tel: +48 22 499 98 98

magnesy neodymowe

Neodymowe magnesy co to? Magnesy neodymowe znajdujące się aktualnie na stanie magazynowym można znaleźć na poniższej liście sprawdź cennik magnesów

magnes do poszukiwań w wodzie F300 GOLD

Gdzie zakupić mocny neodymowy magnes? Uchwyty magnetyczne w solidnej i szczelnej obudowie ze stali doskonale się nadają do stosowania w niesprzyjających pogodowych warunkach, między innymi na śniegu i w deszczu czytaj...

uchwyty magnetyczne

Uchwyty magnetyczne mogą być stosowane do usprawniania procesów produkcyjnych, poszukiwań podwodnych terenów lub do poszukiwania skał kosmicznych z kruszcu. sprawdź...

Ciesz się wysyłką zamówienia w dniu zakupu jeśli zlecenie złożone jest do godziny 14:00 w dni pracujące.

logo Dhit sp. z o.o.
lewitacja magnetyczna

Lewitacja magnetyczna – jak działa i gdzie się ją wykorzystuje?

Lewitacja to bezwładne unoszenie się jakiegoś ciała tak, że nie ma ono z niczym styczności. W przeszłości często podziwiane na pokazach iluzjonistycznych dzisiaj jest stosowane w coraz różniejszych elementach przemysłu. Na jakiej zasadzie można wykorzystać magnesy do podniesienia czegoś bez kontaktu z tą rzeczą? Czy to nasza przyszłość, a może już teraźniejszość?

Jak NIE działa lewitacja magnetyczna?

Już dzieci są w stanie zaobserwować, że usiłując zetknąć ze sobą magnesy jednoimienne, te odpychają się i ciężko je do siebie zbliżyć. Można to zatem uznać za klucz do lewitacji, prawda? Niestety tego typu założenie niesie w sobie duży błąd, ponieważ takie wykorzystanie magnesów prędzej czy później spowoduje odwrócenie jednego z nich i złączenie obu części. W przypadku słabych magnesów nie jest to co prawda bardzo istotne, jednak te o dużej sile przyciągania – i co za tym idzie odpychania – bardzo trudno byłoby utrzymać w odpowiedniej pozycji.

W czym tkwi klucz lewitacji magnetycznej?

Żeby lewitacja przy użyciu magnesów zadziałała, potrzeba przede wszystkim zrównoważenia siły grawitacyjnej działającej na te przedmioty. Dokonanie tego jest możliwe na przykład poprzez wprawienie jednego z elementów w ruch. Pozostawanie w pewnej dynamice chroni przed odwróceniem jednej z części. Lewitacja statyczna nie jest na razie możliwa. Da się także przeprowadzić tzw. quasi-lewitację, podczas której jeden z elementów jest nieco podtrzymywany lub odpowiednio blokowany.

Jakie jest współczesne zastosowanie lewitacji magnetycznej?

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, można obecnie lewitować, na przykład w łożyskach magnetycznych. Stosuje się je między innymi w silnikach wysokoobrotowych, gdzie normalnie następowałoby duże tarcie. Najbardziej znane przykłady to chyba lewitujące pociągi, wykorzystujące pole magnetyczne do osiągania niezwykle dużych prędkości, oraz lewitrony. Te małe zabawki w kształcie bączka umożliwiają zaobserwowanie działania pola magnetycznego, a jednocześnie wymagają sporo cierpliwości, gwarantując dużą frajdę.
Mimo że lewitacja może się wydawać wytworem science fiction, to tak naprawdę jej szerokie wykorzystanie w przemyśle to kwestia czasu. Widać to po dynamicznych zmianach w tym sektorze, więc kto wie, może za jakiś czas ujrzymy latające samochody?

Lewitacja magnetyczna - co z niej wynika?

Lewitacja magnetyczna to zjawisko, w którym obiekt jest uniesiony w powietrzu i utrzymywany bez fizycznego kontaktu z innymi obiektami. Lewitacja magnetyczna opiera się na zasadzie działania sił magnetycznych i jest wykorzystywana w różnych dziedzinach, takich jak transport, medycyna, przemysł, nauka, a nawet rozrywka.
Lewitacja magnetyczna jest stosowana w różnych zastosowaniach, na przykład w pociągach magnetycznych, które używają magnesów do uniesienia pociągu nad torami, co pozwala na zwiększenie prędkości i zmniejszenie oporu. Innym przykładem zastosowania lewitacji magnetycznej jest w medycynie, gdzie wykorzystuje się ją do uniesienia pacjentów w łóżkach, co pozwala na łatwiejsze i bezpieczniejsze przenoszenie ich do innych miejsc w szpitalu.

Lewitacja magnetyczna - jak wykonać?

Lewitacja magnetyczna jest zaawansowaną technologią, która wymaga specjalistycznych urządzeń i wiedzy technicznej, aby ją osiągnąć. Niemniej jednak, istnieją różne projekty DIY (Do It Yourself, co w języku polskim oznacza zrób to sam), które można wykonać w domu, aby uzyskać pewne efekty lewitacyjne.
Jednym z prostych projektów DIY związanych z lewitacją magnetyczną jest tzw. "maglev train" (magnetyczny pociąg). Do wykonania tego projektu potrzebne będą dwa magnesy neodymowe o dużej mocy i prosty tor o długości około 2 metrów. Pierwszy magnes należy umieścić na wózku, który będzie poruszał się po torze, a drugi magnes pod torze. Gdy magnesy są ustawione w taki sposób, aby ich pola magnetyczne były skierowane w tę samą stronę, to siły odpychania powodują, że wózek z magnesem unosi się nad torem i lewituje.
Innym przykładem projektu DIY związanego z lewitacją magnetyczną jest tzw. "magnetic levitation device" (urządzenie do lewitacji magnetycznej). Do wykonania tego projektu potrzebne będą również dwa magnesy neodymowe o dużej mocy, ale tym razem umieszczone w odległości kilku centymetrów nad sobą. Gdy magnesy są ustawione w taki sposób, aby ich pola magnetyczne były skierowane w tę samą stronę, to obiekt umieszczony między nimi może unosić się w powietrzu i lewitować.
Ważne jest jednak, aby podczas wykonywania projektów DIY związanych z lewitacją magnetyczną zachować ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa, ponieważ magnesy neodymowe są bardzo silne i mogą przyciągać się do siebie z dużą siłą, co może powodować uszkodzenia lub obrażenia

Tagi:

#magnesy#lewitacja magnetyczna#zastosowania magnesów

sobota, 18:00 02.04.2022
logo Dhit sp. z o.o.

e-mail: bok@dhit.pl

tel: +48 888 99 98 98