FAQ - magnes neodymowy co to jest?
Co to jest neodymowy magnes?
Witaj w naszym FAQ! Zanurz się w fascynujący świat magnesów neodymowych. Znajdziesz tu najczęściej zadawane pytania oraz szczegółowe odpowiedzi, które rozwieją Twoje wątpliwości dotyczące magnetyzmu. Odkryj z nami tajemnice tych niezwykłych magnesów!
Neodymowe magnesy to magnesy wykonane z neodymu, który jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Nd i liczbie atomowej 60. Są to bardzo silne magnesy, które są często stosowane w różnych aplikacjach, takich jak silniki elektryczne, przetwornice, elektronika i inne urządzenia elektroniczne. Neodymowe magnesy są również często używane w magnesach do chłodzenia cieczą, ponieważ ich silna magnetyczna polaryzacja pozwala na skuteczne odprowadzanie ciepła. Są one również często stosowane w systemach audio, ponieważ ich wysoka wydajność magnetyczna pozwala na uzyskanie lepszego dźwięku.
Po pierwsze, magnesy neodymowe można podzielić na dwa typy: ze względu na konstrukcję i ze względu na sposób mocowania liny. Jeśli chodzi o mocowanie, magnesy montowane od góry sprawdzą się w łowieniu z pomostów, mostów czy też do sprawdzania studni. Są one również idealne do łowienia z łodzi.
Modele takie jak DHIT Magnet GOLD występują w pięciu mocach od 120 kg do 600 kg. Natomiast magnesy z podwójnym mocowaniem, takie jak DHIT Magnet GOLD, są najbardziej uniwersalne i pozwalają na łowienie zarówno z góry, jak i z boku (dwa uchwyty można śrubą złączyć po bokach i szukać - łowić - parami).
Jeśli chodzi o popularność, najczęściej wybieranymi modelami są: F200x2 GOLD, F300x2 GOLD oraz F400x2 GOLD. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru odpowiedniego magnesu, zachęcamy do skontaktowania się z nami. Chętnie doradzimy i pomożemy wybrać model, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania i cele.
Więcej informacji o magnesach do poszukiwań w wodzie znajdziesz na stronie jaki magnes do poszukiwań? lub kategorii magnesy do poszukiwań.
Więcej informacji o magnesach znajdziesz na stronie technologia.
Istnieje teoretyczna możliwość zastosowania magnesu w miejsce separatora magnetycznego, jednakże będzie to niewydajne. W niektórych branżach, takich jak przemysł spożywczy, obowiązkowe jest oczyszczanie przetwarzanej żywności za pomocą pola magnetycznego. W takim przypadku, nieskuteczność działania magnesu może skutkować karą, jeśli zostanie wykryta przez kontrolerów. Dodatkowo, podczas tarcia magnesy się łuszczą, przez co zamiast czyścić, wprowadzają dodatkowe zanieczyszczenia.
Podsumowując, mimo że istnieje teoretyczna możliwość zastąpienia separatora magnetycznego przez magnes, to jednak taka zamiana nie jest skuteczna (sam magnes bez nabiegunnika będzie niewystarczający) i nie spełni wymaganych standardów (słaba separacja). Separator magnetyczny jest skomplikowanym urządzeniem, które jest dostosowywane do konkretnych wymagań oraz warunków pracy.
Więcej informacji o separatorach magnetycznych znajdziesz na stronie separator magnetyczny.
Więcej informacji o rodzajach materiałów magnetycznych znajdziesz na stronie technologia.
Więcej informacji o magnesach i ich oznaczeniach znajdziesz na stronie technologia w ostatniej zakładce.
Chociaż udowodniono, że magnesy neodymowe zachowują swoją siłę magnetyczną nawet do 80°C (80°C - temperatura ta może zmieniać się w zależności od gatunku, kształtu i zastosowania danego magnesu), jeśli magnes nagrzeje się powyżej jego dopuszczalnej temperatury pracy, (w przypadku typowych magnesów N), magnes trwale traci ułamek swej siły magnetycznej. Jeśli osiągnie powyżej temperatury Curie), tracą wszystkie swoje właściwości magnetyczne.
Korozja może spowodować, że od niechronionych magnesów rozpadają się na lub rozpadają się w proszek. Zastosowanie powłok ochronnych, takich jak złoto, nikiel, cynk oraz żywica epoksydowa, zapewniają ochronę antykorozyjną - chociaż nikiel jest najbardziej odporny, praktyczny, ekonomiczny i niezawodny.
Nasze magnesy, wykończone trój-warstwową powłoką niklowo-miedziowo-niklową, zapewniają odpowiednią ochronę w większości zastosowań. Należy pamiętać, że magnesy neodymowe nie są wodoodporne. W wilgotnym środowisku będą korodować. Jeśli są używane pod wodą, w środowisku zewnętrznym lub w wilgoci, ze względu na procesy korozyjne utracą siły magnetyczne również.
Więcej o biegunach enes magnesu.
Początkowo wysoki koszt tych magnesów ograniczał ich zastosowanie do zastosowań wymagających ogromnej siły oraz wysokiej odporności pola. Zarówno surowce, jak i pozwolenia na patenty były drogie. Jednak w ostatnich dekadach magnesy neodymowe zostały tańsze, a spadek cen zainspirował nowe zastosowania, takie jak zabawki konstrukcyjne z magnesami. XMAG2, a także mnóstwo innych zastosowań produkcyjnych.
Więcej informacji nt. użytkowania magnesów neodymowych znajdziesz w dziale zastosowania magnesów neodymowych.
Magnes UMP 67x28 [M8+M10] F120 GOLD z liną dwustronną o udźwigu około 120 kg i oznaczeniem F120 GOLD N38 jest odpowiedni dla dzieci - dla dorosłych zalecany jest silniejszy magnes,
Magnes UMP 75x25 [M10x3] GW F200 GOLD z liną dwustronną o udźwigu około 290 kg i oznaczeniem F200 GOLD N42 jest optymalnym kompromisem między siłą a ceną,
Magnes UMP 94x28 [M10] GW F300 GOLD z liną dwustronną o udźwigu około 330 kg jest idealnym wyborem między mocą a ceną.
Modele F400 GOLD lub F600 GOLD to najmocniejsze magnesy z uchwytami, odpowiednie dla zawodowych poszukiwań z brzegu lub mostu, jednak nie są rekomendowane do wyciągania niezatopionych smartfonów, takich jak Samsung lub iPhone.
Więcej informacji doczytasz na stronie jaki magnes do poszukiwań?.
Jeśli wysokość takiego magnesu zrówna się ze średnicą, to będzie to optymalny wymiar magnesu. Jednak jeśli wysokość magnesu przekroczy jego średnicę, to nie zaobserwujemy już istotnego wzrostu indukcji magnetycznej na powierzchni magnesu, a wzrost będzie bardzo niewielki.
Podsumowując, połączenie dwóch magnesów nie zwiększy ich siły przyciągania dwukrotnie, ale dwa złączone magnesy będą działać tak samo jak jeden większy o podobnych wymiarach.
Więcej informacji o magnesach znajdziesz na stronie technologia.
Więcej informacji o magnesach do zdejmowania klipsów antykradzieżowych znajdziesz na stronie klipsy antykradzieżowe.
Wybrać magnes neodymowy z wysoką wartością BHmax dla większej mocy magnetycznej (nie zawsze N52 jest mocniejsze od N38 - wysokość ma znaczenie!),
Unikać wysokich temperatur, które osłabiają właściwości magnetyczne, zwłaszcza powyżej temperatury Curie,
Zastosować zewnętrzne pole magnetyczne, np. przez użycie innego, silniejszego magnesu lub elektromagnesu,
Utworzenie układów wielobiegunowych poprzez połączenie magnesów pozwala skoncentrować siły magnetyczne w jednym kierunku, co prowadzi do zwiększenia ich ogólnej mocy. Dodatkowo, zastosowanie metalowej soczewki magnetycznej, wykonanej z metalu o niskiej zawartości węgla i o grubości porównywalnej do grubości magnesu, może dalej wzmocnić moc magnetyczną magnesu nawet o 100%.
Ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta i konsultacja z ekspertem w specjalistycznych zastosowaniach.
Wielobiegunowo magnesowane są magnesy izotropowe, czyli takie, które były formowane bez udziału pola magnetycznego. Mogą mieć one wiele par biegunów magnetycznych, co jest szczególnie przydatne w zastosowaniach takich jak zliczanie obrotów. Magnesy anizotropowe, które były formowane w silnym polu magnetycznym, mogą również być magnesowane wielobiegunowo, ale tylko zgodnie z kierunkiem magnesowania wyznaczonym podczas formowania magnesów.
Co do zasady każdy magnes musi posiadać parzystą liczbę biegunów, aby ich działanie było skuteczne.
Neodymowe magnesy stały się znaczącym przełomem w technologii magnetycznej ze względu na ich wyjątkowe właściwości, takie jak wysoka siła magnetyczna i stosunkowo niewielka masa w porównaniu do tradycyjnych magnesów. Dzięki temu wynalazkowi, magnesy neodymowe znalazły szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym w elektronice, motoryzacji, medycynie, i wielu innych.
Magnesy neodymowe, które są większych rozmiarów niż kilka centymetrów, są na tyle mocne, aby wywołać obrażenia części ciała uciskając między dwa magnesy lub magnes i metalową powierzchnię, nawet powodując złamanie kości.
Magnesy znajdujące się zbyt blisko siebie mogą gwałtownie połączyć się razem z ogromną siłą, rozbijać kruchą powłokę niklu, a latające odłupane kawałki magnesów mogą również powodować obrażenia. Dlatego przy pracy z tymi magnesami konieczna jest ochrona oczu.
Odnaleziono nawet przypadki, w których dzieci, które przełknęły kilka magnesów, miały fałd przewodu pokarmowego, które zaciskały się między magnesami, powodując uraz, a w jednym przypadku nawet śmierć.
nr 2: Możemy również sprawdzić magnes kompasem. Po przyłożeniu magnesu (50 cm) końcówka igły magnetycznej oznaczona N (północ) odchyla się w kierunku magnesu wskazując jego biegun S (południowy)
nr 3: Mając pod ręką monitor lub TV zbliżamy magnes w odległości (50 cm) do monitora na krótko aby nie uszkodzić kineskopu poprzez stałe namagnesowanie. Biegun N (północny) powoduje przebarwienie obrazu na niebiesko, zaś odbarwienie na kolor zielony wskazuje biegun S (południowy).
Więcej informacji o biegunach N i S doczytasz na stronie enes magnesy.
Używając innego silnego magnesu neodymowego: Umieść magnes, który chcesz namagnesować, obok silnego magnesu neodymowego i przesuwaj je względem siebie, tak aby bieguny sąsiadowały.
Używając prądu elektrycznego: Podłącz magnes do przewodów elektrycznych i przepływający prąd indukuje pole magnetyczne w magnesie.
Używając specjalnego urządzenia do indukcji magnetycznej: Są one dostępne w sklepach z elektroniką i umożliwiają namagnesowanie magnesu neodymowego przy użyciu silnego pola magnetycznego.
Ważne: Proces namagnesowania magnesu neodymowego może być trudny lub niemożliwy, jeśli magnes jest już osłabiony lub uszkodzony.
Więcej informacji o magnesowaniu sposobach, kierunkach biegunów doczytasz na stronie technologia.
Tego typu wałki magnetyczne są powszechnie stosowane jako elementy filtrujące w systemach grzewczych, pompach ciepła, chłodniach i innych urządzeniach przemysłowych, które wymagają usunięcia zanieczyszczeń z płynów, takich jak metale ferromagnetyczne, przed ich wejściem do systemu.
Prosimy o kontakt, aby uzyskać informacje o możliwości wykonania jednostronnego wałka magnetycznego odpowiedniego do Państwa zastosowań.
Więcej informacji o separatorach magnetycznych znajdziesz na stronie separator magnetyczny.
Zaprojektowane w latach 70 i 80, magnesy neodymowe wytwarzają znacznie silniejsze pola magnetyczne niż magnesy ferrytowe, ceramiczne lub Alnico. Pole magnetyczne wytwarzane przez neodymowe magnesy ziem rzadkich może przekraczać (1.4) Tesla, podczas gdy wszystkich innych magnesów, które zazwyczaj produkują pola w zakresie (0,5) do (1) Tesli. Magnesy neodymowe są najsilniejsze magnesy na świecie, a także są one najtańszym rodzajem magnesu ziem rzadkich dostępnym obecnie na rynku.
przy użyciu modeliny: Użyj modeliny, ukształtuj magnes, a następnie 'wypiekaj' w piekarniku około 20 minut w temperaturze 100-140 stopni.
korzystając z arkuszy magnetycznych: Dekoruj jedną stronę arkusza, pokoloruj, a potem wytnij w wybrane kształty.
z małych przedmiotów: Sklej małe przedmioty z płaską stroną z magnesem i klejem.
ze zdjęciami: Zbierz papier samoprzylepny z magnesem, papier fotograficzny, nożyczki i klej. Edytuj, wytnij i połącz zdjęcia z magnesem.
Inny sposób to skorzystanie z nożyczek, które pozwolą na odcięcie klipsa. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić ubrania podczas tej operacji.
Jeśli klips jest przymocowany do ubrania za pomocą taśmy klejącej, można spróbować delikatnie ją odkleić, używając np. patyczka do uszu.
Jeszcze innym sposobem na odpięcie klipsa antykradzieżowego z ubrania jest użycie zapalniczki. Należy podgrzać okrągłą część plastiku klipsa, co spowoduje, że mechanizm nie będzie miał siły trzymać i sam wypadnie. Aby ułatwić sobie zadanie, warto użyć nożyczek lub kombinerki do podtrzymania klipsa podczas jego podgrzewania. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może uszkodzić ubranie i jest ono ryzykowne, lepiej uważać założyć rękawiczki by się nie poparzyć lub skontaktować się z obsługą sklepu.
Należy jednak pamiętać, że niektóre zabezpieczenia antykradzieżowe są trudniejsze do usunięcia niż inne i mogą uszkodzić ubranie. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z obsługą sklepu.
Więcej informacji o magnesach do zdejmowania klipsów antykradzieżowych znajdziesz na stronie klipsy antykradzieżowe lub zobacz na YT.
Więcej informacji doczytasz na stronie niebezpieczne magnesy.
Skorzystaj z aplikacji na smartfonie: dostępne są aplikacje, które pomogą zidentyfikować bieguny magnesu.
Użyj teslametru: teslametr nie tylko określi wartość indukcji, ale również wskaże, który biegun jest który.
Nabyj wykrywacz biegunów magnetycznych: dla osób, które chcą postępować wygodnie i praktycznie, istnieje możliwość nabycia Wykrywacza biegunów magnetycznych, który jest dostępny w dziale Przyrządy pomiarowe.
Więcej informacji o kierunkach magnetycznych znajdziesz na stronie NS magnesy.
Domeny magnetyczne to małe fragmenty materiałów ferromagnetycznych, w których pola magnetyczne kierują się w jednym kierunku. Każda domena ma swój własny kierunek i siłę magnetyczną. Kiedy magnes jest przybliżany do żelaza, pola magnetyczne magnesu skierowane są w taki sposób, że wzmacniają one pola magnetyczne wybranych domen, co powoduje, że pozostałe domeny zaczynają się układać w jednym kierunku. To jest dlaczego żelazo przyciąga magnes.
Uchwyt magnetyczny to magnes lub zestaw magnesów z zamontowaną na nich obudową, która zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Obudowa chroni magnes przed uszkodzeniami i pęknięciami, co jest szczególnie ważne w przypadku magnesów kruchych. Uchwyt magnetyczny może mieć również dodatkowe ułatwienia, takie jak gwinty, rączki, ucha, itp., które ułatwiają jego montaż i użytkowanie.
Największą zaletą uchwytów magnetycznych w porównaniu z samymi magnesami jest ich większy udźwig. Uchwyty magnetyczne mają konstrukcję z obwodem magnetycznym wykonanym z materiału twardego magnetycznie, takiego jak magnes, i materiału miękkiego magnetycznie, takiego jak stal niskowęglowa zawierająca dużo żelaza. Obwód magnetyczny zwiększa siłę przyciągania magnesu, co umożliwia uchwytom magnetycznym podtrzymywanie cięższych przedmiotów.
Jednak uchwyty magnetyczne mają również wady w porównaniu z samymi magnesami. Mają one mniejszy zasięg działania, ponieważ linie sił pola magnetycznego zamykają się bardzo płasko, co powoduje, że indukcja magnetyczna jest dużo słabsza w dalszej odległości od powierzchni uchwytu magnetycznego.
Podsumowując, magnes i uchwyt magnetyczny różnią się swoją konstrukcją i zastosowaniem. Magnesy są stosowane w wielu dziedzinach, gdzie wymagane są właściwości magnetyczne, natomiast uchwyty magnetyczne są stosowane do trzymania cięższych przedmiotów dzięki zwiększonej sile przyciągania magnesu, ale mają mniejszy zasięg działania.
Więcej informacji o magnesach znajdziesz na stronie technologia.
Oprócz tego, ciepło wytwarzane w czasie obróbki może demagnetyzować magnesy i może spowodować pożar, stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa. Suchy pył wytwarzany w trakcie obróbki skrawaniem jest również niezwykle ryzykowny i łatwopalny - tworząc kolejne znaczne zagrożenie dla safety i zdrowia.
Dlatego też, wszelkie prace związane z obróbką magnesów neodymowych powinny być wykonywać tylko przez doświadczonych inżynierów na odpowiednim sprzęcie, a także z przestrzeganiem odpowiednich środków ostrożności. Rekomenduje się stosowanie rękawic, okularów oraz ochronnej odzieży, aby zapobiec niezamierzonemu dotknięciu magnesu dłońmi lub wdychaniu szkodliwych substancji, co może skutkować poważnymi obrażeniami.
Więcej informacji o magnesach i ich działaniu znajdziesz na stronie technologia.
Magnesy powlekane cynkiem mają matowe szaro/niebieskie wykończenie i są mniej odporne na korozję niż nikiel. Cynk często zostawia czarny osad na dłoniach i różnych powierzchniach.
Dostępne są także powłoki epoksydowe lub plastikowe, które są bardziej odporne na korozję niż niklowanie, pod warunkiem, że powłoka pozostaje nienaruszona.
Niestety, powłoka ta jest podatna na zarysowania podczas używania i jest uważana za najmniej niezawodną z wszystkich opcji wykończenia.
Wreszcie, jest złoto, które można nanosić na wierzch standardowej powłoki niklowej. Pozłacane magnesy mają takie same właściwości, jak niklowane, ale oczywiście z lustrzanym złotym wykończeniem (co wiąże się z wyższą ceną)!
Magnesy ferrytowe i samarowo-kobaltowe - mogą pracować w temperaturze od -60°C do 250°C.
Magnesy neodymowe - w zależności od rodzaju, mogą pracować w temperaturze od -130°C do 80-230°C.
Magnesy alnico - są najbardziej wytrzymałe na temperaturę i mogą pracować w temperaturze aż do 550°C.
Wszystkie magnesy dobrze znoszą niskie temperatury, ale górna granica zakresu pracy jest bardziej istotna. Należy pamiętać, że magnesy mogą ulegać utracie swoich właściwości magnetycznych w wyniku przegrzania, co może prowadzić do utraty ich mocy przyciągania lub nawet całkowitego rozmagnesowania.
Podsumowując, magnesy mają różne temperaturowe zakresy pracy, a ich właściwości magnetyczne mogą ulec pogorszeniu w wyniku przegrzania. Warto zwrócić uwagę na te parametry, aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne działanie magnesów w danym zastosowaniu.
W Stanach Zjednoczonych, ogólnie rzecz biorąc, łowienie magnesem jest dozwolone, z wyjątkiem Karoliny Południowej, gdzie jest to nielegalne ze względu na prawo zakazujące usuwania artefaktów z wód stanowych.
W Indianie, od 2024 roku wymagane jest posiadanie zezwolenia na łowienie magnesem.
W innych stanach, takich jak Alabama, łowienie magnesem jest legalne, ale wymaga uzyskania pozwolenia na terenach prywatnych.
W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych istnieją specyficzne przepisy, które mogą komplikować łowienie magnesem, szczególnie w kontekście odkrywania i usuwania historycznych artefaktów.
Poniżej przedstawiamy wartości gęstości dla różnych materiałów magnetycznych, w tym magnesu neodymowego:
Woda: 1.0 (referencyjna wartość)
Magnes ferrytowy (spiekanie): około 4.8
Magnes neodymowy (spiekanie): około 7.5
Magnes Alnico (odlewanie): około 7.3
Żelazo: 7.9
Warto zauważyć, że magnesy neodymowe są znane ze swojej wysokiej gęstości, co oznacza, że są one stosunkowo cięższe niż inne materiały magnetyczne o podobnych rozmiarach. Ta cecha czyni magnesy neodymowe bardzo przydatnymi w wielu zastosowaniach, takich jak silniki elektryczne, głośniki, generatory, a także w przemyśle motoryzacyjnym i medycznym.
Jeśli szukasz magnesów neodymowych o wysokiej gęstości, jesteś we właściwym miejscu. Oferujemy szeroki wybór magnesów neodymowych różnych kształtów i rozmiarów, które spełnią Twoje wymagania techniczne.
Innym sposobem jest metoda PDR (paintless dent repair), która polega na odginaniu blachy za pomocą specjalnego zestawu około 500 PLN. Ta metoda jest dość pracochłonna, ale pozwala na skuteczne usunięcie wgnieceń bez konieczności lakierowania.
Jeszcze inną opcją jest skorzystanie z urządzenia elektrycznego, takiego jak PDR 1000, które generuje pole magnetyczne. To narzędzie jest specjalnie zaprojektowane do usuwania wgnieceń na elastycznych stalowych karoseriach i jest wygodnym i profesjonalnym rozwiązaniem dla mechaników samochodowych.
Więcej informacji o magnesach znajdziesz na stronie technologia.
Następnym etapem jest nałożenie powłoki ochronnej (np. plastikowej lub trój-warstwowej powłoki z niklu, miedzi i niklu), gdy wymaga tego zastosowanie. Na końcu, "puste magnesy" są magnesowane, eksponując je na działanie bardzo silnego pola magnetycznego przekraczającego 30 KOe. Taki proces umożliwia im na ciągłe wytwarzanie mocnego pola magnesowego.
Remanencja (Br) to miara maksymalnej indukcji magnetycznej pozostającej w magnesie po zdjęciu pola magnetycznego. W przypadku magnesów neodymowych wartość Br wynosi zwykle od 1,1 do 1,4 T.
Koercja (Hc) to wartość pola magnetycznego, które należy zastosować, aby zniwelować magnetyzację remanentną. Wartość Hc dla magnesów neodymowych wynosi zwykle od 800 do 2000 kA/m.
Maksymalna energia produkcyjna (BHmax) to iloczyn remanencji i koercji, co daje miarę maksymalnej energii, jaką magnes może dostarczyć na jednostkę objętości. W przypadku magnesów neodymowych wartość BHmax wynosi zwykle od 200 do 400 kJ/m3.
Kolejnym ważnym parametrem technicznym magnesów neodymowych jest ich biegunowość. Magnesy neodymowe mają dwa bieguny - północny (N) i południowy (S) - które można zidentyfikować za pomocą kompasu lub teslametru.
Do pomiaru remanencji, koercji, maksymalnej energii produkcyjnej oraz biegunowości magnesów neodymowych można użyć specjalistycznych przyrządów pomiarowych, takich jak gaussmetry, teslametry czy magnetometry.
Często producenci magnesów neodymowych podają wartości tych parametrów technicznych w specyfikacjach produktów, co ułatwia dobór odpowiedniego magnesu do konkretnego zastosowania.
Więcej informacji o rodzajach materiałów magnetycznych znajdziesz na stronie technologia lub w kalkulatorze w zakładce zastosowania.
Najczęściej stosowanym materiałem do ekranowania pola magnetycznego jest żelazo, które ma bardzo wysoką przewodność magnetyczną. Inne materiały, takie jak stal nierdzewna, kobalt, nikiel i miedź, również mogą być stosowane do ekranowania pola magnetycznego, ale ich skuteczność jest zwykle niższa niż w przypadku żelaza.
Ekranowanie polega na umieszczeniu materiału o wysokiej przewodności magnetycznej pomiędzy źródłem pola magnetycznego a obszarem, który chcemy chronić. Materiał ten tworzy tzw. klatkę Faradaya, która przyciąga linie sił pola magnetycznego i zmniejsza ich wpływ na obszar chroniony.
Podsumowując, nie ma materiałów, które całkowicie zablokują pole magnetyczne, ale żelazo i inne materiały o wysokiej przewodności magnetycznej mogą być stosowane do ekranowania pola magnetycznego w celu zmniejszenia jego wpływu na określony obszar.
Nikiel jest najczęściej stosowany, ponieważ jest trwały i opłacalny. Nasze magnesy pokryte są potrójną powłoką niklu-miedzi i niklu. Powoduje to błyszczące wykończenie w kolorze srebra i zapewnia niezawodną odporność na korozję w większości zastosowań. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że żaden magnes neodymowy, nawet z plastikową lub złotą powłoką, nie jest całkowicie wodoodporny.
Najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie innego magnesu, który już ma oznaczone bieguny. Biegun północny przyłożony do oznaczonego magnesu będzie atrakcyjny do bieguna południowego nieoznakowanego magnesu.
Biorąc parzystą liczbę magnesów i przywiązując sznurek na środku kupki, zawieś magnesy, aby mogły swobodnie obracać się na sznurku, biegun północny skieruje się na północ ;).
Mimo że może to wydawać się sprzeczne z "przeciwieństwami przyciągania" prawo magnetyzmu, bieguny były oryginalnie określane jako "Północnym poszukiwaniem" i "Południowym poszukiwaniem". Te określenia były upraszczane w czasie do biegunów N - "Północny" i S - "Południowy", które są znane obecnie.
Inna metoda?
Jeśli masz kompas, koniec igły, która normalnie wskazuje na północ, będzie przyciągana do bieguna południowego magnesu neodymowego.
Więcej o biegunach magnetycznych na stronie enes magnesy.
Zalety magnesu neodymowego:
największa gęstość energii w porównaniu do masy,
bardzo wolna utrata mocy (1% na 10 lat) ,
tania produkcja.
Ale najważniejsze czekać i nie panikować biegając po doktorach więcej informacji doczytasz na stronie niebezpieczne magnesy.
Magnetyczne materiały, takie jak żelazo, również mają domeny magnetyczne w swojej budowie, ale kierunek ich biegunów magnetycznych jest przypadkowy. Jednak, gdy pod wpływem na działanie zewnętrznego pola magnetycznego, na przykład pochodzącego od magnesu, indywidualne domeny w żelazie zaczynają wyrównywać i orientować swoje bieguny magnetyczne według kierunkiem zewnętrznego pola magnetycznego.
Jako że magnes ma silne pole magnetyczne, jest w stanie zaciągnąć żelazo i inne metale ferromagnetyczne, sprawiając, że ich domeny magnetyczne zaczynają układać i wskazywać w stronę magnesu. To zjawisko jest powodem, dla którego magnesy są powszechnie używane w wielu dziedzinach, takich jak przemysł motoryzacyjny.