
Jak można rozmagnesować magnes?
Utrata właściwości magnesu to dla niektórych niepożądane zjawisko, którego za wszelką cenę chce się uniknąć. Inni wręcz celowo szukają sposobu, aby zminimalizować specyficzne działanie pola magnetycznego, co jest jak najbardziej możliwe. Po co ludzie szukają sposobów na minimalizację skutków zmiennego pola magnetycznego? Jak można tego dokonać?
Do czego przydaje się demagnetyzacja?
Zakładając, że dana osoba nie chce sprawić komuś psikusa, warto zastanowić się, dlaczego ktokolwiek chciałby celowo zmienić przeznaczenie magnesu. Warto tu zaznaczyć, że czasami przypadkowemu namagnesowaniu ulegają inne przedmioty, takie jak podzespoły w maszynach lub inne metalowe części urządzeń. Obecność pola magnetycznego może zaburzyć ich działanie, co w niektórych przypadkach może skutkować na przykład niepożądanym uruchomieniem alarmu lub zbyt szybkim zużyciem.
Czasami też dany magnes może działać zwyczajnie zbyt mocno, przyciągając także to, co powinien zostawić w spokoju. Niektóre magnesy mogą także gromadzić niechciane elementy, jak żelazne opiłki. Ich obecność wpływa nieraz na działanie maszyny, na przykład skutkując szybszym zużyciem pewnych elementów. Z tych powodów demagnetyzacja czasami okazuje się koniecznością
Sprawdzone sposoby na rozmagnesowanie przedmiotu
Każdy magnes z biegiem czasu traci stopniowo swoje zdolności. W przypadku niektórych modeli proces ten może trwać jednak wiele lat, więc czekanie na samoistne zmniejszenie skuteczności czasami nie wystarcza. W takim przypadku warto wypróbować którąś z tych metod:
uderzenie – wystawienie na wstrząsy oraz zniszczenie wskutek ciosów ciężkim narzędziem znacznie osłabia magnes, kluczową rolę odgrywa tu odpowiednio duża wibracja;
rozgrzanie – każdy rodzaj magnesu ma tzw. punkt Curie, czyli maksymalną temperaturę, do której można go rozgrzać, po jej przekroczeniu traci on swoje właściwości;
wystawienie na działanie innego magnesu – metoda ta działa szczególnie dobrze w połączeniu silniejszego i słabszego magnesu, odpowiednie ułożenie lub pocieranie tego mocniejszego powinno skutecznie rozmagnetyzować słabszy.
Rozmagnesowanie magnesu nie musi być wcale trudne. Stopień trudności zależy przede wszystkim od jego początkowej siły oraz użytej metody.
Tagi:
#ciekawostka#właściwości magnesów#magnesywtorek, 18:00 02.11.2021