loading...
0 shopping_cart

Co to jest magnes trwały?

Odkryte pod koniec poprzedniego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym osiągalnym typem magnesu stałego. Ich siła, niewielki rozmiar , a także niski koszt zainicjowały ogromny rozwój w technice audio, w budowie silników elektrycznych plus wielu innych branżach.

Neodymowe magnesy wyprodukowane są ze stopu zwanego NdFeB - neodym, żelazo oraz bor. Należą do magnesów metalicznych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich umożliwia im generować mocne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, lecz magnetyczne pola są tak skuteczne, że można tworzyć bardzo małe magnesy, a przecież subtelniejsze magnesy są w finalnym rachunku tańsze.

Podobnie niczym w charakterystyce pozostałych silnie magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są kruche, więc daje się im specyficzną warstwę profilaktyczną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, lub mocno sprężystego surowca, takiego jak plastik.

Dzisiaj magnesy neodymowe istnieją w rozmaitych klasach mocy od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie miał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to do skuteczności magnetycznej leczniczych urządzeń do rezonansu magnetycznego, jakie wymagają osobnego, wolnego od metalu pomieszczenia. Maszyny takie wykorzystują magnesy, które pracują z mocą mniej więcej 3 Tesli.

Wszystkie wyroby ferromagnetyczne tracą własny magnetyzm w efekcie ocieplania; temperaturę, w której trwonią macierzysty magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe tracą swoją moc w szczycie temperatur od 80 oC do 230 oC i jest to zależne od gatunku magnesu. Wprawdzie skrajna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest wszak niższa niż przy podobnych parametrach wielu kolejnych produktów magnetycznych.

Magnesy neodymowe umożliwiły stworzenie specjalistycznych słuchawek dousznych. Aby miniaturowa wkładka słuchawkowa posiadała właściwą moc, by dźwięk brzmiał dobrze, magnesy w przetwornikach audio wymagają dużego pola magnetycznego. Choć douszne słuchawki funkcjonowały przed magnesami neodymowymi, nie wystarczały wszakże do odsłuchu o doskonałej jakości. Miniaturowy gabaryt plus odpowiednia wierność odtwarzanego dźwięku wkładek dousznych przyczyniły się do ekspansji odtwarzacza MP3.

Mnóstwo pomysłów na wykorzystanie magnesu neodymowego znaleźli Hobbyści. Są stosowane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych , a przede wszystkim w silnikach elektrycznych, które zastępują napędy spalinowe w projektach samolotów, łodzi oraz samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze modele magnesów neodymowych generują realne ryzyka, o jakich warto powiedzieć. Dwa magnesy potrafią przyciągnąć się nawzajem z wystarczającą energią, żeby się rozkruszyć bądź nawet złamać palce, gdy ręka znajdzie się na drodze ich przyciągania. Gdy dochodzi do połknięcia, dwa magnesy mogą ścisnąć przewód pokarmowy, powodując ból , a przede wszystkim mocne zranienia. Silne pola magnetyczne potrafią upośledzać funkcjonowanie rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest także wystarczająco silne, żeby skasować dane z nośnika na przykład z dysku lub z paska magnetycznego karty kredytowej. Neodymowe magnesy o okazałych gabarytach nie mogą być przesyłane transportem lotniczym ponieważ mogą utrudniać działanie urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, ale nasz serwis https://dhit.pl już nie wspiera IE. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube