Jakie magnesy neodymowe Nd2Fe14B - kupić?
Czym się wyróżniają magnesy neodymowe walcowe?
W naszym sklepie internetowym oferujemy magnesy różnego rodzaju, w tym te z otworem pod wkręt oraz standardowe pierścienie. Magnesy neodymowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia, zarówno profesjonalnych, jak i codziennych. Warto podkreślić, że magnesy neodymowe są aż 10x mocniejsze niż magnesy ferrytowe, dlatego też ferrytowe już prawie nie są używane w nowoczesnych aplikacjach. W naszej ofercie znajdziecie Państwo szeroki wybór rozmiarów, a dzięki temu, że mamy duży stan magazynowy, gwarantujemy szybką dostawę. Zachęcamy do korzystania z naszej oferty i doświadczania.
Praktycznie wszystkie magnesy z neodymu, które posiadamy na stanie magazynowym, można znaleźć na poniższym spisie cen.
Jeśli jesteś ciekaw zastosowania magnesów neodymowych zapraszamy do menu zastosowania.
Aktualnie posiadamy w ofercie magnesy neodymowe w następujących kształtach:
Spiekane magnesy neodymowo-żelazowo-borowe (NdFeB), zwane również powszechnie magnesami neo, są dostępne w handlu od 1984 roku. Oferują one najwyższą energię spośród wszystkich obecnych materiałów i są dostępne w bardzo szerokim zakresie kształtów, rozmiarów i gatunków. Zastosowania obejmują silniki z cewką głosową (VCM's) w dyskach twardych, silniki samochodowe, system Hi-Fi, silniki o wysokiej wydajności, bez szczotkowe silniki prądu stałego, separacja magnetyczna, MRI, czujniki i inne narzędzia magnetyczne.
Spiekane magnesy neodymowe (NdFeB), zaczęły się pod koniec 1970 roku i stały się komercyjnie dostępne na początku lat 80-tych. Na początku ich zakres energetyczny wynosił od 14 MGOe do 18 MGOe. Obecnie ich zakres energii wynosi od 30 MGOe do 52 MGOe i kto wie, co zaoferuje jutro. Temperatura pracy wynosi od -40°C do 230°C maksymalnie, to zmienia się w zależności od rodzaju gatunku.Spiekane magnesy neodymowo-żelazowo-borowe (NdFeB), zwane również powszechnie neo, są dostępne w handlu od 1984 roku. Oferują one najwyższą energię spośród wszystkich obecnych materiałów i są dostępne w bardzo szerokim zakresie kształtów, rozmiarów i gatunków. Zastosowania obejmują samochodowe kolumny kierownicze, silniki EPS, magnesy sensoryczne, a także silniki z cewką głosową (VCM) w dyskach twardych, systemach Hi-Fi, silnikach o wysokiej wydajności, bez szczotkowych silnikach prądu stałego, separacji magnetycznej, MRI, czujnikach i innych narzędziach magnetycznych.
Gęstość strumienia magnetycznego jest ilością strumienia magnetycznego w jednostce powierzchni. Chociaż gęstość strumienia stanie się nieco silniejsza, gdy dwa magnesy zostaną umieszczone pionowo jeden na drugim, ponieważ powierzchnia pozostanie taka sama, nie będzie znaczącej różnicy. Na przykład, jeśli dwa magnesy o rozmiarze MW 10mm x 10mm zostaną umieszczone jeden na drugim, gęstość strumienia magnetycznego będzie prawie taka sama jak dla magnesu o rozmiarze MW 10x10 mm.
Magnesy neodymowe często produkowane są w formie spieków, ale istnieje również możliwość produkcji magnesów neodymowych jako tzw. magnesy wiązane, używając jako spoiwa żywic bądź tworzyw sztucznych.
Produkowanie magnesów neodymowych opiera się na dwóch technologiach. W Japonii stosowano metodę spiekania mieszanin proszków, a w USA popularność zdobyła technika opierająca się o szybkie chłodzenie. Zależnie od oczekiwań, magnesy neodymowe można również wytwarzać poprzez zastosowanie innych domieszek, na przykład aluminium, galu albo miedzi. Przez takie połączenie można korygować właściwości magnetyczne samego magnesu, jego poziom wytrzymałości, a także możliwość pracowania w wysokim zakresie temperatur . Da się nawet sprawić, że struktura magnesu będzie odporna na działanie na szkodliwe warunki atmosferyczne, na przykład wodę, która powoduje zmiany korozyjne. Za to ciągłe poprawianie metalurgii proszków doprowadziło do uzyskania różnego rodzaju materiałowych stopów, które wpłynęły znacząco na podniesienie tak zwanej temperatury Curie. Stworzony nowoczesną metodą produkcyjną magnes z neodymu, może uzyskać namagnesowanie na poziomie 1,6T, czyli znacznie większe na przykład od ziemskiego pola magnetycznego.
Opracowano stop posiadający nano-krystaliczną strukturę, zbudowany z mikroskopijnych ziaren o rozmiarze mniejszym niż 100 nm. Odkryte w czasie badań ziarna nano-kryształów, w przeciwieństwie do struktur monokrystalicznych są od siebie oddzielone przestrzenią o wyższej mocy powierzchniowej i mniej uporządkowanej budowie. Dzięki wykorzystaniu, w czasie spiekania mieszaniny pierwiastków z rodziny ziem rzadkich razem z domieszką żelaza, charakteryzują się remanencją magnetyczną na wysokim poziomie. Takie doskonałe właściwości magnetyczne biorą się dodatkowo z jednej istotnej rzeczy, to znaczy sprzężenia momentów magnetycznych neodymu i żelaza. Umożliwia to świetne magnesowanie magnesów neodymowych.
W USA neodymowe magnesy były tworzone w zakładach firmy GM sposobem dynamicznego schładzania stopionego proszku izotropowego. Dlaczego użycie boru, neodymu i żelaza okazało się o wiele bardziej wydajne? Wykorzystanie neodymu znacznie mniej kosztowało, niż związków samaru, a poza tym neodym ma znacznie lepsze parametry magnetyczne. Jednak temperatura Curie tego pierwiastka nie była na odpowiednim poziomi, dlatego podjęto decyzję o podniesieniu tej temperatury do 530°C. Tak wysoki poziom otrzymano przez dodanie do puli składników niewielkiej ilości boru. Poza tym da się też w pewien sposób korygować charakterystykę magnetyczną, przez wprasowanie do magnesu dodatkowych związków, takich jak gal Ga, miedź Cu, niob Nb i glin Al.
Magnesy neodymowe mogą zostać również wyposażone w warstwy ochronne zapobiegające korozji i mające zabezpieczające działanie przed działaniem szkodliwych warunków pogodowych. Jest to realizowane poprzez dołożenie cienkiej warstwy niklu lub miedzi np. w uchwytach magnetycznych do poszukiwań, czyli mocnych magnesach używanych do przeszukiwania dna akwenów wodnych. Cały czas są opracowywane nowocześniejsze rodzaje magnesów, a przez ciągły postęp w metalurgii, wymyślane są coraz to nowe stopy metali charakteryzujące się zwiększoną koercją, jak również magnesy dysponujące znacznie wyższą temperaturą Curie oraz możliwości namagnesowania stopów, przekraczające 1,6Tesli.