loading...
0 shopping_cart

Zastosowania magnesów w naszym zwyczajnym życiu.

W przeciągu dnia wiele razy spotykasz się z magnesami przeważnie nie mając tego świadomości. Grają one znaczącą funkcję w szerokiej rodzinie akcesoriów, od popularnych układanek dla dzieci, komputerów lub kart kredytowych po skomplikowane urządzenia na przykład urządzenie do rezonansu magnetycznego. Wielkość magnesów mieści się w granicach od ledwo widocznych drobinek po przemysłowe bestie ważące tony. Te duże są bardzo zauważalne, te małe niejednokrotnie ukryte są w środku rozlicznych narzędzi gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych bądź handlowych, realizując indywidualną funkcję w ciszy i będąc przy tym zupełnie niewidzialnymi.

Elektronika i komputery.

W komputerach korzysta się z magnesów do gromadzenia informacji na przykład na dyskach twardych. Magnesy zmieniają położenie tworzywa magnetycznego na dysku twardym w segmentach, które potem prezentują binarne dane. Następnie komputer odczytuje profil ze wszystkich zapisanych segmentów materiału magnetycznego i przetwarza je na dane rozpoznawalne dla zwykłego użytkownika. W niewielkich głośnikach znajdujących się w komputerach, telewizorach , a także radiach również stosuje się magnesy. Wewnątrz głośnika skręcona z miedzianego izolowanego drutu cewka i magnes przetwarzają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Nie tylko energia elektryczna.

Magnesy dają nam bogaty arsenał wykorzystań w wielu branżach przemysłu. W generatorach elektrycznych wymieniają energię mechaniczną w elektryczność, równocześnie silniki elektryczne stosują magnesy do przemiany energii elektrycznej ponownie w energię mechaniczną. Podczas recyklingu elektromagnesy w podnośnikach łapią , a także przesuwają wielkie elementy metalu, niekiedy ważące tysiące kilogramów. Kopalnie używają magnetycznych separatorów do oczyszczania wartościowych rud metali od rozbitej skały. W przetwórstwie spożywczym owe magnetyczne separatory likwidują drobne kawałki metalu z ziaren , a także różnych sypkich albo płynnych artykułów spożywczych. Hodowcy bydła korzystają z magnesów do wyłapywania kawałeczków metalu, które krowy mogą skonsumować w czasie wypasu. Krowa zjada magnes wraz z pożywieniem. To na pewno nie jest kawał. Magnes poruszając się przez system trawienny zwierzęcia wyłapuje cząsteczki metalu.

Zdrowie i medycyna.

Magnesy trafiają się w pewnych codziennie eksploatowanych urządzeniach leczniczych, takich jak maszyny do rezonansu magnetycznego. Wyzyskują one znaczne pole magnetyczne do uzyskiwania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, wykorzystując sygnał do stworzenia silnego, szczegółowego rysunku kości, narządów i innych tkanek. Magnes w urządzeniach tego typu jest bardzo intensywny - tysiące razy mocniejszy niż popularne magnesy kuchenne. Swoistym wykorzystaniem leczniczym magnesów jest leczenie nowotworów. Specjalista aplikuje wrażliwy magnetycznie roztwór w rejon nowotworu , a potem używa mocnego magnesu do wytwarzania energii termicznej w okolicy zainfekowanej. Wysoka temperatura likwiduje komórki nowotworowe bez krzywdy dla zdrowych narządów.

Magnes w gospodarstwie domowym.

Chociaż możliwe, że jest to dla Was nie oczywiste, ale w zwykłym domu spotkać możecie mnóstwo magnesów. Magnesy na lodówce przytrzymują notatki, otwieracze do butelek oraz dziwne drobne pamiątki wieszane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas przenośny wykorzystuje igłę magnetyczną, by określić kierunek na północ. Czarny pasek magnetyczny z rewersu karty kredytowej przechowuje informacje w identyczny sposób, jak w komputerze dysk twardy. Elektroluksy, roboty kuchenne , a także pralki posiadają silniki elektryczne, które pracują dzięki wykorzystaniu magnesu. Magnesy są w telefonach, alarmach do drzwi również w zabawkach dla dzieci. Świat wokół nas jest pełen magnesów.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, ale nasz firmowy serwis https://dhit.pl nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube