Zalecenia dotyczące bezpiecznego używania magnesów neodymowych.
magnety neodymowe są silniejsze niż inne rodzaje magnesów
Magnesy neodymowe to bardzo silne magnesy, które stanowią zagrożenie w określonych przypadkach. Warto pamiętać, że magnesy neodymowe są bardzo mocne i mogą przyciągać inne przedmioty metalowe, co może doprowadzić do obrażeń lub uszkodzenia ciała.
W momencie gdy jest to konieczne pracować z magnesami neodymowymi, istotne jest, aby zachować szczególną ostrożność i przestrzegać właściwe środki bezpieczeństwa, takie jak zakładać odpowiednie ubrania ochronne (np. gogle ochronne), unikanie z magnesami blisko komputera lub innych urządzeń elektronicznych, oraz utrzymywanie magnesów oddzielnie, aby zapobiec przyciągnięciu się magnesów i potencjalnego uszkodzenia, przez co w sytuacji zderzenia strzępy są wyrzucane i stanowią zagrożenie dla Twoich oczu.
Magnesy neodymowe są także niezwykle twarde i łamliwe, więc warto unikać uderzeń, rzucania lub upuszczania magnesów, gdyż mogą one szybko się rozbić lub pękać.
Podsumowując, magnesy neodymowe są niezwykle silnymi instrumentami, które mogą być niebezpieczne jeśli nie są używane z należytą rozwagą, zatem ważne jest, aby przestrzegać właściwe środki bezpieczeństwa podczas ich używania.

Pracuj na metalowym stole albo na powierzchni tak, aby magnesy pozostały tam, gdzie je ustawisz oraz aby nie "poleciały" złączyły się do innych.
Przetrzymuj magnesy w odległości co najmniej 20 cm od wrażliwych sprzętów elektronicznych i pamięci masowych.
W przypadku pracy z magnesami powinieneś nosić okulary ochronne i rękawice robocze (w razie konieczności).
Magnesy utrzymują swoją moc magnetyczną przez stulecia w chwili, gdy będziemy przechowywać je w warunkach i temperaturze pokojowej.
W celu oddzielenia magnesów powinieneś chwycić wierzchni magnes oraz wysunąć go ze stosu oraz szybko pociągnąć.
Dzieci pod żadnym pozorem nie mogą wykorzystywać magnesów neodymowych do rozrywki.
Natychmiast przyłóż lód do jakiejkolwiek ściśniętej skóry, aby zminimalizować ból. W sytuacji kontaktu z większymi magnesami może dojść do poważnych obrzęków.
W sytuacji trzymania magnesu w dłoniach, wówczas powinieneś pamiętać o tym, aby trzymać dłonie we właściwej odległości od siebie.
Nie możesz wiercić i podgrzewać magnesów neodymowych.
Jeżeli sobie zrobisz krzywdę oczywiste jest że, jeżeli pojawią się poważne obrażenia, wówczas należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.
Zachowaj rozwagę przy magnesach neodymowych
Unikaj kontaktu z magnesami neodymowymi w przypadku alergii na nikiel.
Badania wyraźnie przedstawiają mały odsetek osób, które cierpią na alergię na metale takie jak nikiel. Reakcja alergiczna często objawia się zaczerwienieniem oraz wysypką skórną. Jeśli masz alergię na nikiel, spróbuj ubrać rękawiczki bądź unikać bezpośredniego kontaktu z niklowanymi neodymowymi magnesami.
Porównując magnesy neodymowe do ferrytowych (odszukasz je w głośnikach) są one 10-krotnie mocniejsze, a ich moc może Cię zaskoczyć.
Na naszej stronie znajdziesz informacje na temat tego, jak używać magnesy neodymowe. To da szansę Tobie uniknąć uszkodzeń ciała oraz magnesów.
Utrzymuj neodymowe magnesy z daleka od osób z rozrusznikiem serca.
Magnesy neodymowe wytwarzają mocne pole magnetyczne. Skutkiem tego jest zakłócanie pracy symulatora serca. Dochodzi do tego, gdyż tego typu urządzenia mają funkcję jego dezaktywizacji w polu magnetycznym.
Magnesy mogą przyciągać się do siebie razem, zaciskać skórę i sprawiać znaczne obrzęki.
Magnesy neodymowe skaczą oraz trzaskają wzajemnie o siebie w promieniu od kilku do około 10 cm od siebie. W przypadku położenia palca na drodze magnesu neodymowego, w takim przypadku może dojść do ścięcia lub nawet złamania.
Magnesy neodymowe mogą zostać rozmagnesowane w wysokich temperaturach.
Pomimo tego, iż magnesy dały dowody, że mają swoją skuteczność nawet do 80°C lub 175°F, temperatura ta może zmieniać się w zależności od rodzaju materiału, kształtu i zastosowania danego magnesu.
Pyły tz. proszek z magnesów neodymowych są niezwykle łatwopalne dlatego uważaj z ogniem.
Unikaj wiercenia bądź obróbki mechanicznej magnesów neodymowych. Jeśli pokruszysz magnes na proszek bądź pył, wówczas powstanie materiał bardzo łatwopalny.
W przypadku magnesów neodymowych bardzo szybko o ich ukruszenie.
Neodymowe magnesy są kruche i będą się łamać, jeżeli pozwolimy im uderzyć ze sobą, nawet z odległości kilku centymetrów. Są one pokryte błyszczącym niklowaniem podobnie jak stal, lecz nie są one tak twarde. W przypadku zderzenia się dwóch magnesów może dojść do sytuacji rozstrzału kawałeczków w różnych kierunkach. W takim przypadku koniecznie chroń swoje oczy.
Trzymaj neodymowe magnesy z dala od GPSa oraz telefonu.
Neodymowe magnesy są źródłem silnego pola magnetycznego, które jest przyczyną zaburzeń w magnetometrach oraz kompasach używanych w nawigacji oraz wewnętrzne kompasy urządzeń takich jak telefony i nawigacja GPS.
Powinieneś trzymać neodymowe magnesy z dala od portfela, komputera i telewizora.
Pole magnetyczne, które jest wytwarzane przez magnesy neodymowe może w sposób trwały niszczyć nośniki magnetyczne, przykładowo: dyskietki, taśmy VHS, dyski HDD, karty bankomatowe, magnetyczne karty identyfikacyjne, taśmy kasetowe magnetofonowe audio bądź różne urządzenia. Magnesy mogą również niszczyć videa, telewizory, monitory komputerowe CRT. Nie zapominaj o tym, by neodymowe magnesy nie były w pobliżu tych urządzeń elektronicznych.
Ważne, aby neodymowe magnesy nie były w pobliżu najmłodszych.
Nie wszystkie magnesy neodymowe są zabawkami, toteż nie pozwól, by dzieci się nimi bawiły. W momencie małych magnesów może dojść do ich połknięcia i następnie zadławienia. W takim przypadku konieczna jest operacja w celu ich wyciągnięcia. W najgorszym wypadku może dojść do śmierci.
Środki ostrożności!
Aby zobrazować dlaczego magnesy neodymowe są aż tak niebezpieczne, przeczytaj artykuł - Jak niebezpieczne są silne magnesy neodymowe?