magnesy neodymowe

Magnesy neodymowe Nd2Fe14B - nasza oferta. Praktycznie wszystkie dostępne w naszym magazynie magnesy neodymowe znajdziesz na liście poniżej sprawdź cennik magnesów

magnesy do poszukiwań w wodzie F300 POWER z silnym udźwigiem

Gdzie zakupić mocny magnes neodymowy? Uchwyty magnetyczne w trwałej i szczelnej obudowie idealnie nadają się do pracy w trudnych, wymagających pogodowych warunkach, na przykład podczas opadów deszczu i śniegu zobacz...

magnesy z uchwytem

Magnetyczne uchwyty mogą być używane do ułatwienia produkcji, odkrywania podwodnych terenów lub do odnajdywania meteorytów z kruszcu. Mocowania to śruba 3x [M10] duża moc zobacz ofertę...

Przesyłka zamówienia zawsze w dniu zakupu jeśli zamówienie złożone jest przed godziną 14:00 w dni pracujące.

logo Dhit sp. z o.o.

FAQ - magnes neodymowy co to jest?

Co to jest neo magnes?

Witaj w naszym FAQ! Zanurz się w fascynujący świat magnesów neodymowych. Znajdziesz tu najczęściej zadawane pytania oraz szczegółowe odpowiedzi, które rozwieją Twoje wątpliwości dotyczące magnetyzmu. Odkryj z nami tajemnice tych niezwykłych magnesów!

Neodymowe magnesy to magnesy wykonane z neodymu, który jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Nd i liczbie atomowej 60. Są to bardzo silne magnesy, które są często stosowane w różnych aplikacjach, takich jak silniki elektryczne, przetwornice, elektronika i inne urządzenia elektroniczne. Neodymowe magnesy są również często używane w magnesach do chłodzenia cieczą, ponieważ ich silna magnetyczna polaryzacja pozwala na skuteczne odprowadzanie ciepła. Są one również często stosowane w systemach audio, ponieważ ich wysoka wydajność magnetyczna pozwala na uzyskanie lepszego dźwięku.

Tak, magnesy neodymowe są bezpieczne dla zdrowia, jeśli są odpowiednio użytkowane. Należy jednak pamiętać, że niektóre magnesy neodymowe są bardzo silne i mogą być niebezpieczne, jeśli są połykane lub wchodzą w kontakt z ciałem w nieodpowiedni sposób.
Magnesy neodymowe są tak silne, ponieważ neodym ma wysokie pole magnetyczne i jest bardzo trwały. W połączeniu z żelazem i borem, tworzą magnesy o bardzo dużej siły magnetycznej.
Magnesy neodymowe są szeroko stosowane w różnych dziedzinach, takich jak elektronika, przemysł motoryzacyjny, medycyna, rolnictwo i inne. Można je znaleźć m.in. w głośnikach, silnikach elektrycznych, magnesach stosowanych w leczeniu chorób, a nawet w magnesach stosowanych w rolnictwie do wyznaczania poleceń dla maszyn rolniczych.
Magnesy neodymowe to rodzaj magnesów trwałych, które są bardzo silne i wyjątkowo wytrzymałe. Są one wykonane z neodymu, jednego z elementów z grupy metali szlachetnych, oraz żelaza i boru.
zastosowania magnesów neodymowych
zastosowania magnesów
Do montażu tablic rejestracyjnych zaleca się użycie dwóch magnesów MPL 40x18x10 / N38 - magnes neodymowy pod zderzak oraz dwóch magnesów MPL 40x20x5 / N38 - magnes neodymowy pod tablicę rejestracyjną. Ważne jest, aby pod tablicę przymocować cienką blachę, co pozwoli na przykrycie magnesów i zabezpieczenie ich przed odłączeniem się z powodu ciepła i wibracji. Ponieważ tablice rejestracyjne są wykonane z aluminium i nie są magnetyczne, blacha pomoże w utrzymaniu magnesów w pożądanej pozycji. Dodatkowo, nity na tablicy mogą tworzyć złudzenie, że tablica jest trwale przymocowana, co zwiększa ochronę przed kradzieżą.
Inne warianty powłok obejmują czarny nikiel, który ma kolorze pistoletu. Do ostatecznego etapu niklowania galwanicznego dodaje się czarny barwnik do potrójnego powlekania niklu - nikiel-miedź-czarny nikiel, ale nadal lśniący i przypomina niklowanego magnesu.
Magnesy z powłoką cynkową mają matowe szaro/niebieskie wykończenie i są bardziej podatne na korozję niż nikiel. Cynk często zostawia czarny osad na dłoniach i różnych powierzchniach.
Dostępne są także powłoki epoksydowe lub plastikowe, które są lepiej chronią przed korozją niż powłoki niklowe, o ile powłoka pozostaje nienaruszona.
Niestety, ta powłoka łatwo ulega zarysowaniu podczas używania i jest zaliczana za najmniej trwałą z wszystkich opcji wykończenia.
Wreszcie, można wybrać złoto, które można nanosić na wierzch standardowej powłoki niklowej. Pozłacane magnesy są równie wytrzymałe, jak niklowane, ale oczywiście z i zjawiskowym, złotym wykończeniem (co wiąże się z wyższą ceną)!
Aby zwiększyć siłę magnesu, należy:
Wybrać magnes neodymowy z wysoką wartością BHmax dla większej mocy magnetycznej (nie zawsze N52 jest mocniejsze od N38 - wysokość ma znaczenie!),
Unikać wysokich temperatur, które osłabiają właściwości magnetyczne, zwłaszcza powyżej temperatury Curie,
Zastosować zewnętrzne pole magnetyczne, np. przez użycie innego, silniejszego magnesu lub elektromagnesu,
Utworzenie układów wielobiegunowych poprzez połączenie magnesów pozwala skoncentrować siły magnetyczne w jednym kierunku, co prowadzi do zwiększenia ich ogólnej mocy. Dodatkowo, zastosowanie metalowej soczewki magnetycznej, wykonanej z metalu o niskiej zawartości węgla i o grubości porównywalnej do grubości magnesu, może dalej wzmocnić moc magnetyczną magnesu nawet o 100%.
Ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta i konsultacja z ekspertem w specjalistycznych zastosowaniach.
Użyj kompasu: najprostszym sposobem jest użycie kompasu. Uważaj, aby nie zbliżać za bardzo igły kompasu do magnesu, aby nie uszkodzić kompasu. Strzałka kompasu wskazująca północ wskazuje w rzeczywistości fizyczny biegun magnesu „S”.
Skorzystaj z aplikacji na smartfonie: dostępne są aplikacje, które pomogą zidentyfikować bieguny magnesu.
Użyj teslametru: teslametr nie tylko określi wartość indukcji, ale również wskaże, który biegun jest który.
Nabyj wykrywacz biegunów magnetycznych: dla osób, które chcą postępować wygodnie i praktycznie, istnieje możliwość nabycia Wykrywacza biegunów magnetycznych, który jest dostępny w dziale Przyrządy pomiarowe.
Więcej informacji o kierunkach magnetycznych znajdziesz na stronie NS magnesy.
Magnes RM R6 GOLF - 13000 Gs / N52 marki DHIT jest jednym z przykładów magnesu do klipsów antykradzieżowych, który charakteryzuje się najwyższą możliwą mocą 12000 - 13000 GS. Dzięki unikalnej konstrukcji w kształcie "walca" z wgłębieniem w części centralnej, magnes działa na klipsy podwójnie i pozwala na usunięcie różnego rodzaju zabezpieczeń o różnych kształtach. Jest łatwy w obsłudze i intuicyjny, a jego montaż na blacie kasy jest prosty. Jest to bezpieczne i nowoczesne rozwiązanie polecane dla sklepów, takich jak outlety czy sklepy z odzieżą używaną. Idealne dla sprzedawców, którzy cenią sobie szybkość i skuteczność.
Więcej informacji o magnesach do zdejmowania klipsów antykradzieżowych znajdziesz na stronie klipsy antykradzieżowe.
Do obliczania gęstości pola magnetycznego na powierzchni magnesu służą mierniki Gaussa, znane również jako Gaussometry lub Teslomierze, które określają natężenie pola magnetycznego. Gęstość lub przyciąganie pola powierzchni mierzy się w jednostkach Gaussa lub Tesli. Testy siły pociągowej, które mierzą siły nacisku w kilogramach, mogą być również wykorzystane do testowania siły przytrzymującej magnesu, który styka się z płaską blachą stalową. Tego rodzaju testy są kluczowe do określenia realnej siły działania magnesów w praktycznych zastosowaniach, zwłaszcza w sektorach przemysłowych i inżynierii, gdzie precyzyjne pomiary mają istotne znaczenie. Więcej informacji znajdziesz w dziale technologia lub kalkulator magnetyczny
Tak, wilgoć oraz temperatura mają wpływ na magnesy neodymowe. Chociaż cechują się największą wytrzymałością pola magnetycznego i mają wyższą kruchość (co sprawia, że są magnetycznie stabilne), magnesy neodymowe mają niższą odporność na temperaturę i są są wrażliwsze na wysokie temperatury i bardziej podatne na korozję niż inne typy magnesów.
Chociaż udowodniono, że magnesy neodymowe zachowują swoją skuteczność nawet do 175°F (80°C - temperatura ta może zmieniać się w zależności od gatunku, kształtu i zastosowania danego magnesu), jeśli magnes nagrzeje się powyżej jego maksymalnej temperatury roboczej, (dla standardowych gatunków N), magnes trwale traci część swojej mocy magnetycznej. Jeśli nagrzeje się powyżej temperatury Curie (590°F lub 310°C, tracą wszystkie swoje właściwości magnetyczne.
Proces korozji może spowodować, że od niechronionych magnesów odpryskuje nikiel lub rozpadają się w proszek. Użycie powłok ochronnych, takich jak złoto, nikiel, cynk oraz żywica epoksydowa, zapewniają ochronę antykorozyjną - chociaż nikiel jest najbardziej odporny, praktyczny, ekonomiczny i niezawodny.
Nasze magnesy, wykończone trój-warstwową powłoką niklowo-miedziowo-niklową, zapewniają wystarczającą ochronę w większości przypadków. Należy pamiętać, że magnesy neodymowe nie są odporne na wodę. W wilgotnym środowisku będą rdzewieć. Jeśli są stosowane pod wodą, w środowisku zewnętrznym lub w wilgoci, ze względu na korozję stracą swoje właściwości magnetyczne również.
Ogólnie rzecz biorąc, nie. Magnesy neodymowe są bardzo twarde, ale jednocześnie kruche, co sprawia, że obróbka jest bardzo trudna, a czasem niemożliwa. Twardość powłoki niklowo-miedzianej, która chroni magnes, jest oceniana w skali RC46 jako "C", co oznacza, że magnesy są twardsze niż komercyjnie dostępne wiertła i oprzyrządowanie. Standardowe narzędzia do obróbki mechanicznej nie są w stanie poradzić sobie z magnesami neodymowymi i zwykle ulegają zniszczeniu.
Magnesy neodymowe można szlifować, ciąć, wiercić, ale wymaga to odpowiedniego sprzętu i narzędzi. Do obróbki magnesów ferrytowych zwykle używa się tarcz i narzędzi diamentowych, współpracujących z intensywnym chłodzeniem wodnym. Magnesy neodymowe są wycinane za pomocą elektrodrążarek drutowych.
Magnes przyciąga metal, ponieważ niektóre metale, takie jak żelazo, mają właściwości ferromagnetyczne. Gdy magnes zbliża się do żelaznej powierzchni, powstają polaryzacje magnetyczne, które spajają magnes z metalem.
Magnes i uchwyt magnetyczny są ze sobą powiązane, ale różnią się w swojej konstrukcji i zastosowaniu. Magnes to element wykonany z materiału magnetycznego, który posiada właściwości magnetyczne, takie jak przyciąganie metali ferromagnetycznych, jak stal, żelazo, kobalt i nikiel. Magnesy są stosowane w wielu dziedzinach, takich jak elektronika, medycyna, przemysł motoryzacyjny i wiele innych.

Uchwyt magnetyczny to magnes lub zestaw magnesów z zamontowaną na nich obudową, która zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Obudowa chroni magnes przed uszkodzeniami i pęknięciami, co jest szczególnie ważne w przypadku magnesów kruchych. Uchwyt magnetyczny może mieć również dodatkowe ułatwienia, takie jak gwinty, rączki, ucha, itp., które ułatwiają jego montaż i użytkowanie.

Największą zaletą uchwytów magnetycznych w porównaniu z samymi magnesami jest ich większy udźwig. Uchwyty magnetyczne mają konstrukcję z obwodem magnetycznym wykonanym z materiału twardego magnetycznie, takiego jak magnes, i materiału miękkiego magnetycznie, takiego jak stal niskowęglowa zawierająca dużo żelaza. Obwód magnetyczny zwiększa siłę przyciągania magnesu, co umożliwia uchwytom magnetycznym podtrzymywanie cięższych przedmiotów.

Jednak uchwyty magnetyczne mają również wady w porównaniu z samymi magnesami. Mają one mniejszy zasięg działania, ponieważ linie sił pola magnetycznego zamykają się bardzo płasko, co powoduje, że indukcja magnetyczna jest dużo słabsza w dalszej odległości od powierzchni uchwytu magnetycznego.

Podsumowując, magnes i uchwyt magnetyczny różnią się swoją konstrukcją i zastosowaniem. Magnesy są stosowane w wielu dziedzinach, gdzie wymagane są właściwości magnetyczne, natomiast uchwyty magnetyczne są stosowane do trzymania cięższych przedmiotów dzięki zwiększonej sile przyciągania magnesu, ale mają mniejszy zasięg działania.
Więcej informacji o magnesach znajdziesz na stronie technologia.
Nie! Nie wolno lutować ani spawać magnesów. Wysoka temperatura rozmagnesuje magnes, a dodatkowo istnieje niebezpieczeństwo wywołania pożaru. Dodatkowo spalanie magnesów prowadzi do emisji toksycznych substancji, przez co można się zatruć oparami.
Używamy opisu "magnesowanie przez grubość", aby określić miejsca biegunów na niektórych naszych magnesach płytkowych. Oznacza to, że magnesy przyciągają się lub odpychają na największych powierzchni. Innymi słowy, ostatni wymiar jest kierunkiem magnesowania.
Zakres temperatury pracy magnesów neodymowych zależy od rodzaju, ale może wynosić od -130°C do 80-230°C.
Oczywiście - tak, ale wymagają one odpowiedniego sprzętu i doświadczenia. Obróbka magnesów neodymowych może być wykonywana jedynie przez doświadczonych inżynierów, którzy posiadają specjalistyczne narzędzia. Wszelkie prace związane z obróbką mechaniczną magnesów powinny być wykonane przed namagnesowaniem magnesu. W przeciwnym wypadku powstałe po obróbce drobinki i opiłki, będąc malutkimi magnesami, mogą zanieczyszczać nie tylko magnes, ale także urządzenia, którymi dokonywano obróbki, co może prowadzić do uszkodzenia maszyny.
Magnesy neodymowe są niezwykle potężne, o wiele potężniejsze niż większość innych magnesów, z którymi się miałeś do czynienia. W rezultacie, ogromna moc wywierana przez magnesy neodymowe tworzy zagrożenia, które nie występują w przypadku innych typów magnesów. Obrazuje to ten oto film z YouTube.
Magnesy neodymowe, które są większych rozmiarów niż kilka centymetrów, są na tyle mocne, aby wywołać obrażenia części ciała uciskając między dwa magnesy lub magnes i metalową powierzchnię, co może doprowadzić do złamanie kości.
Magnesy będące zbyt blisko siebie mogą gwałtownie połączyć się razem z ogromną siłą, uszkadzając kruchą powłokę niklu, a odpryskujące odłupane kawałki magnesów mogą również powodować obrażenia. Dlatego przy pracy z tymi magnesami niezbędna jest ochrona oczu.
Odnaleziono nawet przypadki, w których dzieci, które połknęły kilka magnesów, miały część przewodu pokarmowego, które ściskały się między magnesami, wywołując uraz, a w jednym przypadku nawet śmierć.
Magnesy neodymowe zbudowane są z neodymu, żelaza oraz boru ich numer PKWiU to 20.13.65.0 jeśli chodzi o kod CN: 85051100
Łowienie magnesem jest legalne w Polsce nie ma przepisu na to... Legalność łowienia magnesem w 2024 roku w innych krajach zależy od lokalnych przepisów:
W Stanach Zjednoczonych, ogólnie rzecz biorąc, łowienie magnesem jest dozwolone, z wyjątkiem Karoliny Południowej, gdzie jest to nielegalne ze względu na prawo zakazujące usuwania artefaktów z wód stanowych.
W Indianie, od 2024 roku wymagane jest posiadanie zezwolenia na łowienie magnesem.
W innych stanach, takich jak Alabama, łowienie magnesem jest legalne, ale wymaga uzyskania pozwolenia na terenach prywatnych.
W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych istnieją specyficzne przepisy, które mogą komplikować łowienie magnesem, szczególnie w kontekście odkrywania i usuwania historycznych artefaktów.
Należy usunąć magnesy z lodówki, jeżeli powodują one uszkodzić jej drzwi. Ponadto, silne magnesy potencjalnie mogą powodować problemy z elektroniką urządzenia. Czasem zaleca się zdjęcie ich, aby unikać rysom, szczególnie jeśli są magnesy przesuwane po powierzchni niedbale.
Gęstość magnesu neodymowego jest jednym z ważnych parametrów technicznych tego materiału magnetycznego. Gęstość, zwana również ciężarem właściwym, określa masę magnesu w stosunku do jego objętości. Im większa gęstość, tym cięższy jest magnes neodymowy.

Poniżej przedstawiamy wartości gęstości dla różnych materiałów magnetycznych, w tym magnesu neodymowego:
Woda: 1.0 (referencyjna wartość)
Magnes ferrytowy (spiekanie): około 4.8
Magnes neodymowy (spiekanie): około 7.5
Magnes Alnico (odlewanie): około 7.3
Żelazo: 7.9

Warto zauważyć, że magnesy neodymowe są znane ze swojej wysokiej gęstości, co oznacza, że są one stosunkowo cięższe niż inne materiały magnetyczne o podobnych rozmiarach. Ta cecha czyni magnesy neodymowe bardzo przydatnymi w wielu zastosowaniach, takich jak silniki elektryczne, głośniki, generatory, a także w przemyśle motoryzacyjnym i medycznym.
Jeśli szukasz magnesów neodymowych o wysokiej gęstości, jesteś we właściwym miejscu. Oferujemy szeroki wybór magnesów neodymowych różnych kształtów i rozmiarów, które spełnią Twoje wymagania techniczne.
Tak, magnesy mogą mieć negatywny wpływ na telefony komórkowe, ponieważ mogą uszkodzić wbudowany kompas w telefon i czytnik pozycji GPS wewnątrz telefonu, co może prowadzić do problemów z nawigacją i orientacją. Mogą również wpływać na działanie innych części telefonu, takich jak ekran dotykowy czy sensory (czujniki Halla), co może prowadzić do problemów z działaniem telefonu. Dlatego ważne jest unikanie przechowywania telefonu w pobliżu silnych magnesów oraz unikanie noszenia magnesów w kieszeniach z telefonem.
Więcej informacji doczytasz na stronie niebezpieczne magnesy.
Aby namagnesować magnes neodymowy, należy przeprowadzić proces tzw. "indukcji magnetycznej". Można to zrobić na kilka sposobów:
Używając innego silnego magnesu neodymowego: Umieść magnes, który chcesz namagnesować, obok silnego magnesu neodymowego i przesuwaj je względem siebie, tak aby bieguny sąsiadowały.
Używając prądu elektrycznego: Podłącz magnes do przewodów elektrycznych i przepływający prąd indukuje pole magnetyczne w magnesie.
Używając specjalnego urządzenia do indukcji magnetycznej: Są one dostępne w sklepach z elektroniką i umożliwiają namagnesowanie magnesu neodymowego przy użyciu silnego pola magnetycznego.

Ważne: Proces namagnesowania magnesu neodymowego może być trudny lub niemożliwy, jeśli magnes jest już osłabiony lub uszkodzony.
Więcej informacji o magnesowaniu sposobach, kierunkach biegunów doczytasz na stronie technologia.
Magnesy anizotropowe są formowane w obecności pola magnetycznego, które ukierunkowuje formowany materiał wzdłuż linii sił pola magnetycznego. Po operacji formowania magnes jest namagnesowany tylko wzdłuż osi magnetycznej, co czyni go bardzo silnym. Można tylko zamienić miejscami bieguny. Magnesy izotropowe natomiast nie wymagają zewnętrznego pola magnetycznego podczas formowania. Namagnesowane są tylko raz, na końcu procesu produkcyjnego, co czyni je słabszymi od anizotropowych. Jednak magnesy izotropowe można namagnesować w dowolnym kierunku, co umożliwia namagnesowanie ich wielobiegunowo.
Więcej informacji o rodzajach materiałów magnetycznych znajdziesz na stronie technologia.
Oczywiście, że tak. Układając dwa lub więcej magnesy neodymowe razem, będą one wykazywać taką samą siłę magnetyczną, jak pojedynczy magnes o sumarycznych wymiarach. Na przykład, jeśli zbudujesz magnes o grubości 10 mm używając dwóch magnesów po 5 mm każdy, aby osiągnąć łączny rozmiar 10 mm, te magnesy będą posiadały taką samą wytrzymałość i zachowują się identycznie, jak jeden magnes 10 mm, mimo iż są zbudowane z dwóch pojedynczych magnesów po 5 mm każdy.
Magnesy odpychają się, gdy ich bieguny tego samego rodzaju są skierowane do siebie. To zjawisko wynika z natury magnetyzmu. Kiedy północny biegun jednego magnesu jest zwrócony w stronę północnego bieguna drugiego (lub biegun południowy w stronę bieguna południowego), magnesy te się nie przyciągają. To kluczowe zjawisko elektromagnetyzmu.
Magnes przyciąga żelazo, ponieważ żelazo jest metalem silnie magnetycznym. Jego struktura atomowa pozwala na łatwe łączenie się z biegunami magnesu.
Magnesy neodymowe są jednymi z najmocniejszych magnesów stałych dostępnych na rynku. Istnieją trzy podstawowe parametry techniczne, które określają ich właściwości magnetyczne: remanencja (Br), koercja (Hc) i maksymalna energia produkcyjna (BHmax).

Remanencja (Br) to miara maksymalnej indukcji magnetycznej pozostającej w magnesie po zdjęciu pola magnetycznego. W przypadku magnesów neodymowych wartość Br wynosi zwykle od 1,1 do 1,4 T.

Koercja (Hc) to wartość pola magnetycznego, które należy zastosować, aby zniwelować magnetyzację remanentną. Wartość Hc dla magnesów neodymowych wynosi zwykle od 800 do 2000 kA/m.

Maksymalna energia produkcyjna (BHmax) to iloczyn remanencji i koercji, co daje miarę maksymalnej energii, jaką magnes może dostarczyć na jednostkę objętości. W przypadku magnesów neodymowych wartość BHmax wynosi zwykle od 200 do 400 kJ/m3.

Kolejnym ważnym parametrem technicznym magnesów neodymowych jest ich biegunowość. Magnesy neodymowe mają dwa bieguny - północny (N) i południowy (S) - które można zidentyfikować za pomocą kompasu lub teslametru.

Do pomiaru remanencji, koercji, maksymalnej energii produkcyjnej oraz biegunowości magnesów neodymowych można użyć specjalistycznych przyrządów pomiarowych, takich jak gaussmetry, teslametry czy magnetometry.
Często producenci magnesów neodymowych podają wartości tych parametrów technicznych w specyfikacjach produktów, co ułatwia dobór odpowiedniego magnesu do konkretnego zastosowania.
Więcej informacji o rodzajach materiałów magnetycznych znajdziesz na stronie technologia lub w kalkulatorze w zakładce zastosowania.
Nie, każdy biegun magnesu są równie silne.
Więcej o biegunach enes magnesu.
Główna różnica między magnesem, a magnezem polega na tym, że magnes to obiekt zdolny do przyciągania niektórych metali, wykorzystywany np. w magnesach lodówkowych, podczas gdy magnez to lekki, srebrzysto-biały metal, wykorzystywany w różnych zastosowaniach przemysłowych i biologicznych. Magnes ma właściwości magnetyczne, a magnez jest metalem chemicznym o symbolu Mg.
nr 1: Jednym z lepszym ze sposobów jest porównanie ze wzornikiem magnesu. Wiemy, iż przeciwne bieguny się przyciągają N-S i S-N. Zazwyczaj na magnesach mamy oznaczenia kolorystyczne: Biegun N (północny) to kolor niebieski, a S (południowy) czerwony.

nr 2: Możemy również sprawdzić magnes kompasem. Po przyłożeniu magnesu (50 cm) końcówka igły magnetycznej oznaczona N (północ) odchyla się w kierunku magnesu wskazując jego biegun S (południowy)

nr 3: Mając pod ręką monitor lub TV zbliżamy magnes w odległości (50 cm) do monitora na krótko aby nie uszkodzić kineskopu poprzez stałe namagnesowanie. Biegun N (północny) powoduje przebarwienie obrazu na niebiesko, zaś odbarwienie na kolor zielony wskazuje biegun S (południowy).
Więcej informacji o biegunach N i S doczytasz na stronie enes magnesy.
Przeważająca większość ciał obcych (80-90%) połkniętych przez dzieci przechodzi przez przewód pokarmowy bez powikłań i zostaje wydalona najczęściej w ciągu 4-6 dni od momentu połknięcia. Jeśli dziecko połknie tylko jeden magnes lub monetę, można dać mu zwyczajnie bułkę - dużo jeść pić i czekać na wypróżnienie, ponieważ magnes czy moneta powinien sam wyjść z brzucha. Natomiast, jeśli dziecko połknie dwa magnesy, szczególnie jeśli są nie połączone, może pojawić się problem gdyż mogą się połączyć w brzuchu i należy skontaktować się z lekarzem, aby wykonać RTG by zobaczyć co się dzieje i gdzie są magnesy?
Ale najważniejsze czekać i nie panikować biegając po doktorach więcej informacji doczytasz na stronie niebezpieczne magnesy.
Nie ma takich materiałów, które mogą całkowicie zablokować pole magnetyczne. Jednak istnieją materiały, które mogą znacznie zmniejszyć pole magnetyczne w konkretnym obszarze, zwane ekranami magnetycznymi.

Najczęściej stosowanym materiałem do ekranowania pola magnetycznego jest żelazo, które ma bardzo wysoką przewodność magnetyczną. Inne materiały, takie jak stal nierdzewna, kobalt, nikiel i miedź, również mogą być stosowane do ekranowania pola magnetycznego, ale ich skuteczność jest zwykle niższa niż w przypadku żelaza.

Ekranowanie polega na umieszczeniu materiału o wysokiej przewodności magnetycznej pomiędzy źródłem pola magnetycznego a obszarem, który chcemy chronić. Materiał ten tworzy tzw. klatkę Faradaya, która przyciąga linie sił pola magnetycznego i zmniejsza ich wpływ na obszar chroniony.

Podsumowując, nie ma materiałów, które całkowicie zablokują pole magnetyczne, ale żelazo i inne materiały o wysokiej przewodności magnetycznej mogą być stosowane do ekranowania pola magnetycznego w celu zmniejszenia jego wpływu na określony obszar.
Magnes przyciąga żelazo, ponieważ żelazo jest jednym z nielicznych metali, które są ferromagnetyczne. Ferromagnetyki posiadają swoją własną wewnętrzną siłę magnetyczną, która jest skierowana w jednym kierunku. W momencie, gdy magnes jest przybliżany do żelaza, pola magnetyczne magnesu skierowane są w taki sposób, że wzmacniają one pola magnetyczne żelaza. W ten sposób powstaje siła, która przyciąga te dwa materiały.

Domeny magnetyczne to małe fragmenty materiałów ferromagnetycznych, w których pola magnetyczne kierują się w jednym kierunku. Każda domena ma swój własny kierunek i siłę magnetyczną. Kiedy magnes jest przybliżany do żelaza, pola magnetyczne magnesu skierowane są w taki sposób, że wzmacniają one pola magnetyczne wybranych domen, co powoduje, że pozostałe domeny zaczynają się układać w jednym kierunku. To jest dlaczego żelazo przyciąga magnes.
Nie, złączenie dwóch takich samych magnesów nie zwiększy ich siły przyciągania dwukrotnie, a wręcz przeciwnie - będzie ona mniejsza. Dwa złączone magnesy będą oddziaływały tak samo jak jeden większy magnes o podobnych wymiarach, a szczelina pomiędzy magnesami, wynikająca np. z powłok galwanicznych, jest zwykle pomijalnie mała w większości zastosowań.

Jeśli wysokość takiego magnesu zrówna się ze średnicą, to będzie to optymalny wymiar magnesu. Jednak jeśli wysokość magnesu przekroczy jego średnicę, to nie zaobserwujemy już istotnego wzrostu indukcji magnetycznej na powierzchni magnesu, a wzrost będzie bardzo niewielki.

Podsumowując, połączenie dwóch magnesów nie zwiększy ich siły przyciągania dwukrotnie, ale dwa złączone magnesy będą działać tak samo jak jeden większy o podobnych wymiarach.
Więcej informacji o magnesach znajdziesz na stronie technologia.
Magnes stały, bądź magnes trwały, to określenie dla obiektów wykonanych z materiału, który cechuje się szeroką pętlą histerezy magnetycznej. Oznacza to, że po zastosowaniu wystarczającego pola magnetycznego do namagnesowania, zostaną uporządkowane obszary atomów, zwane domenami magnetycznymi, a te uporządkowane struktury nie zmienią się po odjęciu pola. To sprawia, że materiał jest trwale magnetyczny, a jego specyficzna budowa umożliwia to. Charakterystyczne cechy magnesu stałego to m.in. koercja HcJ, która powinna wynosić co najmniej 24 kA/m. Im większa wartość koercji, tym większa odporność magnesu na odmagnesowanie przeciwnym polem magnetycznym, takim jak w przypadku silników i innych maszyn i urządzeń elektrycznych, a także odporność na rozmagnesowanie termiczne, które jest możliwe przy wysokiej, lub bardzo wysokiej temperaturze.
Więcej informacji o magnesach znajdziesz na stronie technologia.
Magnesy przyczepiają się do lodówek ponieważ znaczna część lodówek ma żelazne powierzchnie. Żelazne elementy lodówki są jako powierzchnie przyciągające magnesy, co pozwala magnesom zachować przyczepność.
Neodymowe magnesy zbudowane są z neodymu, żelaza i boru, a ich taryfa celna to 8505199089. To oznacza, że magnesy neodymowe są klasyfikowane jako magnesy w międzynarodowym systemie kodowania celnych. Warto podkreślić, że produkcja tych magnesów jest rozpowszechniona na całym świecie, ale to Chiny stanowią głównym producentem, gdzie te magnesy stanowią ważny udział w globalnej produkcji. Niemniej jednak, warto zaznaczyć, że magnesy neodymowe są również wytwarzane w innych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Rosję i inne kraje, aby sprostać rosnącemu popytowi na te wyjątkowo silne magnesy.
Nie, pojedynczy magnes nie jest w stanie skutecznie zastąpić zaawansowanego separatora magnetycznego. Chociaż teoretycznie jest to możliwe, w praktyce zastosowanie zwykłego magnesu zamiast specjalistycznego separatora magnetycznego okaże się nieskuteczne. Separatory magnetyczne to skomplikowane urządzenia, które są przystosowywane do konkretnych wymagań i warunków pracy, a także często wyposażone w mechanizmy czyszczące i elementy mocujące. W niektórych branżach, gdzie istnieją specyficzne wymogi dotyczące oczyszczania produktów za pomocą pola magnetycznego, zastosowanie pojedynczego magnesu zamiast separatora nie będzie wystarczające, ale także spowodować problemy przy audycie przez audytorów.
Magnes przyciąga żelazo dzięki właściwości magnetyczne obu materiałów. Magnes jest wykonany z materiału magnetycznego, który posiada zdominowane domeny magnetyczne o określonym kierunku biegunów magnetycznych. Te domeny są zorganizowane w pewnym kierunku, generując silne pole magnetyczne.

Magnetyczne materiały, w tym żelazo, również mają domeny magnetyczne w swojej budowie, ale kierunek ich biegunów magnetycznych jest przypadkowy. Jednak, gdy są narażone na wpływ zewnętrznych pola magnetycznego, jak pochodzącego od magnesu, indywidualne domeny w żelazie zaczynają się orientować i orientować swoje bieguny magnetyczne według kierunkiem tego pola magnetycznego.

Ponieważ magnes ma potężne pole magnetyczne, może zaciągnąć żelazo i inne metale ferromagnetyczne, powodując, że ich domeny magnetyczne zaczynają się układać i wskazywać w stronę magnesu. To zjawisko jest powodem, dla którego magnesy są szeroko używane w różnych dziedzinach, takich jak nawet medycyna.
Magnesy się przyciągają, gdy różne bieguny są skierowane do siebie. Wzajemne przyciąganie magnesów wynika z zasad elektromagnetyzmu, gdzie północny biegun jednego magnesu przyciąga biegun południowy drugiego, i odwrotnie. Ta zasada jest podstawą działania wiele urządzeń wykorzystujących magnetyzm.
Ryzyka powiązane z obróbką magnesów neodymowych są dość poważne. W trakcie obróbki mechanicznej wytworzone opiłki i drobinki, stające się małymi magnesami, mogą zanieczyszczać nie tylko magnesy, ale także maszyny, którymi przeprowadzano obróbki, co może prowadzić do uszkodzenia maszyny. Dodatkowo, magnesy stałe, w tym neodymowe, są wykonane z materiałów twardych i kruchych, co utrudnia ich mechaniczną obróbkę. W czasie obróbki mogą nastąpić pęknięcia, odpryski lub uszkodzenia magnesów, co wpłynie na ich cechy magnetyczne.
Oprócz tego, ciepło wytwarzane w czasie obróbki może rozmagnesować magnesy i może spowodować pożar, stwarzając zagrożenie dla safety. Proszek suchy wytwarzany w trakcie obróbki skrawaniem jest również niezwykle ryzykowny i łatwopalny - stwarzając kolejne znaczne zagrożenie dla safety i zdrowia.
Dlatego też, wszelkie prace związane z obróbką magnesów neodymowych należy wykonywać tylko przez wykwalifikowanych inżynierów na odpowiednim sprzęcie, a także z przestrzeganiem odpowiednich środków ostrożności. Rekomenduje się stosowanie rękawic ochronnych, okularów oraz odzieży ochronnej, aby zapobiec niezamierzonemu kontaktowi magnesu dłońmi lub inhalacji szkodliwych substancji, co może skutkować poważnymi obrażeniami.
Naukowcy HiTech uważają, że magnesy neodymowe są najsilniejszymi magnesami trwałymi na świecie, gdyż generują najmocniejsze pole magnetyczne w stosunku do swojego wymiary i objętości, porównując do innych znanych sztucznych materiałów.
Zaprojektowane w latach 70 i 80, magnesy neodymowe generują znacznie silniejsze pola magnetyczne niż wszystkie inne ferrytowe, ceramiczne lub Alnico. Pole magnetyczne wytwarzane przez neodymowe magnesy ziem rzadkich osiąga (1.4) Tesla, w przeciwieństwie do wszystkich innych magnesów, które normalnie generują pola w zakresie (0,5) do (1) Tesli. Neodymowe magnesy to najpotężniejsze magnesy na naszej planecie, a także są to najtańszym rodzajem neodymowego magnesu dostępnym obecnie na rynku.
Magnesy różnią się swoją wytrzymałością na temperaturę otoczenia. Poniżej przedstawione są temperaturowe zakresy pracy dla poszczególnych typów magnesów:
Magnesy ferrytowe i samarowo-kobaltowe - mogą pracować w temperaturze od -60°C do 250°C.
Magnesy neodymowe - w zależności od rodzaju, mogą pracować w temperaturze od -130°C do 80-230°C.
Magnesy alnico - są najbardziej wytrzymałe na temperaturę i mogą pracować w temperaturze aż do 550°C.

Wszystkie magnesy dobrze znoszą niskie temperatury, ale górna granica zakresu pracy jest bardziej istotna. Należy pamiętać, że magnesy mogą ulegać utracie swoich właściwości magnetycznych w wyniku przegrzania, co może prowadzić do utraty ich mocy przyciągania lub nawet całkowitego rozmagnesowania.

Podsumowując, magnesy mają różne temperaturowe zakresy pracy, a ich właściwości magnetyczne mogą ulec pogorszeniu w wyniku przegrzania. Warto zwrócić uwagę na te parametry, aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne działanie magnesów w danym zastosowaniu.
Aby wyciągnąć wgniecenia z blachy w samochodzie, istnieją kilka metod. Jednym z nich jest użycie magnesu w połączeniu z dużą metalową kulą, która jest po drugiej stronie blachy. Dzięki temu możliwe jest odgięcie blachy, jednak ta metoda może być skuteczna tylko w przypadku, gdy blacha ma grubość powyżej 0,6 mm.

Innym sposobem jest metoda PDR (paintless dent repair), która polega na odginaniu blachy za pomocą specjalnego zestawu około 500 PLN. Ta metoda jest dość pracochłonna, ale pozwala na skuteczne usunięcie wgnieceń bez konieczności lakierowania.

Jeszcze inną opcją jest skorzystanie z urządzenia elektrycznego, takiego jak PDR 1000, które generuje pole magnetyczne. To narzędzie jest specjalnie zaprojektowane do usuwania wgnieceń na elastycznych stalowych karoseriach i jest wygodnym i profesjonalnym rozwiązaniem dla mechaników samochodowych.
Więcej informacji o magnesach znajdziesz na stronie technologia.
Magnesy neodymowe stosowane są w wielu zastosowaniach wymagających silnych, kompaktowych magnesów stałych, takich jak silniki elektryczne do narzędzi bezprzewodowych, dyski twarde, magnetyczne uchwyty mocujące lub łączniki mocujące i klamerki na biżuterię.
Początkowo wysoki koszt tych magnesów ograniczał ich zastosowanie do obszarów wymagających ogromnej siły oraz dużej wytrzymałości pola. Koszty zarówno materiałów, jak pozwolenia na patenty były drogie. Jednak w ostatnich dekadach magnesy neodymowe stały się mniej kosztowne, a spadek cen zainspirował nowe zastosowania, takie jak magnetyczne zabawki budowlane. XMAG2, a także mnóstwo innych obszarów produkcji.
Więcej informacji nt. użytkowania magnesów neodymowych znajdziesz w dziale zastosowania magnesów neodymowych.
Magnesy mogą niszczyć lodówkę, jeśli ich ciągłe przemieszczanie prowadzi do zadrapaniami wykończenia lodówki. Dodatkowo, bardzo silne magnesy mogą zakłócać mechanizmy elektroniczne w niektórych nowoczesnych lodówkach.
Żywotność magnesów neodymowych zależy od wielu czynników, ale mogą one utrzymać swoje właściwości magnetyczne przez wiele lat przy właściwym użytkowaniu.
Nie zaleca się umieszczania magnesów na lodówce, gdyż mogą one zarysować jej wykończenie. Dodatkowo, duże magnesy mogą zniekształcać cienkie metalowe powierzchnie lodówek.
Magnes zazwyczaj nie przyciąga aluminium, ponieważ aluminium nie jest metali ferromagnetycznych. Jednakże, w niektórych sytuacjach, jak w obecności potężnych pól magnetycznych, aluminium może wykazywać słabe reakcje magnetyczne.
Magnes neodymowy nieważne czy N38 czy N50, N52 - zdolny podnieść 500 kg pionowo może być przesuwany poziomo, jak sanie, z siłą równą tylko niecałe 100 kg. Jest to efekt zredukowanej siły poślizgu, zależnej od współczynnika tarcia powierzchni, np. dna rzeki lub podłogi.
Materiały ferromagnetyczne są bardzo mocno przyciągane przez magnesy neodymowe. Elementy żelaza (Fe), niklu (Ni) i kobaltu (Co) są najbardziej powszechnymi i przyciąganymi elementami. Stal również jest bardzo podatna i przyciąga magnesy, ponieważ ma właściwości ferromagnetyczne jako mieszanka żelaza i innych metali. Materiałami, które nie przyciągają magnesów, to stal nierdzewna oraz stal kwasoodporna 316L, inaczej znana jako dentystyczna.
Oznaczenia magnesów neodymowych obejmują cyfry i litery, gdzie litery jak M - "medium", H - "high", SH - "super high", UH - "ultra high", EH - "extra high" odnoszą się do wartości koercji magnesu na utratę magnetyzmu spowodowane wysoką temperaturą lub działania odwrotnego pola magnesowego, a numery jak N35, N38, N42, N45... N52 wskazują na poziom energii magnetycznej magnesu w jednostkach MGsOe. Na przykład, oznaczenie N42SH wskazuje, że jest to magnes neodymowy z gęstością energii osiągającą 42 MGsOe (mega-gaussów-oersztedów) i nadzwyczajną odpornością na rozmagnesowanie (SH symbolizuje "super high").
Więcej informacji o magnesach i ich oznaczeniach znajdziesz na stronie technologia w ostatniej zakładce.
Magnesy neodymowe, znane również jako magnesy neodymowo-żelazoborowe, zostały wynalezione w latach 80. XX wieku przez zespół naukowców z Japonii. W skład tego zespołu wchodzili Shunichi Miyazawa, Kiyoshi Watanabe, i Jiro Fujita. Odkrycie to miało miejsce w 1984 roku w Instytucie Badań na Temat Rzadkich Ziemi w Japonii.
Neodymowe magnesy stały się znaczącym przełomem w technologii magnetycznej ze względu na ich wyjątkowe właściwości, takie jak wysoka siła magnetyczna i stosunkowo niewielka masa w porównaniu do tradycyjnych magnesów. Dzięki temu wynalazkowi, magnesy neodymowe znalazły szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym w elektronice, motoryzacji, medycynie, i wielu innych.
Aby ściągnąć klipsy z ubrań, można skorzystać z magnesu do klipsów antykradzieżowych, takiego jak Magnes Ultra. Należy przyłożyć magnes do klipsa i poruszać nim, aż zabezpieczenie zostanie usunięte.

Inny sposób to skorzystanie z nożyczek, które pozwolą na odcięcie klipsa. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić ubrania podczas tej operacji.

Jeśli klips jest przymocowany do ubrania za pomocą taśmy klejącej, można spróbować delikatnie ją odkleić, używając np. patyczka do uszu.

Jeszcze innym sposobem na odpięcie klipsa antykradzieżowego z ubrania jest użycie zapalniczki. Należy podgrzać okrągłą część plastiku klipsa, co spowoduje, że mechanizm nie będzie miał siły trzymać i sam wypadnie. Aby ułatwić sobie zadanie, warto użyć nożyczek lub kombinerki do podtrzymania klipsa podczas jego podgrzewania. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może uszkodzić ubranie i jest ono ryzykowne, lepiej uważać założyć rękawiczki by się nie poparzyć lub skontaktować się z obsługą sklepu.

Należy jednak pamiętać, że niektóre zabezpieczenia antykradzieżowe są trudniejsze do usunięcia niż inne i mogą uszkodzić ubranie. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z obsługą sklepu.
Więcej informacji o magnesach do zdejmowania klipsów antykradzieżowych znajdziesz na stronie klipsy antykradzieżowe lub zobacz na YT.
Jeśli poszukujesz silnego magnesu z uchwytem, istnieje kilka opcji do wyboru.

Magnes UMP 67x28 [M8+M10] F120 GOLD z liną dwustronną o udźwigu około 120 kg i oznaczeniem F120 GOLD N38 jest odpowiedni dla dzieci - dla dorosłych zalecany jest silniejszy magnes,
Magnes UMP 75x25 [M10x3] GW F200 GOLD z liną dwustronną o udźwigu około 290 kg i oznaczeniem F200 GOLD N42 jest optymalnym kompromisem między siłą a ceną,
Magnes UMP 94x28 [M10] GW F300 GOLD z liną dwustronną o udźwigu około 330 kg jest idealnym wyborem między mocą a ceną.

Modele F400 GOLD lub F600 GOLD to najmocniejsze magnesy z uchwytami, odpowiednie dla zawodowych poszukiwań z brzegu lub mostu, jednak nie są rekomendowane do wyciągania niezatopionych smartfonów, takich jak Samsung lub iPhone.
Więcej informacji doczytasz na stronie jaki magnes do poszukiwań?.
Nie wykorzystuje magnesów neodymowych.
Tak, każdy magnes ma minimum dwa bieguny, co oznacza minimum jedną parę biegunów magnetycznych. Współcześnie wykonuje się również magnesy, które są magnesowane wielobiegunowo, czyli mają wiele par biegunów. Techniczne oznaczenia takiego magnesu to np. 2-pole (jedna para biegunów), 4-pole (dwie pary biegunów), 6-pole (trzy pary biegunów) itd.

Wielobiegunowo magnesowane są magnesy izotropowe, czyli takie, które były formowane bez udziału pola magnetycznego. Mogą mieć one wiele par biegunów magnetycznych, co jest szczególnie przydatne w zastosowaniach takich jak zliczanie obrotów. Magnesy anizotropowe, które były formowane w silnym polu magnetycznym, mogą również być magnesowane wielobiegunowo, ale tylko zgodnie z kierunkiem magnesowania wyznaczonym podczas formowania magnesów.

Co do zasady każdy magnes musi posiadać parzystą liczbę biegunów, aby ich działanie było skuteczne.
Magnesy neodymowe składają się głównie z neodymu, żelaza i boru. Jeśli nie są one powleczone-zabezpieczone, żelazo w materiale ulegnie utlenieniu bardzo szybko, zwłaszcza jeśli jest wystawione na działanie wilgoci. Nawet normalna wilgotność może powodować rdze żelaza. Dlatego, aby zachować i chronić trwałe działanie pola magnetycznego każdego magnesu neodymowego, większość magnesów neodymowych jest powlekana warstwą ochronną.
Nikiel jest najczęściej stosowany, ponieważ jest trwały i opłacalny. Nasze magnesy pokryte są potrójną powłoką niklu-miedzi i niklu. Powoduje to błyszczące wykończenie w kolorze srebra i zapewnia niezawodną odporność na korozję w większości zastosowań. Ważne jest, aby wiedzieć, że żaden magnes neodymowy, nawet z plastikową lub złotą powłoką, nie jest całkowicie wodoodporny.
Pola magnetyczne nie można zablokować, jedynie przekierować. Tylko materiałami, które zmieniają kierunek pola magnetycznego, są to substancje ferromagnetyczne (przyciągane do magnesów), takie jak żelazo, stal (zawierająca żelazo), kobalt i nikiel. Efektywność przekierowania jest proporcjonalny do przepuszczalności materiału. Więcej informacji znajdziesz u nas na blogu.
Magnesy mogą nie trzymać się lodówki, gdy powierzchnia lodówki stała się niemetalowa. Może to być spowodowane pokryciem powierzchni lodówki materiałem niemetalicznym.
Oznaczenia techniczne separatorów magnetycznych, wyrażone w gaussach (G), świadczą o sile pola magnetycznego. Separator magnetyczny to skomplikowane urządzenie składające się z wielu magnesów, które pracują w tzw. obwodach magnetycznych. Te obwody wzmacniają natężenie pola w miejscach, gdzie występują nabiegunniki. Separatory magnetyczne są dostosowywane wymiarowo i magnetycznie do środowiska, w którym mają pracować. Często posiadają systemy ułatwiające czyszczenie oraz elementy mocujące.

Istnieje teoretyczna możliwość zastosowania magnesu zamiast separatora magnetycznego, jednakże będzie to niewydajne. W niektórych branżach, takich jak przemysł spożywczy, obowiązkowe jest oczyszczanie przetwarzanej żywności za pomocą pola magnetycznego. W takim przypadku, nieskuteczność działania magnesu może skutkować karą, jeśli zostanie wykryta przez kontrolerów. Dodatkowo, podczas tarcia magnesy się ścierają, przez co zamiast czyścić, wprowadzają dodatkowe zanieczyszczenia.

Podsumowując, mimo że istnieje teoretyczna możliwość zastąpienia separatora magnetycznego przez magnes, to jednak taka zamiana nie jest efektywna (sam magnes bez nabiegunnika będzie słaby) i nie spełni wymaganych standardów (słaba separacja). Separator magnetyczny jest skomplikowanym urządzeniem, które jest dostosowywane do specyficznych warunków oraz warunków pracy.
Więcej informacji o separatorach magnetycznych znajdziesz na stronie separator magnetyczny.
Materiały używane do produkcji magnesów na lodówkę to głównie: arkusze magnetyczne, które można łatwo przyciąć i udekorować. Inne popularne materiały to żywica dla trwałych i estetycznych wykończeń, modelina dla ręcznie robionych magnesów, oraz papier do tworzenia magnesów z zdjęciami. Często stosuje się również różnego rodzaju kleje do mocowania elementów dekoracyjnych.
Bardzo mało. Jeśli są prawidłowo przechowywane (temperatura pokojowa, niska wilgotność) i nie są przegrzane lub fizycznie uszkodzone, nasze magnesy neodymowe tracą mniej niż 1% swojej siły w ciągu 10 lat. Nie można tego zauważyć bez bardzo czułych urządzeń pomiarowych. Ponadto, magnesy neodymowe, które oferujemy, nie tracą siły, nawet jeśli są trzymane tymi samymi biegunami lub przeciwnymi w tzw. odpychaniu lub przyciąganiu przez inne magnesy przez dłuższy okres czasu.
Nie, General Motors nie używa magnesów neodymowych.
Magnesy na lodówce mogą być uważane za szkodliwe ze względu na ryzyko porysowania powierzchni lodówki, szczególnie gdy są często przesuwane. Ponadto, wyjątkowo mocne magnesy potencjalnie mogą wpływać na układy elektroniczne w niektórych urządzeniach.
Jeśli planujesz poszukiwania z użyciem magnesów neodymowych, istnieje kilka ważnych rzeczy, o których musisz pamiętać przy wyborze odpowiedniego modelu.
Po pierwsze, magnesy neodymowe można podzielić na dwa typy: ze względu na konstrukcję i ze względu na sposób mocowania liny. Jeśli chodzi o mocowanie, magnesy montowane od góry sprawdzą się w łowieniu z pomostów, mostów czy też do sprawdzania studni. Są one również idealne do łowienia z łodzi.
Modele takie jak DHIT Magnet GOLD występują w pięciu mocach od 120 kg do 600 kg. Natomiast magnesy z podwójnym mocowaniem, takie jak DHIT Magnet GOLD, są najbardziej uniwersalne i pozwalają na łowienie zarówno z góry, jak i z boku (dwa uchwyty można śrubą złączyć po bokach i szukać - łowić - parami).
Jeśli chodzi o popularność, najczęściej wybieranymi modelami są: F200x2 GOLD, F300x2 GOLD oraz F400x2 GOLD. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru odpowiedniego magnesu, zachęcamy do skontaktowania się z nami. Chętnie doradzimy i pomożemy wybrać model, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania i cele.
Więcej informacji o magnesach do poszukiwań w wodzie znajdziesz na stronie jaki magnes do poszukiwań? lub kategorii magnesy do poszukiwań.
Aby rozłączyć magnes neodymowy, oprzyj go na twardej powierzchni, jak stół. Dla magnesów o średnicy do 30 mm, można chwycić lub wsunąć paznokcie między magnesy i zsunąć je z stosu. Uważaj, by przesunąć magnes na odpowiednią odległość, aby nie przyciągnął się z powrotem do stosu i nie uszczypnął palców. W przypadku magnesów o średnicy powyżej 30 mm, które trudniej oddzielić, warto zainwestować w prosty rozdzielacz z drewna. Możesz także użyć krawędzi stołu do oddzielania większych magnesów, ale zwracaj uwagę, aby ekspresowo je oddalić od siebie, uniemożliwiając ich ponownemu złączeniu. Skutki niekontrolowanego złączenia mogą być niebezpieczne, gdyż magnesy mogą pęknąć, a odłamki rozprysnąć się w różnych kierunkach. Dlatego zawsze należy chronić oczy i używać rękawic do zabezpieczenia dłoni przed uszczypaniem.
magnesy neodymowe rozłączanie
Klasa magnesu "N" przy cyferce oznacza maksymalny produkt energetyczny materiału, z którego wykonany jest magnes i odnosi się do maksymalnej siły, jaką może namagnesowany materiał wytworzyć. Klasy magnesów neodymowych, które normalnie sprzedajemy, to N38, które są mierzone w jednostkach Tesli. Magnes klasy N38 ma 38 MGOe, podczas gdy N52 będzie silniejszy. Ogólnie rzecz biorąc, im większa liczba w klasyfikacji, tym mocniejszy jest taki magnes. Więcej informacji w dziale technologia magnesów.
Nasze magnesy neodymowe, znane także jako magnesy NdFeB, składają się z związku neodymu, żelaza i boru, określanego jako Nd2Fe14B. Związek ten jest w rzeczywistości sproszkowaną mieszaniną, którą potem wylewa, a następnie sprasowuje (stosując ekstremalne ciśnienie) do specjalnie przygotowanych form, a następnie spieka (podgrzewa się w próżni), ostudza, następnie mieli lub przecina na pożądany kształt.
Następnym etapem jest nałożenie ochronnej warstwy (np. plastikowej lub trój-warstwowej powłoki ze stopu niklu, miedzi i niklu), jeśli jest to wymagane. Na końcu, "puste magnesy" są magnesowane, eksponując je na działanie bardzo silnego pola magnetycznego przekraczającego 30 KOe. Taki proces pozwala im na ciągłe wytwarzanie mocnego pola magnesowego.
Magnesy neodymowe znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym w elektronice, motoryzacji, medycynie i wielu innych.
Tak, istnieje możliwość wykonania wałka magnetycznego jednostronnego, który może być wykorzystany jako filtr magnetyczny w pompie ciepła. Wałki magnetyczne tego typu są wykonane z neodymowego magnesu umieszczonego w stalowej rurze, a ich konstrukcja umożliwia przepływ płynu przez rurkę tylko w jednym kierunku, co pozwala na zastosowanie ich jako jednostronne filtry magnetyczne.

Tego typu wałki magnetyczne są powszechnie stosowane jako elementy filtrujące w systemach grzewczych, pompach ciepła, chłodniach i innych urządzeniach przemysłowych, które wymagają usunięcia zanieczyszczeń z płynów, takich jak metale ferromagnetyczne, przed ich wejściem do systemu.
Prosimy o kontakt, aby uzyskać informacje o możliwości wykonania jednostronnego wałka magnetycznego odpowiedniego do Państwa zastosowań.
Więcej informacji o separatorach magnetycznych znajdziesz na stronie separator magnetyczny.
Magnesy mogą być szkodliwe dla lodówki, jeśli uszkodzą jej powłokę. Ciągłe przemieszczanie magnesów może wywołać zarysowania. Jednakże, normalne używanie magnesów rzadko powoduje poważnych uszkodzeń.
Magnesy mogą szkodzić lodówce poprzez uszkadzanie jej powierzchni. Ciągłe przesuwanie magnesów być może wywołać zadrapania.
Magnes neodymowy, to nie to samo co suplement diety tz. MAGNEZ - należą do gatunku ziem rzadkich, ponieważ neodym jest pierwiastkiem ziem rzadkich w układzie okresowym SI i są aktualnie najmocniejszymi magnesami stałymi dostępnymi na rynku. Magnes neodymowy wytwarzany jest z mieszaniny neodymu boru oraz żelaza o składzie Nd2Fe14B. Jest to najsilniejszy magnes produkowany w masowej skali.
Jego zalety:
największa gęstość energii w porównaniu do masy,
bardzo wolne starzenie utrata mocy około 1% na 10 lat ,
niska cena produkcji.
Magnesy przyczepiają się do lodówki ponieważ powierzchnia lodówki jest zwykle wykonana z metalu, która jest atrakcyjna dla magnesów. Typowe lodówki mają stalowe powierzchnie na zewnątrz, które sprzyjają przyczepianiu się magnesów.
używając folii magnetycznej: Potrzebujesz folii magnetycznej dostępnej online, nożyczek, zdjęć, taśmy klejącej lub dwustronnej.
przy użyciu modeliny: Użyj modeliny, ukształtuj magnes, a następnie 'wypiekaj' w piekarniku około 20 minut w temperaturze 100-140 stopni.
z arkuszy magnetycznych: Dekoruj jedną stronę arkusza, pokoloruj, a potem wytnij w wybrane kształty.
z małych przedmiotów: Sklej małe przedmioty z płaską stroną z magnesem i klejem.
ze zdjęciami: Zbierz papier samoprzylepny z magnesem, papier fotograficzny, nożyczki i klej. Edytuj, wytnij i połącz zdjęcia z magnesem.
Znamy kilka rozmaitych sposobów określenia biegunów północnych i południowych neodymowych magnesów.
Najprostszym sposobem jest zastosowanie innego magnesu, który już ma oznaczone bieguny. Biegun północny biegnący do oznaczonego magnesu będzie przyciągany do bieguna południowego drugiego magnesu.
Biorąc parzystą liczbę magnesów i zaciśniesz sznurek na środku kupki, zawieś magnesy, aby mogły obracać swobodnie na sznurku, biegun północny biegnie na północ ;).
Choć jest to sprzeczne z "przeciwieństwami przyciągania" prawo magnetyzmu, bieguny były pierwotnie nazywane jako "Północnym poszukiwaniem" i "Południowym poszukiwaniem". Te określenia były upraszczane w czasie do biegunów N - "Północny" i S - "Południowy", które znane są obecnie.
Inna metoda?
Jeśli masz busolę, koniec igły, która zwykle pokazuje na północ, będzie przyciągnięta do bieguna południowego neodymowego magnesu.
Więcej o biegunach magnetycznych na stronie enes magnesy.
Magnes neodymowy nie jest w stanie przyciągać czystego złota (Au), aluminium (Al) ani miedzi (Cu). Co ciekawe, te metale będą odpychać się od silnego zmiennego pola magnetycznego z powodu zjawiska tzw. prądów wirowych. Oczywiście magnes neodymowy nie przyciąga tworzyw sztucznych, szkła czy drewna. Przede wszystkim przyciąga pierwiastki takie jak żelazo (Fe) i stopy z jego domieszką, a także: gadolin (Gd), nikiel (Ni), erb (Er), kobalt (Co) i dysproz (Dy).
Więcej informacji o magnesach i ich działaniu znajdziesz na stronie technologia.
logo Dhit sp. z o.o.

e-mail: bok@dhit.pl

tel: +48 888 99 98 98