loading...
0 shopping_cart

Magnes stały - cóż to jest?

Skonstruowane pod koniec poprzedniego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym niedrogim rodzajem magnesu stałego. Ich siła, drobny rozmiar i niewysoki koszt zainicjowały ogromny rozwój w technice audio, w konstrukcji silników elektrycznych plus wielu pozostałych branżach.

Neodymowe magnesy wykonane są ze konglomeratu oznaczanego jako NdFeB - neodym, żelazo oraz bor. Należą do magnesów metalowych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Układ elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich umożliwia im generować silne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, ale pola magnetyczne są tak niezwykle skuteczne, iż daje się budować wyjątkowo drobne magnesy, a przecież drobniejsze magnesy są w końcowym bilansie tańsze.

Podobnie jak w przypadku pozostałych mocno magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są chrupkie, więc wzbogaca się je o specyficzną powłokę przeciwrdzewną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, bądź szczególnie sprężystego budulca, takiego jak plastik.

Obecnie magnesy neodymowe powstają w rozmaitych kategoriach wytrzymałości od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie miał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to do skuteczności magnetycznej leczniczych urządzeń do rezonansu magnetycznego, które wymagają szczególnego, wolnego od metalu wnętrza. Urządzenia takie posiadają magnesy, które funkcjonują z mocą mniej więcej 3 Tesli.

Wszystkie produkty ferromagnetyczne gubią swój magnetyzm w efekcie ogrzewania; temperaturę, w jakiej trwonią swój magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy zatracają swoją siłę w zakresie temperatur od 80 oC do 230 stopni C i jest to zależne od gatunku magnesu. Choć graniczna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest wszak mniejsza niż w wypadku wielu kolejnych materiałów magnetycznych.

Magnesy neodymowe zapewniły skonstruowanie specjalistycznych słuchawek dousznych. Żeby miniaturowa wkładka słuchawkowa miała odpowiednią moc, aby dźwięk rozbrzmiewał idealnie, magnesy w przetwornikach audio wymagają mocnego pola magnetycznego. Chociaż douszne słuchawki istniały przed magnesami neodymowymi, nie wystarczały jednakże do odsłuchu o doskonałej klasie. Mały rozmiar i odpowiednia wierność oddawanego dźwięku dousznych wkładek zdecydowanie się dołożyły do ekspansji odtwarzacza MP3.

Mnóstwo wdrożeń magnesu neodymowego znaleźli Hobbyści. Są wykorzystywane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych , a przede wszystkim w silnikach elektrycznych, które zastępują silniki spalinowe w modelach samolotów, łodzi i samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze gatunki magnesów neodymowych tworzą pewne zagrożenia, o jakich trzeba mówić. Dwa magnesy potrafią przybliżyć się nawzajem z dostateczną energią, żeby się rozkruszyć bądź nawet złamać palce, gdy ręka znajdzie się na drodze ich przyciągania. W przypadku połknięcia, dwa magnesy mogą ścisnąć przewód pokarmowy, wywołując ucisk , a przede wszystkim mocne skaleczenia. Silne magnetyczne pola potrafią utrudniać pracę rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest także wystarczająco silne, by usunąć informacje z nośnika na przykład z dysku bądź z paska magnetycznego karty kredytowej. Magnesy neodymowe o znacznych gabarytach nie mogą być przesyłane drogą lotniczą ponieważ potrafią zakłócać aktywność urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, lecz nasz serwis https://dhit.pl już nie obsługuje IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube