Jak kupić magnesy neodymowe?
Dlaczego neodymowe magnesy? Czym się one charakteryzują?
Praktycznie wszystkie dostępne w naszym magazynie magnesy neodymowe znajdziesz na poniższym wykazie cennik.
Obecnie posiadamy w ofercie magnesy neodymowe w następujących kształtach:
Spiekane magnesy neodymowo-żelazowo-borowe (NdFeB), zwane również powszechnie magnesami neo, są dostępne w handlu od 1984 roku. Oferują one najwyższą energię spośród wszystkich obecnych materiałów i są dostępne w bardzo szerokim zakresie kształtów, rozmiarów i gatunków. Zastosowania obejmują silniki z cewką głosową (VCM's) w dyskach twardych, silniki samochodowe, system Hi-Fi, silniki o wysokiej wydajności, bez szczotkowe silniki prądu stałego, separacja magnetyczna, MRI, czujniki i inne narzędzia magnetyczne.
Spiekane magnesy neodymowe (NdFeB), zaczęły się pod koniec 1970 roku i stały się komercyjnie dostępne na początku lat 80-tych. Na początku ich zakres energetyczny wynosił od 14 MGOe do 18 MGOe. Obecnie ich zakres energii wynosi od 30 MGOe do 52 MGOe i kto wie, co zaoferuje jutro. Temperatura pracy wynosi od -40°C do 230°C maksymalnie, to zmienia się w zależności od rodzaju gatunku.Spiekane magnesy neodymowo-żelazowo-borowe (NdFeB), zwane również powszechnie neo, są dostępne w handlu od 1984 roku. Oferują one najwyższą energię spośród wszystkich obecnych materiałów i są dostępne w bardzo szerokim zakresie kształtów, rozmiarów i gatunków. Zastosowania obejmują samochodowe kolumny kierownicze, silniki EPS, magnesy sensoryczne, a także silniki z cewką głosową (VCM) w dyskach twardych, systemach Hi-Fi, silnikach o wysokiej wydajności, bez szczotkowych silnikach prądu stałego, separacji magnetycznej, MRI, czujnikach i innych narzędziach magnetycznych.
Badacze opracowali materiał i strukturze nano-krystalicznej, składający się z malutkich ziaren o rozmiarze mniejszym niż 100 nm. Ziarna, które zostały odkryte nano-krystaliczne, w odróżnieniu od do struktury monokrystalicznej oddzielone są od siebie przestrzenią o wyższej mocy powierzchniowej oraz nieuporządkowanej budowie. Dzięki wykorzystaniu, na etapie spiekania stopów pierwiastków z grupy ziem rzadkich wraz z dodatkiem żelaza, cechują się wysoką remanencją magnetyczną. Świetne parametry magnetyczne biorą się dodatkowo z jednej istotnej rzeczy, to znaczy sprzężenia momentów magnetycznych neodymu i żelaza. Pozwala to na doskonałe namagnesowanie neodymowych magnesów.
Gęstość strumienia magnetycznego jest ilością strumienia magnetycznego w jednostce powierzchni. Chociaż gęstość strumienia stanie się nieco silniejsza, gdy dwa magnesy zostaną umieszczone pionowo jeden na drugim, ponieważ powierzchnia pozostanie taka sama, nie będzie znaczącej różnicy. Na przykład, jeśli dwa magnesy o rozmiarze MW 10mm x 10mm zostaną umieszczone jeden na drugim, gęstość strumienia magnetycznego będzie prawie taka sama jak dla magnesu o rozmiarze MW 10x10 mm.
Wytwarzanie magnesów neodymowych opiera się na dwóch metodach. W japońskich firmach używano metody spiekania mieszanin proszków, a na terenie Stanów popularność zyskała technika opierająca się o szybkie chłodzenie. Zależnie od oczekiwań, magnesy neodymowe wytwarza się przy użyciu innych stopów, między innymi miedzi, aluminium czy galu. Przez takie domieszki można w szerokim zakresie regulować parametry magnetyczne magnesu, jego zakres wytrzymałości oraz możliwość pracowania w wysokim zakresie temperatur . Można nawet sprawić, że struktura magnesu będzie odporna na atmosferyczne warunki, w tym wodę, która może spowodować zmiany korozyjne. Za to regularne dopracowywanie metalurgii proszkowej przyczyniło się do opracowania różnych stopów, które w znaczący sposób wpłynęły na podniesienie temperatury Curie. Stworzony w nowoczesny sposób neodymowy magnes, może osiągnąć poziom namagnesowania przekraczający 1,6T, czyli dużo wyższe na przykład od pola emitowanego przez Ziemię.
Magnesy neodymowe są zazwyczaj produkowane w postaci spieków, ale istnieje również możliwość produkcji magnesów neodymowych jako tzw. magnesy wiązane, używając jako spoiwa tworzyw sztucznych lub żywic.
W USA neodymowe magnesy były tworzone w zakładach firmy GM metodą szybkiego schładzania upłynnionej mieszaniny proszków. Z jakiego powodu połączenie neodymu z żelazem i borem zapewniło dużo większą wydajność? Wykorzystanie neodymu okazało się o wiele tańsze, niż związków samaru, a poza tym neodym posiada lepsze właściwości magnetyczne. Ale temperatura Curie neodymu była znacznie niższa, z takich też powodów zdecydowano się na podwyższenie tejże temperatury do 530°C. Tak wysoki poziom uzyskano dzięki dodaniu do składu magnesu neodymowego domieszki boru. Oprócz tego można też w szerokim zakresie zmieniać parametry magnetyczne, poprzez wprowadzenie do stopów pomocniczych pierwiastków, takich jak gal Ga, miedź Cu, niob Nb oraz aluminium Al.
Magnesy wykonane z neodymu mogą zostać również wyposażone w specjalne powłoki ochraniające przed rdzewieniem i zabezpieczające przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Jest to realizowane przez dołożenie cieniutkiej warstwy niklu lub miedzi na przykład w uchwytach wykorzystywanych w poszukiwaniach, to znaczy magnesach używanych do sprawdzania dna jezior, rzek i mórz. Inżynierowie cały czas opracowują nowocześniejsze typy magnesów neodymowych, a przez ciągły postęp w technologii metalurgicznej proszków, wymyślane są nowe stopy metali charakteryzujące się zwiększoną koercją, jak również magnesy dysponujące znacznie wyższą temperaturą Curie i możliwości namagnesowania stopów, większej niż 1,6T.