Jak koty radziły sobie z drzwiami przesuwnymi?
O tym, jak dużym problemem mogą być uciekające zwierzęta domowe, wie wielu ich właścicieli. Szczególnie że ci czteronożni spryciarze bardzo szybko się uczą i potrafią sobie radzić z różnymi nietypowymi sytuacjami, na przykład z otwieraniem drzwi. Dokładnie taki problem miał pewien Australijczyk. Jego koty, których miał kilka, uwielbiały wędrówki po całym domu. Nauczyły się też otwierać drzwi przesuwne, których ów właściciel miał kilka w budynku. Oczywiście o ich zamykaniu nie było mowy - po otwarciu żaden z kotów nie zamierzał ich za sobą zamykać, bo i po co. Cała ta sytuacja mocno irytowała Australijczyka, i w pewnym momencie postanowił on coś z tym zrobić. Przede wszystkim potrzebne było rozwiązanie, które nie utrudniałoby codziennego funkcjonowania domownikom, a jednocześnie nie pozwalało zwierzętom na ciągłe wędrówki po domu. Ze względu na konstrukcję w drzwiach przesuwnych nie było możliwości zamontowania klasycznych klamek i zamków, potrzebny był więc inny pomysł. Rozwiązaniem okazały się typowe magnesy neodymowe, które można bez problemów dostać w wielu sklepach. Sam montaż nie nastręczał problemów, był szybki i nie ingerujący w strukturę drzwi, a bardzo skutecznie całość zabezpieczyła przed kocimi spacerami.
Magnesy jako zabezpieczenie przed otwieraniem drzwi.
Magnesy neodymowe charakteryzują się tym, że pomimo niewielkich rozmiarów posiadają one ogromną siłę. Magnes o kilku centymetrach kwadratowych powierzchni może być tak silny, że dorosły człowiek będzie miał problemy z jego oderwaniem od metalowej powierzchni. Pomysłowy Australijczyk postanowił kupić niewielkie, ale mocne magnesy wpuszczane, po jednej parze na każde drzwi. Taka para magnesów charakteryzuje się tym, że będą się mocno odpychać, jeśli zbliży się je do siebie tymi samymi biegunami, lub też przyciągać przy biegunach przeciwnych. Na futrynie został umieszczony jeden z magnesów, na bocznej krawędzi skrzydła przymocowany drugi. Dzięki temu, po zamknięciu drzwi magnesy przyciągały się do siebie, stanowiąc dodatkowe zabezpieczenie przed otwarciem. Siła tego przyciągania była na tyle niewielka, że domownicy bez przeszkód mogli wszystko otwierać, ale dla kotów stanowiła już barierę nie do pokonania. Pomysł ten można wykorzystać nie tylko do zabezpieczenia przed zwierzętami. Różnego rodzaju szafki czy szuflady czy szafki wnękowe mogą być wyposażone w magnetyczne zamki, które zabezpieczą przed otwieraniem. Ogromną zaletą użycia magnesów jest to, że ich montaż nie musi wymagać jakiejś specjalistycznej pracy. Można je po prostu przykleić na kleju lub za pomocą specjalnej taśmy, ale oczywiście nie ma też problemów, żeby zostały wpuszczone w płytę meblową.
Prosty sposób na zawsze domykające się drzwi
Drzwi, które czy to na skutek przeciągu, czy błędu konstrukcyjnego nie domykają się do końca, mogą być prawdziwym utrapieniem. Zamiast każdej nocy przystawiać do nich stołek albo stolik, kup dwa magnesy. Jeden z nich umieść na skrzydle, a drugi na framudze, pamiętając o tym, by były na tej samej wysokości. Jeżeli jeden z elementów jest zaś metalowy, wystarczy ci tylko jeden magnes.
Tagi:
#zabezpieczenie drzwiponiedziałek 2021-08-02T18:00:00