loading...
0 shopping_cart

Wykorzystania magnesów w naszym powszednim życiu.

W przeciągu dnia sporo razy spotykasz się z magnesami często nie zdając sobie z tego sprawy. Grają one znaczącą rolę w dużej rodzinie akcesoriów, od zwykłych maskotek, słuchawek i głośników lub kart kredytowych po skomplikowane maszyny choćby sprzęt do rezonansu magnetycznego. Wielkość magnesów oscyluje od ledwo widocznych kropek po fabryczne giganty wielkości szafy. Owe ogromne są zdecydowanie dostrzegalne, te małe przeważnie pochowane są w obudowach rozlicznych narzędzi gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych czy handlowych, czyniąc swoją pracę w ciszy i pozostając przy tym zupełnie niedostrzegalnymi.

Elektronika i magnesy.

W laptopach korzysta się z magnesów do przechowywania informacji na przykład na dyskach twardych. Magnesy transformują kierunek materiału magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które potem reprezentują binarne dane. Następnie komputer odczytuje profil z każdego segmentu materiału magnetycznego i zamienia je na dane czytelne dla przeciętnego użytkownika. W miniaturowych głośnikach , które spotykasz w laptopach, telewizorach , a także radiach też stosuje się magnesy. Wewnątrz głośnika druciana cewka i magnes zmieniają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Magnesy są wokół nas.

Magnesy demonstrują wielki repertuar wdrożeń w wielu dziedzinach przemysłu. W generatorach elektrycznych wymieniają energię mechaniczną w elektryczność, zarazem silniki elektryczne wykorzystują magnesy do zmiany energii elektrycznej ponownie w energię mechaniczną. W czasie odzysku elektromagnesy w żurawiach podnoszą oraz przesuwają wielkie segmenty metalu, niekiedy ważą tysiące kilogramów. Kopalnie korzystają z magnetycznych separatorów do oddzielania przydatnych rud metali od pokruszonej skały. W przetwórstwie spożywczym owe magnetyczne separatory likwidują niewielkie kawałki metalu ze zbóż , a także pozostałych drobnoziarnistych lub płynnych artykułów spożywczych. Hodowcy bydła korzystają z magnesów do wychwytywania kawałeczków metalu, które krowy zdołają spożyć w czasie wypasu. Krowa przełyka magnes wraz z jedzeniem. To bynajmniej nie jest kawał. Magnes przesuwając się przez organizm zwierzęcia wychwytuje okruszyny metalu.

Medycyna i zdrowie.

Magnesy znajdują się w poszczególnych często używanych urządzeniach medycznych, takich jak urządzenia do rezonansu magnetycznego. Stosują one silne pole magnetyczne do generowania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, wykorzystując sygnał do stworzenia doskonałego, kompletnego rysunku kości, narządów oraz innych tkanek. W takich urządzeniach magnes jest niezwykle silny - tysiące razy potężniejszy niż typowe magnesy hobbistyczne. Innym zastosowaniem medycznym magnesów jest usuwanie nowotworów. Lekarz wstrzykuje wrażliwy magnetycznie roztwór w obszar nowotworu następnie używa mocnego magnesu do wytwarzania energii termicznej w przestrzeni zakażonej. Ciepło niszczy komórki nowotworowe bez szkody dla zdrowych narządów.

Magnes w gospodarstwie domowym.

Chociaż może być to dla Was nie zauważalne, ale w waszym mieszkaniu spotkać możecie sporo magnesów. Magnesy na lodówce przytrzymują notatki, otwieracze do butelek i osobiste niewielkie przedmioty zawieszane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas kieszonkowy wykorzystuje igłę magnetyczną, aby wskazać kierunek na północ. Ciemny pasek magnetyczny z odwrotnej strony karty kredytowej gromadzi dane w identyczny, technologicznie rzecz ujmując, sposób, jak dysk twardy komputera. Odkurzacze, blendery , a także pralki wykorzystują silniki elektryczne, które pracują dzięki wykorzystaniu magnesu. Magnesy odnajdziecie w telefonach, dzwonkach do wrót , a także w modelach samochodów. Świat dookoła nas jest wypełniony magnesami.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, ale nasza firmowa strona https://dhit.pl nie obsługuje przeglądarki Internet Explorer. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube