loading...
0 shopping_cart

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Znane od lat, ale dopiero teraz faktycznie uznawane w grze o własną przyszłość.

Mnóstwo elektrowni stosuje ruchome magnesy do przemieniania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Przez siły hydrostatyczne bądź wiatr generatory magnetyczne produkują energię elektryczną będąc idealnym rozwiązaniem dla przemysłu z uwagi na nieskomplikowaną konstrukcję, jednak także na zdrowy rodzaj wytwarzanej energii. Spięta energia pola magnetycznego i dodatkowo obrót magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego wywołuje ruch elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Trzeba zapamiętać, że generator elektryczny wyzyskujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "czyni" wciąż znajdującego się w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, lecz wyłącznie go "przesuwa". Można to przyrównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, natomiast nie "produkuje" wody w rurach.

Czytelność konstrukcji daje ci takie możliwości, iż możesz osobiście wykonać generator magnetyczny ewentualnie dynamo magnetyczne z produktów, jakie dostaniesz w hipermarkecie ewentualnie masz w własnym rodzinnym warsztaciku. Zbudowanie takiego generatora to przyjemny sprawdzian, który jest środkiem na udowodnienie zdolności generatorów magnetycznych. Niezbędne materiały to tuleja z materiału, który nie jest elektrycznym przewodnikiem. Niezbędny jest magnes, wielkością odpowiadający średnicy stworzonej rurki (nie musi być kulką czy owalem nie może jednak być zbyt mały). Niewielka ilość osłoniętego drutu miedzianego (porcja zależna jest od średnicy rurki). Tekturka, taśma izolacyjna plus mała żarówka LED.

Z kartonu należy wyciąć dwa kręgi z centralnym otworem tak aby dało się je umocować na tulei. Pierścienie trzeba zamontować mniej więcej 25 mm od siebie zachowując dodatkowo orientacyjnie 10 mm na obu skrajach tulei. Wszystko osłonić taśma izolacyjną pomiędzy kawałkami kartonu plus na zewnętrznych stronach tulei. Później przewód miedziany zawinąć wokół pojemnika pomiędzy elementami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, pozostawiając kilka centymetrów końcówek drutu na początku i na końcu, wiszących luźno, by była możliwość następnie dołączyć do nich żarówkę LED. Mocując żarówkę końcówki kabli wystarczy najprościej zawinąć wokół siebie i również ochronić taśmą izolacyjną w taki sposób by żarówka tworzyła nierozerwalną całość z poprzednio gotowym prefabrykatem w formie cewki na którym nakręciliśmy izolowany drut. W pojemniku deponujemy magnes. Teraz zamykamy końcówki rurki i w ten sposób generator prądu jest skończony. Jedyne co potrzeba to konstrukcję wprawić w ruch, w taki sposób by magnes w środku rurki poruszał się z jednego końca na drugi, aby żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w opisanym eksperymencie generator uruchamiamy siłą naszych mięśni. Identycznie się zdarza gdy podłączymy dynamo w rowerze. Nasze mięśnie poruszają rower, zaś koło roweru kręci dynamem, dynamo w efekcie wytwarza pożądany prąd potrzebny do uruchomienia źródła światła. Na tej podstawie pracują również latarki z dynamem, które przeważnie napędzamy przy zastosowaniu korbki ładując w taki sposób akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich sprawnie można zmienić na siłę wody, wiatru bądź fal morskich.

Naturalnie techniki produkujące w ten sposób znaczne porcje energii elektrycznej są znacznie bardziej skomplikowane, lecz co do istoty pracują identycznie niczym nasz amatorski generator magnetyczny wyprodukowany w gospodarskich warunkach.

Polecamy doświadczyć aby naocznie ocenić i w ten sposób zaprezentować innym jak nietrudno jest uczestniczyć w walce o zdrowe powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona https://dhit.pl już nie wspiera Microsoft IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube