loading...
0 shopping_cart

Wykorzystania magnesów w naszym zwyczajnym życiu.

W czasie dnia mnóstwo razy stykasz się z magnesami niejednokrotnie nie zdając sobie z tego sprawy. Grają one istotną rolę w różnorodnej rodzinie urządzeń, od popularnych maskotek, słuchawek i głośników bądź kart kredytowych po profesjonalne urządzenia na przykład aparat do rezonansu magnetycznego. Rozmiar magnesów oscyluje od ledwie zauważalnych kropek po fabryczne bestie o wadze kilku ton. Owe ogromne są bardzo dostrzegalne, te małe niejednokrotnie schowane są w środku przeróżnych urządzeń gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych czy handlowych, realizując swoją misję w ciszy i stając się przy tym całkowicie niewidocznymi.

Komputery i elektronika.

W laptopach stosuje się magnesy do zapisywania informacji na przykład na dyskach twardych. Magnesy modyfikują kierunek tworzywa magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które następnie prezentują binarne dane. Później komputer czyta kierunek z każdego segmentu materiału magnetycznego i dekoduje je na dane czytelne dla przeciętnego użytkownika. W małych głośnikach znajdujących się w komputerach, telewizorach , a także radiach tak samo stosuje się magnesy. Wewnątrz głośnika zwinięta z miedzianego izolowanego drutu cewka i magnes przetwarzają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Energia elektryczna , a także kolejne dziedziny.

Magnesy dają nam bogaty wachlarz zastosowań w wielu dziedzinach przemysłu. W generatorach elektrycznych wymieniają energię mechaniczną w elektryczność, jednocześnie silniki elektryczne wyzyskują magnesy do zmiany energii elektrycznej odwrotnie w energię mechaniczną. Podczas recyklingu elektromagnesy w podnośnikach łapią oraz przesuwają wielkie segmenty metalu, a poszczególne ważące tysiące kilogramów. Kopalnie wykorzystują magnetyczne separatory do izolowania potrzebnych rud metali od pokruszonej skały. W spożywczym przetwórstwie owe magnetyczne separatory usuwają niewielkie fragmenty metalu z ziaren i innych sypkich ewentualnie płynnych produktów spożywczych. Farmerzy hodujący bydło korzystają z magnesów do wychwytywania kawałeczków metalu, które na przykład krowy mogą spożyć w karmie. Krowa zjada magnes wraz z pożywieniem. To na pewno nie jest kawał. Magnes poruszając się przez układ trawienny zwierzęcia wyłapuje drobinki metalu.

Zdrowie i medycyna.

Magnesy trafiają się w pewnych codziennie eksploatowanych urządzeniach medycznych, takich jak urządzenia do rezonansu magnetycznego. Wyzyskują one mocne pole magnetyczne do generowania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, eksploatując sygnał do sporządzenia wyraźnego, szczegółowego widoku kości, narządów oraz innych tkanek. Magnes w takich urządzeniach jest bardzo silny - tysiące razy mocniejszy niż zwykłe magnesy domowe. Szczególnym zastosowaniem leczniczym magnesów jest uleczanie nowotworów. Doktor aplikuje wrażliwy magnetycznie roztwór w rejon nowotworu i korzysta z silnego magnesu do wyzwalania energii termicznej w strefie zarażonej. Wysoka temperatura likwiduje komórki nowotworowe bez szkody dla zdrowych narządów.

Każdy dzień z magnesem.

Chociaż możliwe, że jest to dla Was nie zauważalne, ale w waszym mieszkaniu znajduje się mnóstwo magnesów. Lodówki pełne są magnesów które trzymają notatki, otwieracze do butelek tudzież inne niewielkie przedmioty przyczepiane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas przenośny wykorzystuje igłę magnetyczną, by wskazać drogę na północ. Ciemny pasek magnetyczny z rewersu karty kredytowej przechowuje personalia w taki sam sposób, jak twardy dysk komputera. Elektroluksy, roboty kuchenne , a także pralki wykorzystują napędy elektryczne, które działają dzięki wykorzystaniu magnesu. Magnesy odnajdziecie w telefonach, dzwonkach do drzwi i w zabawkach dla dzieci. Nasz byt dookoła nas jest cały pełen magnesów.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona dhit.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube