magnesy neodymowe

Magnesy neodymowe co to? Praktycznie wszystkie magnesy z neodymu, które mamy na stanach magazynowych, znajdują się na liście poniżej sprawdź cennik magnesów

uchwyt z magnesem do poszukiwań w wodzie F550 BlackSiver z silnym udźwigiem

Gdzie kupić mocny neodymowy magnes? Magnetyczne uchwyty w solidnej i szczelnej stalowej obudowie nadają się doskonale do stosowania w trudnych, wymagających pogodowych warunkach, w tym również w deszczu i podczas śniegu czytaj więcej nt....

uchwyty magnetyczne

Uchwyty magnetyczne mogą być używane do usprawnienia procesów produkcyjnych, eksploracji podwodnych terenów lub do znajdowania skał kosmicznych ze złota. Mocowania to śruba 3x [M10] duża siła zobacz ofertę...

Gwarantujemy wysyłkę zamówienia z magnesami tego samego dnia jeżeli zamówienie złożone jest przed 14:00 w dni pracujące.

logo Dhit sp. z o.o.
magnetyczne zwierzeta

Czy magnesy oddziałują na zwierzęta?

Ludzie potrafią wykorzystywać magnesy do swoich celów i ciężko byłoby sobie wyobrazić bez nich życie. Mimo że na co dzień ich nie widać, to te często niepozorne elementy są częściami wielu różnych mechanizmów, których codziennie używamy. Pole magnetyczne zmieniane przez magnesy nie oddziałuje zbytnio na ludzi, jednak czy w przypadku zwierząt jest tak samo? Czy obecność magnesu może zmienić ich zachowanie?

magnetyczne zwierzeta

Niektóre zwierzęta mają własny kompas

Zastanawialiście się kiedyś, jak jaskółki docierają do ciepłych krajów? Oczywiście leci najkrótszą drogą powietrzną. Ale co ich pcha w tym kierunku? Rodzaj instynktu? Naukowcy wymyślili dwie możliwe teorie.
Pierwsza teoria mówi o kryptochromie białkowym, który znajduje się w ptasim oku. Dzięki kryptochromowi ptaki widzą pole magnetyczne Ziemi. Białko to występuje również u owadów i innych zwierząt. Odkryto go nawet u ludzi. Naukowcy próbują więc dowiedzieć się, czy dana osoba jest wrażliwa na rozpoznawanie pól magnetycznych. Jednak wyniki nie zostały jeszcze potwierdzone.
Druga teoria mówi o magnetorecepcji, czyli zdolności poruszania się w polu magnetycznym Ziemi. Magnetorecepcja została odkryta u niektórych zwierząt. Należą do nich żółwie morskie, kraby, ryby itp. Potrafią wyczuwać i nawigować w kierunku pola magnetycznego Ziemi, a ich własne ciało działa jak kompas.

magnetyczne góry

Góry magnetyczne bez grawitacji?

Na świecie jest bardzo dużo gór magnetycznych, w których samochody lub inne przedmioty są ciągnięte w kierunku przeciwnym do wyznaczonego przez grawitację, czyli pod górę. Takie ścieżki odchylenia grawitacyjnego stały się bardzo popularne. W Internecie jest wiele filmów entuzjastów testujących moc magnetycznych gór. Prawda jest jednak taka, że ​​jest to złudzenie optyczne. Nasza głowa wybiera jako horyzont wzgórze, z którego prowadzi ścieżka w dół. Dlatego samochód lub inny przedmiot wydaje się być ciągnięty wbrew grawitacji.

magnetyczne doliny

Doliny magnetyczne bez grawitacji?

Jeśli jednak spojrzymy pod kątem prawdziwego horyzontu, stwierdzimy, że samochód faktycznie jedzie w dół zgodnie z prawem grawitacji. A magnetyczne góry to tylko złudzenie.

Magnesy zawsze mają dwa bieguny!

Jak już wiadomo z lekcji fizyki, magnes ma zawsze dwa bieguny – północny i południowy. Ale co się stanie, jeśli przetniemy magnes na pół lub przetniemy go na pół? Obie połowy będą miały swoje własne bieguny południowe i północne. Rolnicy dają krowom magnes do jedzenia. Jest to technika stosowana od wielu lat. Krowa czasami zjada gwóźdź lub kawałek metalowego ogrodzenia. Aby zapobiec zniszczeniu jej narządów, krowom podaje się mały magnes do połknięcia. Choć pozostanie w żołądku na zawsze, ochroni je przed śmiertelnym działaniem zjedzonych metalowych przedmiotów.

Pole magnetyczne kluczem do zagadki

Większość zwierząt jest naturalnie bardziej wyczulona na obecność pola magnetycznego niż ludzie. Zaobserwowano, że niektóre z nich do spoczynku układają się wyłącznie w linii północ-południe. Korzystają także z miejsc korzystnych pod względem pola, aczkolwiek nie zawsze – koty na przykład preferują przebywanie tam, gdzie wielu ludzi czuje się źle. Warto tutaj zaznaczyć, że przy badaniu okoliczności brano też pod uwagę zapachy, widok oraz inne czynniki mogące mieć wpływ na zachowanie zwierząt, jednak – w przeciwieństwie do pola magnetycznego – nie miały one znaczenia.

Czy magnes mógłby mieć wpływ na skuteczność polowania lisa?

Niemieccy naukowcy zauważyli interesujący schemat zachowań lisów. Zwierzęta te, korzystając z fenomenalnego węchu oraz słuchu, potrafią zlokalizować zdobycz ukrytą pod grubą warstwą śniegu lub trawy. Wyskakują wówczas w powietrze i spadają na ofiarę. Co ciekawe, skuteczność ich polowania rosła wtedy, gdy ustawiały się pyskiem w kierunku północnego wschodu. To, czy obecność magnesu, który zmienia pole magnetyczne, wpłynęłaby na odsetek udanych łowów, pozostaje póki co w sferze domysłów.

Zmiany zachowania psów w obecności magnesów

Naukowcy z Izraela przeprowadzili badania dotyczące zachowań psów podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Okazało się, że naturalnie ustawiały się one podobnie jak inne zwierzęta w trakcie snu, czyli na linii północ-południe. Jeśli jednak w pobliżu znalazła się osoba z magnesem, czworonogi miały problem z określeniem kierunku i ich zachowania nie określała taka celowość. Niektórzy snują na podstawie tego faktu domysły o wykorzystywaniu tego „szóstego zmysłu” do poszukiwań.

Jak magnes może pomóc chronić rekiny?

Badania z wykorzystaniem magnesów pozwoliły stwierdzić, że rekiny to stworzenia niezwykle wrażliwe na anomalie pola magnetycznego. Wyczuwając w wodzie niepożądanych przedmiot, wręcz natychmiast zawracały, unikając spotkania. To ważna informacja dla naukowców, a przede wszystkim rybaków i osób związanych z ochroną zagrożonych gatunków. Jeśli bowiem udałoby się zamontować na sieciach rybackich magnesy, to być może rekinom łatwiej byłoby unikać zaplątania się w nie. Dzięki temu ich populacja nie byłaby tak narażona na nieodpowiedzialne działania niektórych poławiaczy.
Zwierzęta dostarczają naukowcom coraz to nowych informacji dot.oddziaływania pola magnetycznego.Część z tych informacji być może uda się wykorzystać na nasz użytek, a inne mogą przyczynić się do ochrony szczególnie zagrożonych gatunków.

Tagi:

#krowy#magnesy dla krów#magnetyczne zwierzęta

niedziela 2022-01-02T18:00:00
logo Dhit sp. z o.o.

e-mail: bok@dhit.pl

tel: +48 888 99 98 98