loading...
0 shopping_cart

Neodymowy magnes - cóż to takiego?

Skonstruowane na w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najskuteczniejszym dostępnym wariantem magnesu stałego. Ich skuteczność, mały rozmiar oraz niewielki koszt zainicjowały ogromny postęp technologii audio, w konstrukcji napędów elektrycznych oraz wielu różnych zakresach.

Neodymowe magnesy wyprodukowane są ze stopu zwanego NdFeB - neodym, żelazo i bor. Są w grupie magnesów metalicznych sporządzonych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich umożliwia im generować intensywne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są drogie, ale pola magnetyczne są tak niezwykle silne, iż można produkować bardzo małe magnesy, a przecież drobniejsze magnesy są w finalnym rozrachunku tańsze.

Analogicznie niczym w wypadku innych mocno magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są chrupkie, zatem wzbogaca się je o dodatkową warstwę przeciwrdzewną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, lub szczególnie sprężystego budulca, takiego jak plastik.

Dzisiaj magnesy neodymowe występują w rozmaitych kategoriach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie posiadał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to zatem do skuteczności magnetycznej leczniczych urządzeń do rezonansu magnetycznego, jakie potrzebują specjalnego, wolnego od metalu lokum. Urządzenia takie mają magnesy, które działają z siłą mniej więcej 3 Tesli.

Wszystkie materiały ferromagnetyczne zatracają własny magnetyzm w wyniku ocieplania; temperaturę, w której trwonią własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe zatracają swoją wytrzymałość w zakresie temperatur od 80 oC do 230 stopni C w zależności od typu magnesu. Chociaż skrajna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest przecież mniejsza niż w wypadku wielu kolejnych produktów magnetycznych.

Neodymowe magnesy zapewniły stworzenie specjalistycznych słuchawek dousznych. Aby miniaturowa wkładka słuchawkowa miała właściwą skuteczność, żeby dźwięk rozbrzmiewał idealnie, magnesy w przetwornikach audio żądają mocnego pola magnetycznego. Chociaż douszne słuchawki istniały przed magnesami neodymowymi, nie wystarczały wszakże do odsłuchu o wysokiej jakości. Miniaturowy wymiar i dobra wyrazistość odtwarzanego dźwięku dousznych wkładek wiele wniosły do rozwoju odtwarzacza MP3.

Mnóstwo zastosowań magnesu neodymowego znaleźli Hobbyści. Są stosowane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych oraz w silnikach elektrycznych, które zastępują silniki spalinowe w konstrukcjach samolotów, łodzi oraz samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze gatunki magnesów neodymowych tworzą realne ryzyka, o jakich trzeba mówić. Dwa magnesy potrafią przyciągnąć się wzajemnie z odpowiednią energią, żeby się roztrzaskać czy nawet połamać palce, jeżeli ręka będzie akurat na linii ich przybliżania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy mogą zdusić przewód pokarmowy, powodując ucisk oraz niebezpieczne obrażenia. Silne magnetyczne pola potrafią zakłócać funkcjonowanie rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest również odpowiednio mocne, żeby anulować informacje z nośnika na przykład z dysku bądź z paska magnetycznego karty kredytowej. Neodymowe magnesy o znacznych wymiarach nie powinny być wysyłane drogą powietrzną bowiem mogą upośledzać aktywność urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona dhit.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube