loading...
0 shopping_cart

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Znane od lat, ale dopiero dzisiaj rzeczywiście uznawane w walce o naszą perspektywę.

Mnóstwo elektrowni stosuje ruchome magnesy do przemieniania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Poprzez siły hydrostatyczne bądź wiatr generatory magnetyczne produkują energię elektryczną stając się tym samym doskonałym rozstrzygnięciem dla przemysłu ze względu na nieskomplikowaną budowę, jak także na naturalny rodzaj otrzymywanej energii. Spięta energia pola magnetycznego i obrót magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego wywołuje przepływ elektronów w przewodzie , który jest prądem elektrycznym. Trzeba pamiętać, iż generator elektryczny wykorzystujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "czyni" nieustannie znajdującego się w przewodniku ładunku elektrycznego, lecz jedynie go "przesuwa". Można to porównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, natomiast nie "produkuje" wody w rurach.

Czytelność budowy powoduje, że możesz samodzielnie wykonać generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z produktów, jakie kupisz w hipermarkecie albo masz w osobistym domowym warsztaciku. Wykonanie takiego generatora to przyjemny sprawdzian, który jest środkiem na pokazanie zdolności generatorów magnetycznych. Konieczne materiały to tuleja z surowca, który nie jest elektrycznym przewodnikiem. Magnes, miarą odpowiadający średnicy sporządzonej rurki (nie potrzebuje być kulką czy owalem byleby nie był za mały). Niewielka ilość osłoniętego drutu miedzianego (porcja zależy od średnicy tulei). Tekturka, taśma izolacyjna i mała żarówka LED.

Z tekturki należy wyciąć dwa pierścienie tak by można je było umocować na rurce. Otoki należy umieścić orientacyjnie 25 mm od siebie zostawiając jednocześnie orientacyjnie 10 mm na obu stronach tulei. Wszystko otulić taśma izolacyjną pomiędzy kawałkami tektury oraz na zewnętrznych stronach tulei. Następnie drut miedziany owinąć wokoło pojemnika pomiędzy elementami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zachowując kilka centymetrów końcówek drutu na początku i na końcu, zwisających luźno, by można było następnie dołączyć do nich żarówkę LED. Mocując żarówkę pozostałości kabli można najprościej opleść wokół siebie i dodatkowo ochronić taśmą izolacyjną w taki sposób by żarówka tworzyła spójną całość z uprzednio gotowym pojemnikiem na którym owinęliśmy drut. Wewnątrz rurki lokujemy magnes. Teraz zatykamy końcówki rurki co sprawia, że generator prądu jest wykończony. Jedyne co potrzeba to urządzenie wprawić w ruch, w taki sposób by magnes wewnątrz tulei poruszał się z jednego skraju na drugi, by żarówka LED zaświeciła.

Jasne, że w opisanym eksperymencie generator uruchamiamy energią naszych mięśni. To samo dzieję się jeżeli uruchomimy dynamo na rowerowym kole. Własne mięśnie napędzają rower, zaś koło roweru porusza dynamem, dynamo wówczas produkuje niezbędny prąd konieczny do włączenia oświetlenia. Na tej podstawie działają również lampy z dynamem, które przeważnie uruchamiamy przy użyciu korbki ładując w ten sposób akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich sprawnie można zamienić na siłę wiatru, wody lub morskich fal.

Oczywiście techniki produkujące w ten sposób ogromne ilości energii elektrycznej są znacznie bardziej złożone, ale co do zasady pracują identycznie niczym nasz amatorski generator magnetyczny wyprodukowany w domowych realiach.

Polecamy spróbować aby samodzielnie ocenić , a także zaprezentować innym jak łatwo jest uczestniczyć w walce o zdrowe powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasz serwis https://dhit.pl nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube