loading...
0 shopping_cart

Co to jest magnes neodymowy?

Wynalezione pod koniec ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najskuteczniejszym dostępnym rodzajem magnesu stałego. Ich skuteczność, mały rozmiar i niewysoki koszt umożliwiły wielki rozwój w technice audio, w budowie napędów elektrycznych oraz wielu pozostałych obszarach.

Neodymowe magnesy wykonane są ze konglomeratu oznaczanego jako NdFeB - neodym, żelazo i bor. Należą do magnesów metalowych sporządzonych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich pozwala im wytwarzać silne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są drogie, lecz magnetyczne pola są tak niezwykle silne, iż daje się budować wyjątkowo drobne magnesy, a subtelniejsze magnesy są w finalnym rozrachunku tańsze.

Identycznie jak w przypadku innych mocno magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są łamliwe, dlatego wzbogaca się je o specjalną osłonę profilaktyczną z trwalszego metalu, takiego jak nikiel, bądź mocno elastycznego surowca, takiego jak plastik.

Obecnie magnesy neodymowe powstają w różnych kategoriach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie posiadał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to do mocy magnetycznej medycznych maszyn do rezonansu magnetycznego, które potrzebują specjalnego, wolnego od metalu wnętrza. Urządzenia takie mają magnesy, które funkcjonują z mocą mniej więcej 3 Tesli.

Wszelkie materiały ferromagnetyczne zatracają własny magnetyzm w efekcie ocieplania; temperaturę, w której niszczą swój magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy zatracają swoją siłę w szczycie temperatur od 80 oC do 230 stopni C i jest to zależne od typu magnesu. Chociaż skrajna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest jednak mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu kolejnych wyrobów magnetycznych.

Neodymowe magnesy zapewniły skonstruowanie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Aby miniaturowa wkładka słuchawkowa miała właściwą siłę, aby dźwięk rozbrzmiewał idealnie, magnesy w przetwornikach audio potrzebują mocnego pola magnetycznego. Chociaż słuchawki douszne występowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie wystarczały jednakże do odsłuchu o wysokiej próbie. Mały rozmiar oraz dobra dokładność odtwarzanego dźwięku dousznych wkładek zdecydowanie się dołożyły do ekspansji odtwarzacza MP3.

Mnóstwo wdrożeń neodymowego magnesu wymyślili Hobbyści. Są używane chociażby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych , a przede wszystkim w silnikach elektrycznych, które zastępują napędy spalinowe w konstrukcjach samolotów, łodzi oraz samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze modele neodymowych magnesów powodują pewne niebezpieczeństwa, o których należałoby powiedzieć. Dwa magnesy potrafią przysunąć się nawzajem z wystarczającą energią, żeby się roztrzaskać bądź nawet złamać palce, jeśli dłoń znajdzie się na drodze ich przybliżania. W wypadku połknięcia, dwa magnesy potrafią zdusić przewód pokarmowy, wywołując ucisk oraz mocne obrażenia. Silne pola magnetyczne mogą upośledzać funkcjonowanie rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest jednocześnie dostatecznie silne, żeby anulować informacje z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej lub z dysku. Magnesy neodymowe o znacznych rozmiarach nie mogą być przesyłane transportem lotniczym ponieważ mogą utrudniać pracę nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasz firmowy serwis https://dhit.pl nie wspiera Microsoft IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube