loading...
0 shopping_cart

Magnetyczne dynamo - energia magnesów neodymowych.

Uznane od lat, lecz dopiero dzisiaj rzeczywiście doceniane w rozgrywce o własną przyszłość.

Niemało elektrowni wykorzystuje ruch magnesów do przemieniania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Przez siły hydrostatyczne lub wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną stając się tym samym atrakcyjnym panaceum dla przemysłu ze względu na praktyczną konstrukcję, jednak także na naturalny charakter produkcji energii. Połączona energia pola magnetycznego plus ruch magnesu w cewce z drutu miedzianego pobudza przemieszczanie się elektronów w przewodzie , który jest prądem elektrycznym. Należy zapamiętać, iż generator elektryczny użytkujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "czyni" wciąż obecnego w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, lecz tylko go "przesuwa". Wolno to przyrównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, ale nie "tworzy" wody w rurach.

Czytelność struktury projektu sprawia, że możesz samodzielnie zrobić generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z produktów, które dostaniesz w sklepie ewentualnie posiadasz w swoim domowym warsztaciku. Zbudowanie takiego generatora to przyjemny sprawdzian, który jest sposobem na wykazanie skuteczności generatorów magnetycznych. Konieczne surowce to rurka z surowca, który nie jest elektrycznym przewodnikiem. Konieczny jest magnes, wielkością odpowiadający średnicy sporządzonej rurki (nie potrzebuje być kulką czy owalem byleby nie był zbyt mały). Kilka metrów izolowanego przewodu miedzianego (ilość zależna jest od średnicy rurki). Dosłownie kawałek twardej tektury, izolacyjna taśma i mała żarówka LED.

Z tekturki należy wyciąć dwa pierścienie tak aby można je było umocować na tulei. Otoki należy zamontować mniej więcej 25 mm od siebie zachowując dodatkowo orientacyjnie 10 mm na obu stronach rurki. Całość osłonić taśma izolacyjną między kawałkami tektury i na zewnętrznych krawędziach rurki. Potem izolowany drut miedziany owinąć wokoło rurki między otokami z tektury, od 1000 do 2000 razy, zostawiając parę centymetrów pozostałości przewodu na początku i na końcu, wiszących swobodnie, by była możliwość następnie podłączyć do nich nasz źródło światła. Przyczepiając nasze źródło światła pozostałości przewodów można najprościej zawinąć dookoła siebie i również zaizolować taśmą izolacyjną w taki sposób by żarówka tworzyła jednolitą całość z poprzednio skończonym pojemnikiem na którym zawinęliśmy drut. W pojemniku deponujemy magnes. Teraz zatykamy końcówki rurki i generator prądu jest skończony. Teraz wystarczy konstrukcję uruchomić, na przykład potrząsając ręką, tak by magnes wewnątrz tulei przesuwał się z jednego końca na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w naszym eksperymencie generator uruchamiamy siłą własnych mięśni. Nie inaczej dzieję się gdy uruchomimy dynamo na rowerowym kole. Nasze mięśnie uruchamiają rower, zaś koło roweru kręci dynamem, dynamo w efekcie wytwarza potrzebny strumień energii elektrycznej konieczny do włączenia oświetlenia. Na owej podstawie działają też latarki z dynamem, które przeważnie poruszamy przy zastosowaniu korbki ładując taką metodą akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich łatwo można zamienić na siłę wody, wiatru lub fal morskich.

Oczywiście techniki produkujące w ten sposób ogromne ilości energii elektrycznej są znacznie bardziej wyszukane, ale co do podstawy funkcjonują identycznie niczym nasz eksperymentalny amatorski generator magnetyczny stworzony w domowych realiach.

Zachęcamy spróbować aby naocznie ocenić , a także zademonstrować innym jak nietrudno jest walczyć o zdrowe powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona dhit.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube