loading...
0 shopping_cart

Co to jest magnes stały?

Wynalezione pod koniec minionego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym niedrogim rodzajem magnesu trwałego. Ich moc, drobny rozmiar , a także niski koszt zapewniły ogromny postęp technologii audio, w architekturze napędów elektrycznych i wielu różnych branżach.

Neodymowe magnesy wykonane są ze stopu określanego jako NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Są w grupie magnesów metalicznych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im generować intensywne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, jednak pola magnetyczne są tak niezwykle mocne, iż można budować bardzo drobne magnesy, a przecież mniejsze magnesy są w finalnym bilansie tańsze.

Identycznie jak w charakterystyce pozostałych silnie magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są kruche, dlatego wzbogaca się je o specjalną powłokę przeciwrdzewną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, bądź mocno sprężystego materiału, takiego jak plastik.

Współcześnie magnesy neodymowe powstają w różnych kategoriach mocy od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie miał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to w tej wersji do zdolności magnetycznej medycznych maszyn do rezonansu magnetycznego, jakie wymagają szczególnego, wolnego od metalu pomieszczenia. Maszyny takie posiadają magnesy, które działają z energią mniej więcej 3 Tesli.

Wszystkie produkty ferromagnetyczne gubią własny magnetyzm w efekcie nagrzewania; temperaturę, w której niszczą własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy gubią swoją wytrzymałość w szczycie temperatur od 80 oC do 230 stopni C w zależności od asortymentu magnesu. Chociaż najniższa temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest przecież niższa niż w przypadku wielu kolejnych materiałów magnetycznych.

Magnesy neodymowe zapewniły stworzenie profesjonalnych słuchawek dousznych. Żeby mała wkładka słuchawkowa wykorzystywała właściwą skuteczność, by dźwięk brzmiał dobrze, magnesy w przetwornikach audio żądają silnego pola magnetycznego. Choć douszne słuchawki funkcjonowały przed magnesami neodymowymi, nie wystarczały jednakże do odsłuchu o wysokiej próbie. Niewielki wymiar oraz doskonała wierność odtwarzanego dźwięku wkładek dousznych wiele wniosły do ekspansji odtwarzacza MP3.

Wiele pomysłów na wykorzystanie neodymowego magnesu mają na koncie Hobbyści. Są stosowane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych oraz w silnikach elektrycznych, które zastępują silniki spalinowe w projektach samolotów, łodzi i w innych pojazdach. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze rodzaje neodymowych magnesów generują określone zagrożenia, o jakich trzeba wiedzieć. Dwa magnesy mogą przysunąć się wzajemnie z wystarczającą energią, by się rozkruszyć bądź nawet połamać palce, jeśli ręka będzie akurat na linii ich przyciągania. Gdy dochodzi do połknięcia, dwa magnesy mogą ścisnąć przewód pokarmowy, powodując dyskomfort , a przede wszystkim poważne obrażenia. Mocne magnetyczne pola potrafią zakłócać pracę rozruszników serca. Są również odpowiednio silne, żeby skasować dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej czy z dysku. Neodymowe magnesy o okazałych gabarytach nie powinny być transportowane drogą lotniczą bowiem potrafią zakłócać działanie urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, lecz nasz serwis https://dhit.pl nie obsługuje przeglądarki Internet Explorer. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube