magnesy neodymowe

Magnesy z neodymu Nd2Fe14B - oferta naszego sklepu. Wszystkie oferowane przez nas magnesy z neodymu można znaleźć na poniższej liście zobacz cennik magnesów

magnes dla poszukiwaczy F200 GOLD z mocnym udźwigiem

Gdzie zakupić bardzo mocny neodymowy magnes? Uchwyty z magnesów w trwałej i szczelnej obudowie idealnie nadają się do użytkowania w niesprzyjających warunkach klimatycznych, w tym również w czasie opadów śniegu i deszczu zobacz...

uchwyty magnetyczne

Magnetyczne uchwyty mogą być używane do usprawniania procesów produkcyjnych, odkrywania podwodnych terenów lub do poszukiwania skał kosmicznych z kruszcu. Mocowania to śruba 3x [M10] duży udźwig czytaj więcej nt....

Gwarantujemy wysyłkę zamówionych magnesów w dzień zlecenia jeżeli zlecenie złożone jest do 14:00 w dni robocze.

logo Dhit sp. z o.o.
diagram pola magnetycznego

Czy można zablokować pole magnetyczne?

Magnetyzm fascynuje ludzi od wieków. Jego tajemnicza moc przyciągania i odpychania stanowiła przedmiot zastanawiania się wielu. Chociaż ludzie często zadają to pytanie, prosta odpowiedź brzmi: nie można całkowicie "zablokować" pola magnetycznego. Przyroda postanowiła, że linie pola magnetycznego muszą kończyć się na przeciwnym biegunie. Przykładem może być pole magnetyczne naszej Ziemi.

Magnetyzm jak gąbka?

Aby zrozumieć, jak działa przepuszczalność i nasycenie, wyobraźmy sobie gąbkę. Niektóre gąbki mają większe dziury, inne gęstszą strukturę, ale wszystkie chłoną wodę do pewnego punktu. Podobnie jest z materiałami używanymi do przekierowywania pól magnetycznych: mają różne zdolności przepuszczalności i różne punkty nasycenia. Ostatecznie wybór materiału zależy od konkretnego zastosowania i potrzeb.

Ochrona przed polem magnetycznym

Nie można zablokować pola magnetycznego, ale można je przekierować. Proces ten nazywamy "Ekranowaniem Magnetycznym". Aby to osiągnąć, sprzęt wymagający ochrony jest umieszczany wewnątrz struktury wykonanej z materiału o wysokiej przewodności magnetycznej, takiego jak stal. Linie pola magnetycznego przepływają wtedy przez ten materiał, chroniąc wrażliwe komponenty, takie jak delikatna elektronika.

MuMetal® - specjalista wśród materiałów

MuMetal® to unikalny stop metalu, który jest wyjątkowo skuteczny w ekranowaniu magnetycznym. Charakteryzuje się bardzo wysoką przewodnością magnetyczną, co pozwala mu na skuteczne "pochłanianie" pól magnetycznych. Dzięki temu jest powszechnie stosowany w wielu zastosowaniach, od medycyny po elektronikę.

Wyzwania w transporcie lotniczym

Transport separatorów magnetycznych stanowi wyzwanie dla wielu firm. Na świecie obowiązują surowe przepisy dotyczące transportu sprzętu naładowanego magnetycznie, zwłaszcza w transporcie lotniczym. Powodem jest ryzyko zakłócenia działania precyzyjnych instrumentów pokładowych samolotu, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do poważnych awarii lub wypadków.
Aby zminimalizować te potencjalne zagrożenia, opracowano międzynarodowe wytyczne bezpieczeństwa. Jednym z zaleceń jest umieszczanie magnesów w sposób, aby ich bieguny były przeciwnie skierowane do siebie - biegun północny jednego magnesu obok bieguna południowego drugiego. Takie ułożenie pomaga neutralizować pole magnetyczne, które wytworzyłyby oba magnesy.
Ponadto zaleca się otaczanie magnesów cienkimi arkuszami stali. Stal, jako materiał o dużej permeabilności magnetycznej, działa jak "przewodnik" dla linii pola magnetycznego. W praktyce oznacza to, że pole magnetyczne, zamiast rozprzestrzeniać się na zewnątrz, jest "przyciągane" do arkusza stali i prowadzone wzdłuż jego powierzchni. Dzięki temu zewnętrzne zakłócenia magnetyczne są znacznie zredukowane.
Warto również dodać, że transport magnetycznych separatorów i innych naładowanych magnetycznie urządzeń wymaga nie tylko specjalistycznego opakowania, ale także odpowiednich dokumentów i certyfikatów potwierdzających zgodność z międzynarodowymi przepisami. Wiele firm transportowych i linii lotniczych wymaga przedstawienia takich dokumentów przed zaakceptowaniem przesyłki do transportu.

Jakie dokumenty posiada ładunek magnetyczny?

Przy transporcie naładowanych magnetycznie urządzeń, takich jak separatory magnetyczne, do przesyłki często wymagane są określone dokumenty, które potwierdzają, że ładunek spełnia międzynarodowe przepisy bezpieczeństwa oraz umożliwiają zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa podczas transportu. Dokumenty te mogą obejmować:
Deklaracja Towarów Niebezpiecznych (DGN - Dangerous Goods Declaration): Dokument, który opisuje naturę i ilość towarów niebezpiecznych, które są przewodzone. Wskazuje on również, że przesyłka jest odpowiednio opakowana, etykietowana i oznakowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Karta Charakterystyki (SDS - Safety Data Sheet): Dokument, który dostarcza szczegółowych informacji na temat właściwości fizyczno-chemicznych materiału, potencjalnych zagrożeń, zaleceń dotyczących postępowania w przypadku wycieku oraz środków pierwszej pomocy.
Certyfikat opakowania: Potwierdzenie, że użyte opakowanie jest odpowiednie do transportu materiałów niebezpiecznych i zostało przetestowane w celu spełnienia konkretnych wymogów.
Instrukcje dla załogi: Instrukcje dotyczące postępowania w przypadku sytuacji awaryjnej związanej z ładunkiem.
Etykiety i oznaczenia: Oznaczenia wskazujące, że w przesyłce znajdują się materiały magnetyczne lub inne towary niebezpieczne.
Licencje i pozwolenia: W niektórych przypadkach, w zależności od kraju docelowego lub kraju tranzytowego, mogą być wymagane specjalne licencje lub pozwolenia na transport towarów niebezpiecznych.
Zawsze warto skonsultować się z przewoźnikiem oraz zorientować się w obowiązujących przepisach dotyczących transportu towarów niebezpiecznych w kraju wysyłki, kraju docelowym oraz ewentualnych krajach tranzytowych.

Ewolucja wiedzy o magnetyzmie

Nasz zrozumienie magnetyzmu przeszło długą drogę od czasów, kiedy ludzie wierzyli, że magnesy posiadają magiczną moc. Dziś magnetyzm jest jednym z filarów fizyki i jest szeroko stosowany w technologii, medycynie i innych dziedzinach nauki.

Uwaga magnesy!

Zarządzanie i kontrolowanie magnesów może być wyzwaniem, głównie dlatego, że nie można całkowicie zablokować pola magnetycznego. Wybór odpowiedniego materiału do ekranowania zależy od konkretnej potrzeby. Często stal okazuje się być idealnym rozwiązaniem, ale w niektórych przypadkach specjalistyczne materiały, takie jak MuMetal, mogą być bardziej odpowiednie.

Tagi:

#magnetyzm#ekranowanie magnetyczne#blokada magnesu#mumetal#blokada pola magnetycznego

poniedziałek 2023-09-18T18:00:00
logo Dhit sp. z o.o.

e-mail: bok@dhit.pl

tel: +48 888 99 98 98