loading...
0 shopping_cart

Wykorzystania magnesów w naszym codziennym życiu.

W czasie dnia wiele razy stykasz się z magnesami przeważnie nie mając tego świadomości. Grają one znaczącą pozycję w szerokiej gamie narzędzi, od prostych maskotek, słuchawek i głośników czy kart kredytowych po profesjonalne maszyny choćby aparat do rezonansu magnetycznego. Wielkość magnesów waha się od zaledwie zauważalnych kropek po industrialne bestie o wadze kilku ton. Rzeczone wielkie są wyraźnie zauważalne, te malutkie przeważnie pochowane są w obudowach rozmaitych akcesoriów gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych bądź handlowych, czyniąc swoją pracę w ciszy i pozostając przy tym całkowicie niewidocznymi.

Elektronika i magnesy.

W komputerach używa się magnesów do przechowywania informacji na przykład na kartach pamięci. Magnesy zmieniają kierunek materiału magnetycznego na dysku twardym w segmentach, które następnie przedstawiają binarne dane. Następnie komputer czyta bieg ze wszystkich zapisanych segmentów materiału magnetycznego i dekoduje je na dane rozpoznawalne dla przeciętnego użytkownika. W niewielkich głośnikach , które znajdziesz w komputerach, telewizorach , a także radiach również stosuje się magnesy. Posadowiona w głośniku druciana cewka i magnes przekształcają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Nie tylko energia elektryczna.

Magnesy dają nam szeroki repertuar zastosowań w wielu branżach przemysłu. W generatorach elektrycznych przekształcają energię mechaniczną w elektryczność, jednocześnie silniki elektryczne wykorzystują magnesy do zmiany energii elektrycznej z powrotem w energię mechaniczną. W czasie recyklingu elektromagnesy w dźwigach podnoszą i przenoszą wielkie segmenty metalu, a niektóre ważą tysiące kilogramów. Kopalnie wykorzystują magnetyczne separatory do oddzielania przydatnych rud metali od rozbitej skały. W spożywczym przetwórstwie takie magnetyczne separatory wykluczają niewielkie fragmenty metalu ze zbóż , a także pozostałych drobnoziarnistych ewentualnie płynnych towarów spożywczych. Hodowcy bydła wykorzystują magnesy do wybierania kawałeczków metalu, które krowy potrafią skonsumować w czasie wypasu. Krowa przełyka magnes razem z karmą. To na pewno nie jest kawał. Magnes przemieszczając się przez układ trawienny zwierzęcia łapie cząsteczki metalu.

Medycyna i zdrowie.

Magnesy trafiają się w niektórych codziennie eksploatowanych urządzeniach leczniczych, takich jak maszyny do rezonansu magnetycznego. Stosują one znaczne pole magnetyczne do uzyskiwania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, eksploatując sygnał do sporządzenia doskonałego, szczegółowego obrazu kości, narządów oraz pozostałych tkanek. Magnes w takich urządzeniach jest bardzo silny - tysiące razy potężniejszy niż zwykłe magnesy hobbistyczne. Swoistym zastosowaniem leczniczym magnesów jest uleczanie nowotworów. Specjalista wstrzykuje wrażliwy magnetycznie roztwór w obszar nowotworu , a potem używa silnego magnesu do wytwarzania energii termicznej w okolicy zainfekowanej. Wysoka temperatura niszczy komórki nowotworowe bez szkody dla zdrowych organów.

W domu.

Zapewne możliwe, że jest to dla Was nie oczywiste, ale w większość domów znajduje się sporo magnesów. Lodówki pełne są magnesów które trzymają papiery, otwieracze do butelek tudzież inne małe przedmioty zawieszane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas kieszonkowy wykorzystuje igłę magnetyczną, by wskazać kierunek na północ. Czarny pasek magnetyczny z tyłu karty kredytowej przechowuje informacje w identyczny, technologicznie rzecz ujmując, sposób, jak twardy dysk komputera. Odkurzacze, roboty kuchenne również pralki posiadają napędy elektryczne, które pracują dzięki użyciu magnesu. Magnesy są w telefonach, alarmach do wrót również w modelach samochodów. Nasz byt naokoło nas jest pełen magnesów.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, ale nasza strona https://dhit.pl nie wspiera już Internet Explorer'a. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube