Jakie magnesy neodymowe Nd2Fe14B - kupić?
Czemu neodymowe magnesy? Czym one są?
Na poniższym wykazie cennik można znaleźć praktycznie wszystkie magnesy które posiadamy na stanie.
Wytwarzanie neodymowych magnesów opiera się na dwóch metodach. W Japonii używano metody spiekania mieszanin proszków, a na terenie Stanów popularna jest metoda opierająca się o szybkie chłodzenie. Zależnie od wymagań, neodymowe magnesy można wytwarzać przy użyciu innych pierwiastków, na przykład miedzi, aluminium czy galu. Dzięki takim domieszkom da się regulować magnetyczne właściwości samego magnesu, jego wytrzymałość oraz możliwość pracy w wysokich temperaturach . Można nawet spowodować, że magnes będzie odporny na działanie na szkodliwe warunki atmosferyczne, na przykład wodę, która powoduje zmiany korozyjne. Za to regularne poprawianie procesów metalurgicznych doprowadziło do otrzymania różnego rodzaju stopów, które wpłynęły w dużym stopniu na zwiększenie temperatury Curie. Wykonany w nowoczesnym procesie produkcji neodymowy magnes, uzyskuje namagnesowanie na poziomie 1,6T, czyli o wiele wyższe na przykład od ziemskiego pola magnetycznego.
Opracowany został materiał i strukturze nano-krystalicznej, złożony z ziaren o wielkości mniejszej niż 100 nm. Odkryte w czasie badań ziarna nano-krystaliczne, w przeciwieństwie do struktur monokrystalicznych oddzielone są od siebie o wiele większymi granicami o wyższej mocy powierzchniowej i nieuporządkowanej strukturze wewnętrznej. Dzięki zastosowaniu, podczas wytwarzania pierwiastków z grupy ziem rzadkich w połączeniu z dodatkiem żelaza, charakteryzują się wysokim poziomem remanencji magnetycznej. Świetne właściwości magnetyczne biorą się też z jeszcze jednego aspektu, to znaczy połączenia magnetycznych momentów żelaza z neodymem. Możliwe będzie dzięki temu doskonałe magnesowanie przedstawianych magnesów.
W Ameryce neodymowe magnesy były tworzone w zakładach firmy GM metodą dynamicznego obniżania temperatury upłynnionej mieszaniny proszków. Z jakich powodów użycie boru, neodymu i żelaza dało znacznie lepsze rezultaty? Wykorzystanie neodymu znacznie mniej kosztowało, niż samar, a poza tym neodym ma znacznie lepsze parametry magnetyczne. Niestety temperatura Curie tego pierwiastka nie była na odpowiednim poziomi, z takich też powodów zdecydowano się na podwyższenie tejże temperatury do 530oC. Taki poziom uzyskano dzięki dodaniu do składu magnesu neodymowego boru. Oprócz tego da się też w szerokim zakresie korygować parametry magnetyczne, przez wprasowanie do stopów innych pierwiastków, typu gal Ga, miedź Cu, niob Nb i glin Al.
Magnesy neodymowe wyposażane są też w specjalne powłoki zapobiegające korozji oraz mające zabezpieczające działanie przed działaniem szkodliwych warunków pogodowych. Jest to realizowane przez nałożenie cieniutkiej warstwy miedzianej lub niklowej na przykład w uchwytach wykorzystywanych w poszukiwaniach, to znaczy silnych magnesach używanych do przeszukiwania dna jezior, rzek i mórz. Opracowywane są również bardziej zaawansowane rodzaje magnesów, a dzięki ciągłym badaniom w metalurgii, powstają nieznane wcześniej stopy metali cechujące się zwiększoną koercją, jak również magnesy posiadające znacznie wyższą temperaturę Curie i możliwości namagnesowania stopów, większej niż 1,6Tesli.
Spiekane magnesy neodymowo-żelazowo-borowe (NdFeB), zwane również powszechnie magnesami neo, są dostępne w handlu od 1984 roku. Oferują one najwyższą energię spośród wszystkich obecnych materiałów i są dostępne w bardzo szerokim zakresie kształtów, rozmiarów i gatunków. Zastosowania obejmują silniki z cewką głosową (VCM's) w dyskach twardych, silniki samochodowe, system Hi-Fi, silniki o wysokiej wydajności, bez szczotkowe silniki prądu stałego, separacja magnetyczna, MRI, czujniki i inne narzędzia magnetyczne.
Spiekane magnesy neodymowe (NdFeB), zaczęły się pod koniec 1970 roku i stały się komercyjnie dostępne na początku lat 80-tych. Na początku ich zakres energetyczny wynosił od 14 MGOe do 18 MGOe. Obecnie ich zakres energii wynosi od 30 MGOe do 52 MGOe i kto wie, co zaoferuje jutro. Temperatura pracy wynosi od -40oC do 230oC maksymalnie, to zmienia się w zależności od rodzaju gatunku.Spiekane magnesy neodymowo-żelazowo-borowe (NdFeB), zwane również powszechnie neo, są dostępne w handlu od 1984 roku. Oferują one najwyższą energię spośród wszystkich obecnych materiałów i są dostępne w bardzo szerokim zakresie kształtów, rozmiarów i gatunków. Zastosowania obejmują samochodowe kolumny kierownicze, silniki EPS, magnesy sensoryczne, a także silniki z cewką głosową (VCM) w dyskach twardych, systemach Hi-Fi, silnikach o wysokiej wydajności, bez szczotkowych silnikach prądu stałego, separacji magnetycznej, MRI, czujnikach i innych narzędziach magnetycznych.
Obecnie posiadamy w ofercie magnesy neodymowe w następujących kształtach: