MPL 20x8x4 / N38 - magnes neodymowy płytkowy
magnes neodymowy płytkowy
Numer katalogowy 020133
GTIN: 5906301811398
Długość [±0,1 mm]
20 mm
Szerokość [±0,1 mm]
8 mm
Wysokość [±0,1 mm]
4 mm
Waga
4.8 g
Kierunek magnesowania
↑ osiowy
Udźwig
4 kg / 39.23 N
Indukcja magnetyczna
336.99 mT
Powłoka
[NiCuNi] nikiel
3.67 ZŁ z VAT / szt. + cena za transport
2.98 ZŁ netto + 23% VAT / szt.
upusty ilościowe:
Potrzebujesz więcej?Chcesz lepszą cenę?
Zadzwoń do nas +48 22 499 98 98 lub napisz poprzez formularz na stronie kontaktowej. Przetestuj moc magnesu za pomocą naszego kalkulatora mocy.
Zamówienia złożone do godz. 14:00 wysyłamy tego samego dnia.
MPL 20x8x4 / N38 - magnes neodymowy płytkowy
Własności magnetyczne materiału N38
Własności fizyczne spiekanych magnesów neodymowych Nd2Fe14B
Porady zakupowe
Dzięki swojej potężnej mocy, magnesy płytkowe są często stosowane w konstrukcjach, które wymagają bardzo mocnego przyciągania.
Standardowa wytrzymałość temperaturowa tych magnesów wynosi 80 stopni C, ale przy większych wymiarach, ta wartość rośnie.
Na dodatek, na powierzchni magnesów płytkowych zwykle stosuje się specjalne powłoki, takie jak nikiel, złoto czy chrom, które zwiększają ich trwałości na korozję.
Magnes o nazwie MPL 20x8x4 / N38 i mocy 4 kg który waży jedynie 4.8 grama, co czyni go doskonałym wyborem dla zastosowań wymagających płaskiego kształtu.
Powierzchnia kontaktu: Dzięki swój płaski kształt, magnesy płytkowe zapewniają dużą powierzchnię kontaktu z innymi elementami, co jest korzystne w aplikacjach potrzebujących silniejszego połączenia magnetycznego.
Zastosowania w technologii: Są one często wykorzystywane w wielu urządzeniach, np. czujniki, silniki krokowe czy głośniki, gdzie płaski kształt jest kluczowy dla ich działania.
Montaż: Tej formy płaska forma sprawia, że łatwiejszy jest montaż, zwłaszcza gdy konieczne jest przyklejenie magnesu do jakiejś powierzchni.
Elastyczność projektowania: Płytkowy kształt magnesów umożliwia projektantom większą elastyczność w umieszczaniu ich w konstrukcjach, co bywa trudniejsze w przypadku magnesów o bardziej skomplikowanych kształtach.
Stabilność: W niektórych zastosowaniach, płaska baza magnesu płytkowego potrafi dać lepszą stabilność, minimalizując ryzyko przesuwania lub obracania. Warto jednak pamiętać, że optymalny kształt magnesu zależy od danego zastosowania i wymagań. W w pewnych przypadkach inne kształty, takie jak walcowe czy sfericzne, są bardziej odpowiednie.
Magnesy mają dwa bieguny: północny (N) i południowy (S), które przyciągają się, jeśli są różnoimienne. Podobne bieguny, np. północny i północny, działają na siebie odpychająco.
Dzięki tej zasadzie działania, magnesy są powszechnie wykorzystywane w technologiach magnetycznych, np. silniki, głośniki, czujniki czy zamknięcia magnetyczne. Neodymowe magnesy wyróżniają się największą siłą przyciągania, co czyni je idealnymi w zastosowaniach wymagających silnych pól magnetycznych. Co więcej, siła magnesu zależy od rozmiaru oraz materiału, z którego jest wykonany.
Warto wiedzieć, że wysokie temperatury mogą osłabić działanie magnesu. Temperatura Curie jest indywidualna dla każdego rodzaju magnesu, co oznacza, że po przekroczeniu tej temperatury magnes przestaje być magnetyczny. Co interesujące, silne magnesy mogą zakłócać działanie urządzeń, takich jak kompasy, karty kredytowe lub urządzenia elektroniczne wrażliwe na pole magnetyczne. Dlatego należy unikać umieszczania magnesów w pobliżu takich urządzeń.
Zalety oraz wady magnesów neodymowych NdFeB.
Po za ogromną mocą neodymowe magnesy mają następujące zalety:
- Nie tracą mocy. Za około dziesięć lat ich udźwig spadnie tylko o ~1% (teoretycznie),
- Są mega odporne na rozmagnesowanie poprzez zewnętrzne źródła pola magnetycznego,
- Innymi słowy, dzięki błyszczącemu wykończeniu pokrycie niklem, złotem, srebrzeniem nadaje elementowi atrakcyjny wizualnie wygląd,
- Posiadają bardzo wysoką indukcję magnetyczną na powierzchni magnesu,
- Magnesy neodymowe charakteryzują się bardzo wysoką indukcją magnetyczną na powierzchni magnesu i mogą pracować (zależnie od kształtu) nawet w temperaturze wynoszącej 230°C lub więcej...
- Ze względu na opcję formatowania oraz adaptacji do indywidualnych potrzeb – magnesy neodymowe mogą być produkowane w różnorodnych formach i wymiarach, co potęguje ich uniwersalność w użyciu.
- Ogromne znaczenie w zaawansowanych technologicznie dziedzinach – znajdują zastosowanie w dyskach twardych, silnikach elektrycznych, sprzęcie medycznym i innych wysoko rozwiniętych aparatach.
Czego unikać - wady magnesów neodymowych: propozycje zastosowań
- Podatność na pęknięcia to jedna z ich wad. Przy intensywnym uderzeniu mogą pękać. Zalecamy przechowywanie ich w specjalnym uchwycie, co nie tylko chroni je przed uderzeniami, ale także zwiększa ich trwałość,
- Wysoka temperatura może wpłynąć na moc magnesów neodymowych. W wielu przypadkach, przekroczenie 80°C prowadzi do ich trwałego osłabienia (to zależy od ich kształtu oraz wielkości). Dla tych, którzy szukają trwałego rozwiązania, proponujemy magnesy [AH], które zachowują stabilność nawet w 230°C,
- Magnesy narażone na wilgotne środowisko mogą rdzewieć. Dlatego podczas użytkowania na zewnątrz, zalecamy stosowanie magnesów nieprzepuszczalnych dla wody wykonanych z gumy, tworzywa sztucznego lub innego materiału chroniącego przed wilgocią,
- Ze względu na ograniczenia w produkcji gwintów i skomplikowanych form w magnesach, proponujemy zastosowanie obudowy - uchwytu magnetycznego.
- Możliwe niebezpieczeństwo dla zdrowia – drobne odłamki magnesów są ryzykowne, jeśli zostaną połknięte, co nabiera znaczenia w kontekście ochrony zdrowia dzieci. Dodatkowo, małe elementy tych urządzeń potrafią być problematyczne w diagnostyce medycznej po przedostaniu się do ciała.
Uważaj przy magnesach neodymowych
Neodymowe magnesy nie mogą znaleźć się w okolicy najmłodszych.
Magnesów neodymowych nie należy traktować jako zabawki dla dzieci. Podczas niekontrolowanego łączenia ich ze sobą części, które się ukruszą mogą uszkodzić oczy, a małe dzieci mogą połknąć magnesy co może doprowadzić do niedrożności jelit, a w tym przypadku jedynym ratunkiem jest operacja wyciągnięcia magnesów.
Pamiętaj, by nie zbliżać magnesów do telewizora, portfela oraz dysku HDD komputera.
Pole magnetyczne generowane przez magnesy neodymowe trwale uszkodzą nośniki magnetyczne takie jak: dyskietki, taśmy video, dyski HDD, karty kredytowe, magnetyczne karty identyfikacyjne, taśmy kasetowe magnetofonowe audio lub różne inne urządzenia. Magnesy mogą także uszkadzać magnetowidy, telewizory, monitory komputerowe CRT. Pamiętaj nie nie pozostawiać magnesów neodymowych w pobliżu tych urządzeń elektronicznych.
Magnesy neodymowe są bardzo łamliwe, będą pęknąć oraz się kruszyć.
Neodymowe magnesy są nader delikatne, a przez niekontrolowane łączenie ich będą się rozsypywać. Neodymowe magnesy są wykonane z metalu. Ich powierzchnia jest pokryta błyszczącym niklem, ale nie są one tak twarde jak stal.Gdy dojdzie do zetknięcia się magnesów, wówczas ostre kawałeczki zostaną wystrzelone w różnych kierunkach. W takich chwilach istotna jest ochrona oczu.
Magnesy neodymowe są najpotężniejszymi magnesami, jakie powstały. Ich moc może Ciebie zaskoczyć.
Prosimy zapoznać się z informacjami jak posługiwać się z magnesami neodymowymi oraz unikać niepotrzebnych poważnych uszkodzeń ciała i, aby nieumyślnie nie naruszyć magnesy.
Utrzymuj neodymowe magnesy z daleka od osób z rozrusznikiem serca.
Magnesy neodymowe wytwarzają wokół siebie bardzo mocne pole magnetyczne, które może zakłócać pracę symulatora serca. Dzieje się tak, gdyż wiele z tych urządzeń jest wyposażonych w funkcję, która deaktywuje urządzenie w polu magnetycznym.
Nigdy nie zbliżaj neodymowe magnesy do telefonu i GPSa.
Magnesy neodymowe wytwarzają silne pola magnetyczne, które zakłócają magnetometry oraz kompasy wykorzystywane w nawigacji, a także wewnętrzne kompasy urządzeń smartfonów oraz nawigacji GPS.
Pyły i proszek z magnesów neodymowych są łatwopalne.
Nie próbuj wiercić w magnesach neodymowych. Obróbka mechaniczna także nie jest wskazana. Po rozkruszeniu na proszek bądź na pyłek, owy materiał jest bardzo łatwopalny.
Magnesy neodymowe mogą ulegać rozmagnesowaniu w wysokich temperaturach.
Chociaż magnesy dały dowody, że zachowują swoją skuteczność nawet do 80°C bądź 175°F, temperatura ta może zmieniać się w zależności od rodzaju materiału, kształtu i zastosowania danego magnesu.
Unikaj kontaktu z magnesami neodymowymi w przypadku alergii na nikiel.
Badania wykazują niewielki odsetek osób cierpiących na alergię na wybrane metale, w tym nikiel. W chwili reakcji alergicznej częstym objawem jest zaczerwienienie i wysypka skórna. W przypadku występowania alergii na nikiel, możesz spróbować ubrać rękawiczki bądź po prostu stronić od kontaktu z niklowanymi neodymowymi magnesami.
Neodymowe magnesy są zdolne do przyciągania siebie wzajemnie, zaciskania skóry i powodowania poważnych obrzęków.
Magnesy będą przyciągać się razem do siebie w odległości od kilku do mniej więcej 10 cm od siebie. Pamiętaj by nie kłaść palców pomiędzy magnesy albo na ich drodze gdy się przyciągają. Magnesy zależnie od wielkości są w stanie nawet uciąć palec albo może dojść do ciężkiego przyciśnięcia lub nawet złamania.
Uważaj!
Aby uświadomić dlaczego magnesy neodymowe są aż tak niebezpieczne, zobacz artykuł pt. Jak bardzo niebezpieczne są silne magnesy neodymowe?