tel: +48 22 499 98 98

magnesy neodymowe

Neodymowe magnesy Nd2Fe14B - nasza oferta. Praktycznie wszystkie neodymowe magnesy, które posiadamy w naszym magazynie, znajdują się na poniższym wykazie zobacz ofertę magnesów

magnesy dla poszukiwaczy F550 BlackSiver

Gdzie kupić mocny magnes? Uchwyty z magnesami w szczelnej i trwałej obudowie nadają się wyśmienicie do użytkowania w trudnych, wymagających warunkach pogodowych, w tym w deszczu i podczas śniegu więcej informacji...

uchwyty magnetyczne

Uchwyty magnetyczne mogą być stosowane do usprawniania produkcji, odkrywania podwodnych terenów lub do poszukiwania meteorów ze złota. Mocowania to śruba 3x [M10] duży udźwig sprawdź ofertę...

Ciesz się przesyłką zamówienia w dniu zakupu jeżeli zlecenie złożone jest przed godziną 14:00 w dni robocze.

logo Dhit sp. z o.o.

Niebezpieczny magnes

Jak niebezpieczne są silne magnesy neodymowe?

Wszyscy używamy magnesów w codziennym życiu, ale czy naprawdę zwracamy na to uwagę? Gdy przełączasz telefon komórkowy w tryb wibracji, szybki ruch i odpowiadające mu dźwięki, które słyszysz w konsekwencji spowodowane jest miniaturowym magnesem neodymowym wewnątrz telefonu. Jeśli jesteś nastolatkiem lub wielkim fanem high-tech lub uzależniony od muzyki, jestem prawie pewien, że masz najnowocześniejsze słuchawki, ale czy wiesz, że ta doskonała jakość dźwięku oraz pełny zakres basów jest lepszy dzięki magnesom neodymowym? Tak, oto jedno z zastosowań magnesów neodymowych.

Czy magnesy mogą uszkodzić elektronikę?

Silne magnesy mogą uszkodzić elektronikę lub wymazać dane z nośników danych. Jednak nie wszystkie rodzaje nośników danych i elektroniki są podatne na działanie magnesów.

Co mogą, a co nie mogą magnesy?

Magnesy neodymowe nie wpływają na:

 • klucze USB,
 • karty SD, dyski SSD
 • płyty CD, DVD (zapis optyczny),
 • kamery (kasety VHS z kamer TAK!),
 • aparaty cyfrowe (karty pamięci MMC),
 • smartfony, tablety - niektóre (bez kompasu)

Magnesy neodymowe mogą usuwać (kasować) dane, dlatego trzymaj z dala:

 • karty płatnicze,
 • inne karty magnetyczne (karty lojalnościowe, karty podarunkowe, karty hotelowe),
 • dyski twarde HDD (zapis magnetyczny),
 • stare kasety wideo (zapis magnetyczny),
 • kasety audio (magnetofonowe) (zapis magnetyczny)

Magnesy neodymowe mogą uszkodzić:

 • telefony komórkowe, tablety (nie można jednak usunąć danych),
 • kompasy,
 • zegarki mechaniczne,
 • monitory CRT i LCD, telewizory (starego typu kineskopowe),
 • rozruszniki serca

Telefony komórkowe, tablety

Telefony komórkowe i tablety powinny działać prawidłowo nawet po wystawieniu na działanie silnych magnesów. Magnesy nigdy nie usuną danych zapisanych na telefonie komórkowym lub tablecie. Jednak magnesy mogą uszkodzić kompas wbudowany w wiele telefonów komórkowych.

Pole magnetyczne wytwarzane przez magnesy neodymowe jest znacznie silniejsze niż pole magnetyczne Ziemi w ich pobliżu. Dlatego telefon komórkowy umieszczony w pobliżu magnesu wskazuje północ w kierunku linii pola, a nie geograficznego bieguna północnego:

Problem może powstać, jeśli silny magnes namagnesuje metalowe części telefonu komórkowego i częściowo zachowają one swoje namagnesowanie nawet po usunięciu magnesu. Wtedy kompas już nie działa. Wbudowana funkcja kompasu jest używana przez różne aplikacje GPS i Google Maps, które używają kompasu do określania orientacji telefonu komórkowego. Tablet z wbudowanym kompasem może podobnie reagować na pola magnetyczne.

Jeśli nie masz kompasu w telefonie komórkowym/tablecie, magnesy nie powinny na niego wpływać.

Karty magnetyczne

Dane na wszystkich kartach magnetycznych można wymazać, zbliżając się do magnesów.

Istnieją jednak dwa rodzaje kart magnetycznych:

 • HiCo - karty bardziej odporne na magnesy. Należą do nich wszystkie karty kredytowe i debetowe, które mają ciemnobrązowy lub czarny pasek magnetyczny. Do ich uszkodzenia potrzebne jest pole magnetyczne o natężeniu ~ 400 gausów (bezpieczna odległość to ~ 50 mm),
 • LoCo - karty mniej odporne na magnesy. Stosowane są w kartach lojalnościowych, kartach podarunkowych z kartami kredytowymi lub hotelowymi i posiadają jasnobrązowy pasek magnetyczny. Do ich uszkodzenia potrzebne jest pole magnetyczne o natężeniu ~ 30 gausów (bezpieczna odległość to ~ 150 mm).

Dyski twarde HDD (zapis magnetyczny)

Możliwe jest usunięcie danych z dysku twardego za pomocą niezwykle silnego magnesu neodymowego, jeśli przesunie się go po powierzchni dysku twardego. Pamiętać należy, że nawet wtedy nie ma gwarancji, że jakiekolwiek dane zostaną usunięte. Same dyski twarde zawierają silne magnesy neodymowe. Do ich uszkodzenia potrzebny byłby znacznie silniejszy magnes. Magnes neodymowy umieszczony na powierzchni dysku HDD komputera nie zawsze może uszkodzić dysk twardy. Aby usunąć dane z dysku twardego, użycie magnesu nie zawsze jest niezawodną metodą.

Stare taśmy wideo i taśmy audio

Dane na kasetach można bardzo łatwo usunąć za pomocą magnesów. Jeśli chcesz szybko skasować nagranie na kasecie wystarczy delikatnie dotknąć magnesem neodymowym:

Aby zapobiec utracie danych na starych kasetach VHS, trzymaj je co najmniej pół metra od mniejszych i jeden metr od dużych magnesów neodymowych.

Zegarek mechaniczny

Silne pole magnetyczne może namagnesować metalowe części zegarka, takie jak spiralna sprężyna. Jest on następnie przyciągany do innych metalowych części zegarka, co może spowolnić lub przyspieszyć jego oscylację. Większość współczesnych zegarków spełnia współczesną normę ISO 764 i jest odporna na działanie pola magnetycznego o natężeniu 60 gausów. Inne zegarki mogą być bardziej wrażliwe na magnesy, jednak czym droższy zegarek tym bardziej odporny na pole magnetyczne. Jeśli Twój zegarek przestał działać po wystawieniu go na działanie magnesu, zanieś go do zegarmistrza. Można je odwracalnie rozmagnesować za pomocą zmiennego pola magnetycznego.

Rozruszniki serca

Silne pole magnetyczne może przełączyć wszczepiony rozrusznik serca w tryb testowy iw ten sposób czasowo wpłynąć na jego działanie. Osoby z wszczepionymi rozrusznikami serca powinny unikać silnych magnesów neodymowy, jak również silnego pola elektro-magnetycznego, które to może zakłócić pracę rozrusznika.

Pamięci USB, karty SD, płyty CD i DVD, aparaty fotograficzne, kamery

Klucze USB, karty SD, płyty CD i DVD nie wykorzystują technologii magnetycznej do przechowywania danych i nie mają na nie wpływu magnesy. Cyfrowe aparaty fotograficzne i kamery również nie mogą zostać uszkodzone przez magnesy.

(Nie) ekologiczne pojazdy i wiatraki

Jeśli chodzi o bardzo popularne od jakiegoś czasu pojazdy ECO, to zapewne użytkownicy pojazdów hybrydowych i elektrycznych powinni wiedzieć, że ich samochody zbudowane są na bazie magnesów neodymowych o dużej mocy, aby napędzać silnik prądu stałego zamontowany zazwyczaj w kołach pojazdu. Ponadto generatory turbin wiatrowych zbudowane są z magnesów NdFeB produkując energię elektryczną. Poza tym możemy znaleźć magnesy neodymowe w artykułach biurowych, biżuterii, zabawkach, maszynach, narzędziach itp. Są po prostu wokół nas! Ale czy naprawdę wiemy, jak prawidłowo je używać? Czy naprawdę wiemy, jakie są ich możliwości? Czy uważamy, że mogą być niebezpieczne?

magnesy neodymowe radioaktywne

rys.1. Magnesy neodymowe (źródło: http://www.unitednuclear.com)

Magnesy neodymowe są rzeczywiście wykonane ze stopu neodymu, żelaza i boru, co pozwala im przechowywać ogromną ilość energii magnetycznej, a przez to są wysoce odporne na demagnetyzację (więcej informacji technicznych można znaleźć na stronie FAQ). Tak więc magnesy stałe NdFeB są uznawane za najsilniejsze na całym świecie! Nawet magnes wielkości kciuka jest trudny do demontażu z lodówki ręcznie. A co się dzieje, gdy dwa magnesy spotykają się ze sobą? Siła przyciągania pomiędzy nimi jest tak silna, że niekiedy gdy znajdują się blisko siebie, zderzają się i pękają, przynosząc poważne szkody, gdy coś się pojawi się na ich drodze...

Najlepszą rzeczą, która zobrazuje, jak niebezpieczne są magnesy neodymowe, to wstawienie tutaj zdjęcia, które czasem wyglądają naprawdę przerażająco, ale ponieważ niektórzy z was mogą mieć słabe nerwy, nie będę ich tu wstawiać, a zamiast tego wysyłam do sprawdzenia linku dodanego poniżej. Ogólnie rzecz ujmując, w internecie można znaleźć wiele przykładów różnych urazów ludzi, takich jak zgniecione palce, złamane kości lub otwory w jelitach, a także szkody materialne: wykasowanie magnetycznego nośnika zapisu [twardy dysk], informacje z pasków magnetycznych kart kredytowych lub trwale zniekształcone obrazy kolorowe ekranów telewizyjnych starego typu z kineskopem. Ponadto, magnesy neodymowe działają dobrze w niskich temperaturach, ale po rozgrzaniu ich pole magnetyczne maleje i stają się bardziej kruche. Jeśli się rozgrzeją, mogą się zapalić!

ilustracja połkniętych magnesów

rys.2. Konsekwencje połykania magnesów neodymowych (źrodło: http://www.naspghan.org)

Najczęstszym problemem, jeśli chodzi o magnesy neodymowe, są zawsze dzieci. Chociaż magnesy są przeznaczone dla dorosłych, bardzo trudno jest trzymać je poza zasięgiem małych ludzi. Błyszczące, małe i atrakcyjne kształty zawsze zwracają uwagę. Opierając się na statystykach Północnoamerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznej Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia (http://www.naspghan.org), ponad 200 udokumentowanych przypadków dzieci, które połknęły te magnesy. Większość z nich wymagała procedur awaryjnych w celu usunięcia, ale niektóre z nich wymagały nawet poważnych operacji!

Warto zobaczyć


logo Dhit sp. z o.o.

e-mail: bok@dhit.pl

tel: +48 888 99 98 98