejsze niż magnesy ferrytowe, dlatego też ferrytowe już prawie nie są używane w nowoczesnych aplikacjach. W naszej ofercie znajdziecie Państwo szeroki wybór rozmiarów, a dzięki temu, że mamy duży stan magazynowy, gwarantujemy szybką dostawę. Zachęcamy do korzystania z naszej oferty i doświadczania.
Praktycznie wszystkie "magnesy" na stronie posiadamy na stanie magazynowym i są dostępne "od ręki" (zobacz spis).
Jeśli jesteś ciekaw zastosowania magnesów neodymowych zapraszamy do menu zastosowania.
Obecnie posiadamy w ofercie magnesy neodymowe w następujących kształtach:
Spiekane magnesy neodymowo-żelazowo-borowe, znane również jako magnesy neo pojawiły się na rynku w 1984 roku. Oferują one najwyższą energię spośród wszystkich obecnych materiałów i dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i gatunkach. Zastosowania znajdują się m.in. w silnikach VCM stosowanych w dyskach twardych, silniki samochodowe, system Hi-Fi, silniki o dużej mocy, bez szczotkowe silniki prądu stałego, separacja magnetyczna, MRI, czujniki i inne urządzenia wykorzystujące magnetyzm.
Spiekane neo, zaczęły się pod koniec 1970 roku i stały się komercyjnie dostępne na początku lat 80-tych. Na początku ich zakres energetyczny wynosił 14-18 MGOe. Obecnie ich zakres energii wynosi od 30 MGOe do 52 MGOe i kto wie, co zaoferuje w przyszłości. Temperatura pracy wynosi od -40°C do 230°C maksymalnie.
Gęstość strumienia magnetycznego jest ilością strumienia magnetycznego w jednostce powierzchni. Chociaż gęstość strumienia stanie się nieco silniejsza, gdy dwa magnesy zostaną umieszczone pionowo jeden na drugim, ponieważ powierzchnia pozostanie taka sama, nie będzie znaczącej różnicy. Na przykład, jeśli dwa magnesy o rozmiarze MW 10mm x 10mm zostaną umieszczone jeden na drugim, gęstość strumienia magnetycznego będzie prawie taka sama jak dla magnesu o rozmiarze MW 10x10 mm.
Opracowano stop posiadający nano-krystaliczną strukturę, zbudowany z mikroskopijnych ziaren o średnicy mniejszej niż 100 nm. Nowo odkryte ziarna nano-krystaliczne, w odróżnieniu od do struktury monokrystalicznej oddzielone są od siebie o wiele większymi granicami o wyższej mocy powierzchniowej oraz bardziej nierównomiernej strukturze wewnętrznej. Poprzez zastosowanie, na etapie produkowania stopów pierwiastków z rodziny ziem rzadkich razem z domieszką żelaza, cechują się remanencją magnetyczną na wysokim poziomie. Świetne magnetyczne właściwości biorą się też z jednej rzeczy, czyli połączenia magnetycznych momentów neodymu i żelaza. Pozwala to na świetne magnesowanie magnesów neodymowych.
Wytwarzanie magnesów neodymowych opiera się o dwie technologie. W samej Japonii stosowana jest technika spiekania mieszanin proszków, a w samych w USA popularna jest technika oparta na bardzo szybkim chłodzeniu. W zależności od oczekiwań, magnesy z neodymu wytwarza się poprzez zastosowanie innych pierwiastków, między innymi galu, miedzi czy aluminium. Przez takie domieszki da się w znacznym stopniu kontrolować magnetyczne parametry samego magnesu, jego zakres wytrzymałości, a także możliwość pracy w wysokich temperaturach. Można nawet spowodować, że magnes będzie odporny na niekorzystne atmosferyczne warunki, w tym wodę, która powoduje zmiany korozyjne. Natomiast systematyczne dopracowywanie metalurgii proszków doprowadziło do uzyskania różnego rodzaju stopów, które wpłynęły w dużym stopniu na podniesienie temperatury Curie. Wytwarzany w nowoczesny sposób magnes z neodymu, może osiągnąć namagnesowanie przekraczające 1,6T, czyli dużo wyższe na przykład od pola magnetycznego Ziemi.
W Ameryce silne magnesy neodymowe były tworzone w firmie General Motors metodą szybkiego obniżania temperatury roztopionego proszku izotropowego. Z jakich powodów wykorzystanie żelaza, neodymu i boru okazało się o wiele bardziej wydajne? Użycie neodymu okazało się o wiele tańsze, niż w przypadku samaru, a oprócz tego neodym ma znacznie lepsze parametry magnetyczne. Ale temperatura Curie neodymu nie była na odpowiednim poziomi, dlatego podjęto decyzję o podniesieniu tej temperatury do 530°C. Taką wartość dało się uzyskać przez dodanie do puli składników niewielkiej ilości boru. Dodatkowo można również w szerokim zakresie modyfikować parametry magnetyczne, poprzez wprowadzenie do stopów pomocniczych związków, takich jak gal Ga, miedź Cu, niob Nb oraz aluminium Al.
Magnesy neodymowe mogą zostać również wyposażone w specjalne powłoki ochraniające przed rdzewieniem oraz mające zabezpieczające działanie przed działaniem szkodliwych warunków pogodowych. Realizuje się to poprzez nałożenie warstwy miedzi albo niklu na przykład w uchwytach wykorzystywanych w poszukiwaniach, to znaczy silnych magnesach stosowanych przy przeszukiwaniu dna akwenów wodnych. Inżynierowie cały czas opracowują nowe rodzaje magnesów, a przez ciągły postęp w metalurgii, wymyślane są coraz to nowe stopy metali cechujące się zwiększoną koercją, jak też magnesy dysponujące znacznie wyższą temperaturą Curie oraz możliwości namagnesowania stopów, przekraczające 1,6Tesli.
Magnesy neodymowe są zazwyczaj produkowane w postaci spieków, ale można również wytwarzać je jako tzw. magnesy wiązane, używając jako spoiwa tworzyw sztucznych lub żywic.